Intel przechodzi ostatnio bardzo trudny okres - przede wszystkim firma musiała ponownie zweryfikować swoje prognozy pod kątem przychodów na ten rok, co zaowocowało następnie obcięciem prawie 12 procent zatrudnienia w firmie. Następne kroki ku restrukturyzacji dotyczą zawieszenia produkcji układów dla smartfonów, co z kolei oznacza, że ten producent wypada z wyścigu na rynku telefonów komórkowych.
Atomy w smartfonach już się nie pojawią. Projekt Surface Phone poważnie zagrożony
Jako, że rynek PC radzi sobie ostatnio naprawdę słabo, Intel swoją przyszłość widzi w rozwiązaniach chmurowych oraz w "internecie rzeczy". Produkcja układów dla smartfonów to dla Intela kula u nogi - tutaj niepodzielnie rządzi Qualcomm, a podgryza go MediaTek. Ponadto, producenci telefonów komórkowych posiadają również własne układy dla swoich sprzętów. Nie jest dziwne zatem to, że Intel odpuszcza sobie procesory Atom dla smartfonów.
Atom mógł być ważnym ogniwem napędowym dla Surface Phone'a. Microsoft może mieć problem
Podnosząc temat Surface Phone'a należy pamiętać teraz o tym, że koniec Atomów może się odbić Microsoftowi czkawką. Surface Phone w swoim założeniu miał być smartfonem opartym na procesorze x86, a co za tym idzie - uruchamiać także aplikacje Win32. Koniec Atomów dla smartfonów oznacza bardzo niewygodną sytuację dla Surface Phone'a, który według ostatnich doniesień miałby się pojawić dopiero w 2017 roku. Przyszłość tego urządzenia bez Intela jest niesamowicie mglista i trudno powiedzieć, co w takiej sytuacji pocznie Microsoft. Może się okazać, że z braku odpowiednich podzespołów, taka metoda wejścia w biznes mobilny zwyczajnie zostanie porzucona.
Jest jeszcze "trzecia opcja" w postaci Core M. Wielu ekspertów oceniało, że ten bardzo udany układ Intela z bardzo lekkich ultrabooków zawita również do dużych telefonów komórkowych. Ten scenariusz oznaczałby, że Surface Phone będzie naprawdę potężnym urządzeniem zgodnym z pierwotnym założeniem. Intel Atom to jednak rodzina dużo tańszych procesorów mobilnych, niż Core M. Może się okazać również, że Surface Phone stanie się zwyczajnie nieopłacalny, a cena tego urządzenia będzie wyjęta wprost z kosmosu. Zresztą, tego można się spodziewać i bez scenariusza ujmującego Core M. Ten procesor Intela może jeszcze bardziej skomplikować sprawę.
Najbliższe miesiące powinny wyjaśnić nam przyszłość Surface Phone'a, Intel natomiast przechodzi potrzebną transformację z firmy produkującej głównie procesory do wszechstronnego giganta technologicznego odpowiadającego na obecnie rozwijające się trendy. Pod względem mobilnym Microsoftowi i Intelowi nie jest po drodze... Obecność Microsoftu w biznesie mobilnym jest z góry przesądzona, choćby dlatego, że jego nagłe zniknięcie z tego sektora byłoby poczytane jako przyznanie się do błędu i byłaby to ogromna skaza na wizerunku. Projekt Windows Phone okazał się być ogromnym niewypałem, Windows 10 Mobile nie radzi sobie lepiej. I nie wygląda na to, żeby Microsoft tę sytuację odwrócił.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu