Apple

iPhone 13 - Aparat. Jakie zdjęcia robi nowy smartfon Apple?

Błażej Wojciechowski
iPhone 13 - Aparat. Jakie zdjęcia robi nowy smartfon Apple?
0

iPhone'y od lat oferują jedne z najlepszych aparatów na rynku. Jakie moduły oferuje najnowsza linia smartfonów iPhone 13 oraz iPhone 13 Pro?

Aparaty fotograficzne w smartfonach dla wielu okazują się jednym z głównych powodów wyboru konkretnego modelu. Apple od samego początku swojej smartfonowej przygody bardzo mocno stawia na aspekty zarówno fotograficzne, jak i wideo. iPhone 13 to najnowsza linia smartfonów, które oferują możliwości fotograficzne lepsze niż poprzednicy. Na co stać nową rodzinę smartfonów Apple?

Zdjęcia i wideo robione iPhone 13 oraz iPhone 13 Pro. Jakie aparaty oferują nowe smartfony Apple?

iPhone 13 w podstawowej wersji oferuje system dwóch aparatów 12 MP — z obiektywem szerokokątnym i ultraszerokokątnym. Pierwszy z nich oferuję światło ƒ/1,6, drugi — ƒ/2,4 przy polu widzenia 120 stopni. Podobnie jak poprzednie modele — tutaj również nie zabrakło zaawansowanych trybów fotograficznych — w tym portretowego z efektem bokeh i kontrolą głębi ostrości, a także portretowego oświetlenia, trybu nocnego i inteligentnego HDR. Dla tych którzy nie lubią sięgać po dodatkowe aplikacje do edycji — inżynierowie Apple przygotowali także kilka stylów fotograficznych, dzięki którym ciekawe efekty można uzyskać natychmiast.

Wszystkie aparaty z iPhone 13 posłużą także do zaawansowanego nagrywania wideo w formatach HEVC i H.264 — i to z filmową stabilizacją obrazu niezależnie od rozdzielczości. iPhone 13 pozwala nagrywać wideo w trybach:

  • trybie filmowym do z małą głębią ostrości (1080p z częstością 30 kl./s)
  • HDR z Dolby Vision w rozdzielczości do 4K z częstością 60 kl./s
  • 4K z częstością 24 kl./s, 25 kl./s, 30 kl./s lub 60 kl./s
  • HD 1080p z częstością 25 kl./s, 30 kl./s lub 60 kl./s
  • HD 720p z częstością 30 kl./s.

Warto jednak mieć na uwadze, że w najnowszej linii iPhone'ów poza iPhone 13 jest również seria Pro. I właśnie jednym z elementów które je wyróżnia jest dodatkowy moduł aparatu fotograficznego (teleobiektyw ze światłem ƒ/2,8), odpowiedzialny za zdjęcia macro w iPhone. Poza dodatkowym obiektywem, to właśnie te droższe modele pozwalają na robienie zdjęć w formacie Apple ProRAW (oferującym więcej opcji edycji dzięki zapisywaniu dużo więcej danych dla każdej fotografii) oraz wideo w ProRes (w rozdzielczości do 4K z częstością 30 kl./s (1080p z częstością 30 kl./s w modelu ze 128 GB pamięci masowej). Kiedy już jesteśmy przy wideo — trudno też przejść obojętnie obok rewolucyjnego w świecie smartfonów trybu trybu filmowego przełączającego się podczas nagrywania ujęć. Dla wielu miłośników mobilnych wideo to rewolucja na którą czekali długimi latami.

Możliwości iPhone 13 i iPhone 13 Pro okiem fotografa

Od czasu premiery iPhone 13 sporo uwagi poświęca się tamtejszym aparatom — co chyba nikogo nie powinno specjalnie dziwić, skoro to jedne z najlepszych tego typu rozwiązań na rynku. Dlatego tuż po ich premierze pojawiło się wiele recenzji stworzonych przez profesjonalistów. Profesjonalnych fotografów, profesjonalnych filmowców — ludzi, którzy są w stanie wycisnąć ze smartfonów ostatnie poty i jako znawcy branży — porównać do aparatów fotograficznych i kamer dostępnych na rynku. Pod tym kątem przyjrzał się smartfonom — zarówno tym tańszym, jak i droższym, Tyler Stalman w swoich recenzjach:

Twórca kanału NO limits ON pokusił się o bezpośrednie porównanie iPhone 13 Pro Max z konkretnym modelem aparatu fotograficznego - Nikona D780.

Konkurs fotograficzny dla zdjęć wykonanych iPhone

Konkursy fotografii mobilnej nie są niczym specjalnie nowym. Ale w tym roku, chcąc pokazać jaka moc drzemie w smartfonach linii iPhone 13, Apple zorganizowało wyzwanie "Shot on iPhone" które skupia się na fotografii makro. Wystarczy zrobić zdjęcie iPhone 13 Pro, odpowiednio je otagować by mieć szansę publikacji w kanałach społęcznościowych, w wiadomości prasowej oraz trafić na stronę główną Apple. Firma nie wyklucza też ich wykorzystania na bilboardach, w Apple Store oraz na wystawach fotografii organizowanych w miejscach publicznych.

Zdjęcie makro zrobione iPhone 13 Pro
Zdjęcie makro zrobione iPhone 13 Pro

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu