Mozilla znalazła dla siebie nowy obszar zainteresowań. Tym razem jest nim rzeczywistość wirtualna. Projekt MozVR nie jest co prawda świeży, jednak dop...
Wirtualna rzeczywistość na stronach www? Mozilla rozpoczyna realizację swojej futurystycznej wizji
Mozilla znalazła dla siebie nowy obszar zainteresowań. Tym razem jest nim rzeczywistość wirtualna. Projekt MozVR nie jest co prawda świeży, jednak dopiero teraz znajduje zastosowanie w przeglądarce Firefox. A to oznacza, że niebawem liska zainstalujemy na goglach typu Oculus VR i innych tego typu urządzenia. Podstawowe pytanie brzmi jednak: po co?
Moduł odpowiadający za obsługę VR na stronach www (Web VR) został właśnie zintegrowany z najnowszym nocnym (Nightly) wydaniem przeglądarki. To duży krok naprzód, bo do tej pory programiści oraz osoby testujące Firefoksa na goglach wirtualnej rzeczywistości musiały pobierać specjalnie opracowywany do takich zastosowań build programu. Był on jednak na ogół przestarzały i znajdował się kilka wersji za głównym cyklem wydawniczym. Oznacza to jednocześnie, że zespół MozVR będzie teraz aktywnie uczestniczył w rozwoju przeglądarki w podstawowej wersji, a rzeczywistość wirtualna ma szansę trafić do szerszego grona użytkowników.
Warto przy tym zaznaczyć, że aby zintegrować Firefoksa z Oculus VR, konieczne jest jeszcze zainstalowanie dodatku WebVR Oculus Rift Enabler, który daje dostęp do SDK. W przyszłości również on ma być zintegrowany domyślnie z przeglądarką. Póki co jednak, wszystkie narzędzia związane z rzeczywistością wirtualną mają być aktywne wyłącznie w kanałach Nightly i Developer Edition. W wydaniu beta oraz tym bardziej stabilnym będą domyślnie wyłączone do czasu dopracowania i udoskonalenia.
Tyle teorii, bo praktyka jest znacznie bardziej brutalna. Gogle VR oraz szeroko pojęta rzeczywistość wirtualna to niestety ciągle nisza. Nie należy spodziewać się, że w ciągu najbliższych kilku lat dokona się na tym polu jakikolwiek znaczący postęp. Owszem, debiutują nowe urządzenia i rozwiązania jak chociażby gogle Samsgunga Gear VR. Trudno jednak przewidzieć, czy Firefox dla Androida będzie w stanie wykorzystać ich potencjał.
Z drugiej strony Mozilla stawia ważny krok na drodze do zrewolucjonizowania sposobu, w jaki będziemy surfowali po stronach www. Fundacja już teraz udostępnia poradniki oraz przykładowe makiety pokazujące, jak przygotować witrynę, którą będzie można przeglądać z poziomu gogli typu Oculus. Z pewnością jest to działająca na wyobraźnię wizja i bardzo ambitny plan. Nie wiem tylko, czy nie wolałbym, aby twórcy Liska skupili się na samej przeglądarce oraz jej optymalizacji, aniżeli tak futurystycznych projektach. Oby nie podzieliły one losu innych przyszłościowych inicjatyw fundacji jak chociażby Firefox dla interfejsu Modern UI, który umarł zanim w ogóle na dobre zdążył zadebiutować.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu