Polska

Sprzedam Wam dobry sposób na promocję Polski i zgarnięcie kasy

Maciej Sikorski
Sprzedam Wam dobry sposób na promocję Polski i zgarnięcie kasy
Reklama

Cudze chwalicie, swego nie znacie – to hasło można w Polsce często powtarzać, bo nie brakuje u nas zachwytów, często przesadnych, nad zabytkami, kultu...

Cudze chwalicie, swego nie znacie – to hasło można w Polsce często powtarzać, bo nie brakuje u nas zachwytów, często przesadnych, nad zabytkami, kulturą czy przyrodą innych państw. Tymczasem o naszych skarbach zapominamy. Albo po prostu o nich nie wiemy. Zmienić mogą to inicjatywy typu Wiki Lubi Przyrodę. Rusza kolejna edycja międzynarodowego konkursu, Polska bierze w nim udział. Dodam, że do zgarnięcia są nagrody pieniężne – to zawsze motywuje.

Reklama

Jakiś czas temu informowaliśmy o konkursie Wiki Lubi Zabytki, teraz przyszedł czas na podobną imprezę, ale nastawioną na uwiecznianie cudów natury. Do końca maja można przesyłać do organizatora konkursu zdjęcia prezentujące dziedzictwo przyrodnicze Polski. Fotografie trafią do bazy multimediów Wikimedia Commons (na wolnych licencjach). Może zatem powstać bardzo ciekawe archiwum, z którego skorzysta wiele osób.

Co trzeba zrobić, by wziąć udział w konkursie?

W konkursie może wziąć udział każdy zarejestrowany użytkownik Wikimedia Commons (rejestracja jest darmowa i zajmuje pół minuty). Żeby przesłać zdjęcie swojego autorstwa wystarczy wejść na stronę konkursu (wikiprzyroda.pl/#przesylanie), kliknąć na mapie miejsce przedstawione na fotografii i wypełnić opis pliku.


Wymagania techniczne znajdują się w regulaminie, nie ma limitów w zakresie liczby przesłanych zdjęć. Nie mogą to jednak być zdjęcia pierwszego lepszego drzewa z Waszego sadu czy leżącego psa – muszą przedstawiać park krajobrazowy, obszar Natura 2000, jeden z polskich pomników przyrody (a tych jest kilkadziesiąt tysięcy) czy zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Pole do popisu całkiem spore. Co można wygrać? Prócz niewątpliwej satysfakcji z tworzenia ciekawego zbioru, pojawia się opcja zdobycia nagrody finansowej:

Wśród zdjęć nadesłanych na polską edycję konkursu jury wybierze trzy w kategorii „Najlepsza pojedyncza fotografia”. Autorzy trzech najlepszych prac otrzymają nagrody w wysokości 3000, 1500 i 750 zł. Dodatkowe nagrody (odpowiednio 1000, 750 i 500 zł) trafią do autorów trzech najlepszych zdjęć w kategoriach „szeroki plan obszaru chronionego”, „charakterystyczne obiekty wodne”, „charakterystyczne obiekty skalne” oraz „zarejestrowane pomniki przyrody”.

W drugim etapie, na jesieni 2015, najlepsze zdjęcia z Polski wezmą udział w części międzynarodowej konkursu.

Reklama

Inicjatywa godna uwagi i promocji. Tworząc wspomnianą bazę można nie tylko poznać własny kraj, ale też wzbudzić zainteresowanie nim u obcokrajowców. Akurat na tym polu nie mamy się czego wstydzić, Polska nie jest beznamiętną równiną, ludzie ze Wschodu i Zachodu mają nam czego zazdrościć. Fotografujcie, przesyłajcie, miejsce satysfakcję. A może też dodatkowy grosz w portfelu.

Pod tym adresem znajdziecie zwycięskie zdjęcia z roku 2014. Tu z kolei zamieszczono zdjęcia nadesłane z Polski.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama