Smartwatche

Lenovo odpuszcza - nie będzie nowego smartwatcha Moto z Android Wear 2

Konrad Kozłowski
Lenovo odpuszcza - nie będzie nowego smartwatcha Moto z Android Wear 2
21

Seria smartwatchy Moto jest nierozerwalnie związana z platformą Android Wear. Premiera Moto 360 była sporym wydarzeniem dla rynku smartzegarków przede wszystkim z powodu konstrukcji urządzenia Motoroli - był to pierwszy smartwatch z okrągłym wyświetlaczem. Debiut Android Wear 2.0 nadchodzi wielkimi krokami, ale tym razem Lenovo nie zamierza zaprezentować nowego smartwatcha.

Jeszcze do niedawna takie plany były jedynie obiektem spekulacji mediów. Teraz możemy być pewni - Lenovo nie zamierza pokazać nowego urządzenia z okazji premiery nowej odsłony systemu Android Wear, na którą wciąż czekamy. Tłumaczenia firmy nie pozostawiają złudzeń i, niestety, są w pełni zrozumiałe - trudno mieć do Lenovo pretensji o brak zainteresowania tak mało dynamicznie rozwijającym się rynkiem.

Ustami Shakila Barkata, odpowiedzialnego za rozwój urządzeń, Lenovo potwierdziło swoje zamiary: firma nie dostrzega faktycznego zapotrzebowania na nowe urządzenie, a coroczne wprowadzanie na rynek nowych smartzegarków i innych urządzeń wearables nie wchodzi w grę z powodu zbyt ich niskiej powszechności i popularności. Nie oznacza to jednak, że Lenovo kategorycznie zakończyło przygodę z tą kategorią produktów - powrót jest wciąż możliwy, ale regularne, odbywające się co 12 miesięcy premiery mamy już za sobą.

W rankingach sprzedaży smartwatchy przoduje Apple Watch, ale nawet firma z Cupertino nie ma zbyt dużych powodów do zadowolenia. Rynek jako całość radzi sobie mało satysfakcjonująco, zauważalnie zwolnił, nowych urządzeń nie przybywa, klienci nie są przekonani do ich zakupu. To wszystko sprawia, że nie tylko podmioty odpowiedzialne za przygotowanie samego sprzętu są zmuszone do ponownego przemyślenia konceptu smartwatcha, ale głównie Google tworzące platformę dla smartzegarków. Choć w mojej ocenie to właśnie Android Wear jest najlepszym - pod względem interfejsu oraz nawigacji - rozwiązaniem, to mnóstwo osób nie podziela mojego zdania oczekując czegoś zupełnie innego.

Z tym musi zmierzyć się Google. Opracowywana od kilku miesięcy aktualizacja do wersji 2.0 wciąż nie jest gotowa dla większości urządzeń, a co więcej, mówi się, że Google opóźnia cały ten proces z powodu przeciągających się prac nad własnymi smartwatchami. O nich wspominaliśmy kilka miesięcy wcześniej, więc opóźnienie jest wyraźne.

Klawiatura ekranowa, rozbudowane funkcje fitness i cyferblaty obsługujące tak zwane komplikacje to najważniejsze nowości w Android Wear 2. Wiemy nawet, które z urządzeń mają otrzymać aktualizację. Czy będzie to ostatnia wersja Android Wear, a Google pokaże nam wkrótce coś zupełnie innego? Takie wieści również krążą po sieci, a wśród nich nie brakuje rewelacji na temat zupełnie świeżego interfejsu i nazwy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu