Kryptowaluty

Kryptowaluty są „nic niewarte”. Szefowa Europejskiego Banku Centralnego domaga się regulacji walut cyfrowych

Patryk Koncewicz
Kryptowaluty są „nic niewarte”. Szefowa Europejskiego Banku Centralnego domaga się regulacji walut cyfrowych
30

Niedawny krach na rynku kryptowalut i załamanie TerraUSD zmotywował prawodawców do podjęcia dyskusji. Czy czekają nas nowe regulacje?

Ostatni krach na giełdzie kryptowalut (szerzej opisany przeze mnie w tej publikacji) był niczym woda na młyn dla przeciwników walut cyfrowych. Choć spadki są naturalnym elementem zarówno giełdy tradycyjnej jak i kryptowalutowej, to niemalże zawsze w momencie większego lub mniejszego krachu pojawiają się głosy mające na celu forsowanie potrzeby regulowania zdecentralizowanych finansów. W tym wypadku mowa o komentarzu wprost z najwyższego szczebla i to nie byle jakim, bo od szefowej Europejskiego Banku Centralnego.

Christine Lagarde ostro o kryptowalutach

Christine Lagarde znana jest z krytycznego podejścia do cyfrowych walut. Prezes Europejskiego Banku Centralnego niejednokrotnie wyrażała swoje negatywne opinie, domagając się regulacji kryptowalut i całego systemu blockchain. Podczas sobotniego występu w holenderskim programie publicystycznym prowadzonym przez studentów, ponownie wyraziła swoje wątpliwości, wprost nazywając je „nic niewartymi”.

„Moja bardzo skromna ocena jest taka, że ​​nie są nic warte, nie są oparte na niczym, nie ma podstawowego zasobu, który mógłby działać jako kotwica bezpieczeństwa”

Źródło: europarl

Krytycznie wypowiedziała się także o inwestorach, uważając, że są to osoby, które nie zdają sobie sprawy z ryzyka, stracą wszystko i będą tym przeraźliwie zawiedzione. W pewnym sensie ciężko się z tym kłócić jednak prawdziwym „grubym rybom” rynku kryptowalutowego znajomości ekonomii i ryzyka odmówić nie można. W ubiegłym roku Lagarde stwierdziła, że Banki Centralne nie będą trzymać Bitcoina w swoich rezerwach, bo nie uważa go za prawdziwą walutę, czym naraziła się na krytykę ze strony sympatyków kryptowalut, którzy uważają, że prezes EBC wypowiada się na tematy, o których nie ma pojęcia.

Nie zmienia to jednak faktu, że ostatni krach – zwłaszcza sytuacja TerraUSD – zmotywował czołowych przedstawicieli branży do wznowienia dyskusji na temat zaostrzenia przepisów i wprowadzenia nowych regulacji. Między innymi Jeremy Allaire – CEO Circle, firmy zajmującej się technologią peer-to-peer, stwierdził w wywiadzie dla Yahoo Finance, że upadek TerraUSD zmotywował prawodawców do pracy nad przyspieszeniem regulacji walut cyfrowych.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news