Felietony

Google OS wypatrzony w sieci?

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Google OS wypatrzony w sieci?
Reklama

Ostatnio pojawiło się kilka interesujących informacji dotyczących Google, które dały mi trochę do myślenia. Sugerować mogą one jakieś większe działani...

Ostatnio pojawiło się kilka interesujących informacji dotyczących Google, które dały mi trochę do myślenia. Sugerować mogą one jakieś większe działania tego koncernu, tuż po nowym roku. Jak zapewne wielu z Was słyszało bądź czytało w weekend, zajmująca się badaniami internetu firma Net Applications odkryła, że 1/3 zapytań wychodzących z domeny Google, generowana jest przez komputery wyposażone w nieznany system operacyjny.
Reklama

Co to właściwie oznacza i czym tak naprawdę jest "nieznany system operacyjny"? Otóż, wspomniana wcześniej firma posiada bardzo dokładne narzędzia badawcze pozwalające stwierdzić między innymi przy użyciu jakich systemów internauci korzystają z sieci. Według przedstawicieli Net Applications, w ich bazach danych znajdują się wszystkie dostępne na rynku systemy. W sytuacji gdy 1/3 komputerów w siedzibie Google korzysta z internetu za pośrednictwem systemu operacyjnego, którego tożsamości wymieniona firma nie może określić, logicznym byłby wniosek, że testowany jest tam jakiś nowy OS. Może Google OS?


Według mnie, historia ta potwierdza to co jakiś czas temu opisywałem w poście "
Czas na Google OS?" Uważam, że Google ma w zanadrzu bombę, którą zdetonuje na rynku w 2009 roku. Ktoś zaraz napisze, w komentarzu: to pewnie ta słynna zmodyfikowana dystrybucja Linuxa, na której pracują ludzie z Google. Moim zdaniem, gdyby tak było, narzędzia Net Applications wykryłyby chociaż, że jest to jakiś Linux. Tutaj nie ma jednak żadnych informacji. Jedyne co wiadomo, to że 1/3 tamtejszych komputerów używa "unknown OS".

Chcę wierzyć, że Google testuje nowy system operacyjny, którego zapowiedzią była według wielu przeglądarka Chrome. Tutaj nawet nie chodzi o moją domniemaną niechęć do Microsoftu. Z Windowsa XP jest niezmiennie zadowolony od kilku lat (od czasu SP2). Google OS byłby jednak powiewem świeżości na rynku systemów operacyjnych. Po za tym moją pewność co do systemu Google umacnia platforma Android.

Nie byłbym specjalnie zdziwiony i myślę, że większość z Was również nie, gdyby Google poszła drogą Apple oferując ten sam OS na urządzeniu mobilnym oraz na komputerach PC. Oczywiście, w przypadku tego internetowego koncernu droga byłaby odwrotna. Pierwszy był Android Mobile, a następny mógłby być Android PC. Nowy rok pokaże kto miał racje.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama