Mobile

Obsidian, czyli interfejs dla smartfonów autorstwa Intela

Tomasz Popielarczyk
Obsidian, czyli interfejs dla smartfonów autorstwa Intela
Reklama

Nie jest nowością, że Intel ostrzy sobie zęby na kawałek tortu rynku mobilnego. Procesory z linii Atom goszczą na coraz to nowych modelach smartfonów ...

Nie jest nowością, że Intel ostrzy sobie zęby na kawałek tortu rynku mobilnego. Procesory z linii Atom goszczą na coraz to nowych modelach smartfonów i tabletów, a wspierany przez firmę Tizen OS jest na ostatniej prostej przed wielką premierą. Okazuje się, że niebiescy mają też w zanadrzu autorski interfejs, którym chcieliby wzbogacić urządzenia pracujące pod kontrolą ich podzespołów.

Reklama

Interfejs zaprezentował na zdjęciach oraz klipach wideo serwis Ars Technica. Nosi on nazwę Obsidian i ma trafić do urządzeń z Tizen OS opartych na procesorach Intela, a także prawdopodobnie smartfonów z Androidem.

Obsidian został zaprojektowany zgodnie ze stylem flat. Ikonki są spłaszczone, proste i cechują się swoistym minimalizmem. U dołu ekranu znajdziemy trzy stale widoczne przyciski połączeń, wiadomości i kontaktów. Nie są one odpowiednikami fizycznych przycisków, jak to ma miejsce m.in. w Nexusach Google'a, więc niewykluczone, że w finalnej wersji interfejsu będzie możliwa ich edycja.


Interfejs proponuje dość oryginalne i śmiałe nowości. Przede wszystkim zrezygnowano z szuflady aplikacji, która ostatnio stała się dość popularna. Listę aplikacji znajdziemy na jednym z pulpitów. Co ciekawe. Uruchamianie ich nie będzie wcale oznaczało przejścia do nowego ekranu. Część programów (jak chociażby budzik) wykorzystuje bowiem jedynie fragment przestrzeni i działa podobnie, jak androidowe widżety. Pozytywne wrażenie wywarły na mnie również powiadomienia. Nie uświadczymy tutaj baloników, a ikonki, które będą nam "miały coś do powiedzenia" obrócą się o 45 stopni, wyświetlając liczbę wiadomości/połączeń/czynności na czerwonym tle w dolnym rogu.


Interesująco wygląda też ekran z połączeniami, który ma formę układanki rombów. Z tego poziomu możemy szybko dzwonić do umieszczonych tutaj osób oraz odczytywać powiadomienia o nieodebranych połączeniach. Lista kontaktów natomiast nie odbiega zbytnio od ogólnych standardów - znajdziemy tutaj alfabetyczny spis osób z avatarami.


Reklama

Nie da się ukryć, że jest to jeszcze wczesna wersja interfejsu, ale mimo to wyróżnia się na plus kilkoma oryginalnymi i niebanalnymi rozwiązaniami. Wyznaczanie własnych ścieżek przez Intela jest odważne, a także świeże. A czy nie właśnie świeżości potrzebujemy teraz najbardziej wobec nudnego, wtórnego iOS 7 i wielu innych powtarzających się schematów? Interfejs ma być gotowy do użycia już w lipcu, więc zapewne zobaczymy go również w pierwszych smartfonach z TizenOS. Tymczasem wideo prezentujące część możliwości Obsidiana znajdziecie tutaj.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama