Bezpieczeństwo w sieci

Najbezpieczniejszy komunikator to… FBI sporządziło zestawienie

Mirosław Mazanec
Najbezpieczniejszy komunikator to… FBI sporządziło zestawienie
20

Federalne Biuro Śledcze udostępniło dokument, dzięki któremu wiadomo, jakie dane jest w stanie uzyskać od poszczególnych firm.

Lista obejmuje 9 komunikatorów: iMessage, Line, Signal, Telegram, Threema, Viber, WeChat, WhatsApp, Wickr.

Spośród nich najbezpieczniejsze są Signal i Telegram. Signal wykorzystuje odizolowaną pamięć masową, do której dostępu nie mają nawet właściciele serwerów. Operator może więc udostępnić służbom czas i datę rejestracji konta użytkownika oraz czas logowania do usługi, ale nie może udostępnić treści rozmów.

Z kolei Telegram posiada funkcję pełnego szyfrowania rozmów. Co prawda trzeba ją aktywować samemu, bo nie jest ona ustawiona domyślnie, ale po zrobieniu tego nikt nie ma dostępu do treści korespondencji.

O tym na jakiej zasadzie działa i jak rozwija się Signal pisał Krzysztof Rojek.

Nie najlepiej wygląda popularny WhatsApp. Służby mają do niego prosty dostęp. Po wezwaniu sądowym zostaną udostępnione informacje o użytkowniku, lista kontaktów i bilingi rozmów.

Dość podobnie wygląda iMessage, czyli komunikator Apple’a. Na życzenie służb zostaną udostępnione wiadomości w ograniczonym zakresie, a po wezwaniu sądowym – kontakty z ostatnich 25 dni.

Dziennikarz Forbes Thomas Brewster zajmujący się bezpieczeństwem w sieci już w zeszłym roku donosił na Twitterze, że FBI ma do dyspozycji środki prawne, aby uzyskać różne rodzaje danych osobowych, nawet od dostawców bezpiecznych wiadomości, którzy często chwalą się zapewnianiem większej prywatności swoim użytkownikom.

Jednak dokument ​​FBI potwierdza, że służby nie mogą uzyskać dostępu do zaszyfrowanych wiadomości wysyłanych za pośrednictwem niektórych usług.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu