Nie ma wątpliwości, że iOS zdążył się już trochę opatrzyć. Android mocno naciska szybko wprowadzając zmiany i ewoluując w dobrym kierunku. Z jednej st...
iOS 7 będzie płaski - szykują się największe zmiany w iOS od dłuższego czasu
Nie ma wątpliwości, że iOS zdążył się już trochę opatrzyć. Android mocno naciska szybko wprowadzając zmiany i ewoluując w dobrym kierunku. Z jednej strony mówi się, że nie zmienia się sprawdzonych rozwiązań, z drugiej nawet najbardziej ikoniczny design z czasem ulega przemianom, np. w motoryzacji. Odświeżenie wyglądu co jakiś czas jest po prostu potrzebne. Oczywiście oczekiwania wobec nowej wersji iOS są znacznie większe niż tylko odświeżenie wyglądu, nie ma jednak jeszcze informacji jakie funkcje Apple zdecyduje się dodać. Za to wiadomo już co nie co w jakim kierunku podążą zmiany dotyczące wyglądu iOS 7.
Serwis 9to5mac poinformował, że według jego źródeł iOS przejdzie gruntowną zmianę wyglądu od skeuomorphismu w kierunku tzw. flat design. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że skeuomorphism to takie budowanie interfejsu, żeby naśladował on realne przedmioty, czyli odtwarzacz audio wyglądem przypominający walkman, kalendarz ze skórzaną okładką i animacją przewracanych kaartek, notatki przypominające samoprzylepne, żółte karteczki i tak dalej. Tak wygląda iOS obecnie, wystarczy rzucić okiem na umieszczone w artykule zrzuty ekranu. Flat design jest całkowitym przeciwieństwem skeuomorphismu. To interfejs, który skupia się na prostych, geometrycznych kształtach, czystej formie, pozbawionej wypukłości, cieni, efektów 3D i tak dalej. No więc iOS 7 ma odejść od tego pierwszego w kierunku tego drugiego. Na dodatek, jak informuje 9to5mac, ma być bardzo płasko, bez kompromisów. Oznacza to totalną rewolucję w wyglądzie, choć nie w działaniu.
Jest przynajmniej kilka powodów, dla których taka wersja wydarzeń wydaje się bardzo prawdopodobna. Po pierwsze flat design jest obecnie dominująca tendencją na rynku. Tak wygląda Android ze swoim Holo, niewątpliwie Windows 8 i Windows Phone to również całkowicie płaski interfejs, z kafelkami na czele. Oprócz iOS nie przychodzi mi obecnie do głowy żaden liczący się na rynku system, który również czerpałby garściami z skeuomorphismu.
Drugi powód, to zmiana człowieka odpowiedzialnego za wygląd iOS. Pod koniec zeszłego roku, z Apple odszedł Scott Forstall - odpowiedzialny za obecny wygląd iOS i niewątpliwe zwolennik skeuomorphismu (nawiasem mówiąc Steve Jobs również był jego zwolennikiem, podobno kalendarz w iOS był wzorowany na jego kalendarzu), a jego miejsce zajął Johny Ive, guru wzornictwa przemysłowego, odpowiedzialny za wygląd iPada, iPhona i wielu innych produktów Apple. Ive jest niewątpliwe zwolennikiem minimalizmu i w jego wypowiedziach można wyczuć spory dystans do obecnego wyglądu iOS. Oddanie Johnowi kontroli nad wyglądem interfejsu ma docelowo zapewnić spójność pomiędzy minimalistycznym wyglądem urządzeń, a działającym na nich systemie.
Podoba mi się taki kierunek rozwoju. Flat design wygląda znacznie nowocześniej niż skeuomorphism. Dodatkowo jest wiele rewelacyjnych przykładów flat designu. Warto chociażby wspomnieć wczorajszą aktualizację Google Search dla iOS dodającą Google Now, który wygląda rewelacyjnie, a jest niewątpliwie przedstawicielem płaskiego interfejsu. Przykładów jest znacznie więcej, wystarczy wpisać "flat design" w Google. Z resztą na iOS pojawiły się już aplikacje flat design. Jedną z nich jest np. Weather Neue, aplikacja pogodowa, która zamiast fotorealistycznych, animowanych chmur, efektu deszczu spływającego po ekranie telefonu, wygląda tak, jak widać na poniższym obrazie:
Mimo wszystko taka zmiana może być dla Apple dużym wyzwaniem. Użytkownicy urządzeń od Apple już przyzwyczaili się do obecnego wyglądu. Jego zmiana zawsze budzi duże kontrowersje, wystarczy przypomnieć sobie reakcje na zmianę wyglądu dowolnego dużego serwisu internetowego, np. Tech Crunch. Bez wątpienia nowy design spotka się z falą krytyki, niezależnie od tego jak dobry (lub nie) będzie. To jednak nie wszystko. Ekosystem Apple znany jest ze spójnego wyglądu interfejsu systemu i aplikacji.
Od dawna mówi się, że na Androidzie twórcy programów nie trzymają standardów wyglądu, podczas gdy w App Store częściej można trafić na aplikację dopieszczoną wizualnie i dopasowana do wielkości ekranu, z ładną ikoną itp. Wprowadzenie nowego wyglądu systemu, oraz wszystkich ikon aplikacji systemowych w pierwszej chwili spowoduje duże zamieszanie. Na jednym ekranie będą sąsiadować ze sobą minimalistyczne, płaskie ikony oraz te naśladujące elementy otaczającego nas świata. Minie trochę czasu zanim deweloperzy zaktualizują ikony i wygląd swoich aplikacji, cześć z nich nigdy nie dostosuje się do nowego designu. Może z tego wyjść niezły miks stylów, który popsuje wrażenie użytkowników.
Niezależnie od wyzwań i zagrożeń jakie czyją w związku z dużymi zmianami, mam nadzieję, że podczas premiery iOS 7 mocno powieje świeżością zarówno pod względem wyglądu jak i wprowadzonych funkcji. Być może użytkownicy, którzy po prostu używają iOS na co dzień i są zadowoleni się ze mną nie zgodzą, ale ja jestem naprawdę głodny zmian w tym systemie.
Zdjęcia starej i nowej wersji Forda Mustanga pochodzą ze stron: motoryzacja-info oraz automobile. Akurat w przypadku samochodów, stare wersje kultowych aut zwykle podobają się bardziej, ale w elektronice i interfejsach rzadko wygrywa sentyment.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu