Gry

Antyweb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 30–21

Kamil Świtalski
Antyweb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 30–21
27

Zapraszamy na kolejną dawkę autorskiego zestawienia AntyWeb, w którym redakcja wspólnie wybiera swoje gry wszech czasów. Jak to zwykle bywa w przypadku takich rankingów — jest ono kompletnie subiektywne i wiemy, że nie wszyscy się z nami zgodzą w stu procentach. A jakie są Wasze gry wszech czasów?!

#30 StarCraft

Platformy: Microsoft Windows, Classic Mac OS, macOS, Nintendo 64

Pierwsza część StarCrafta zadebiutowała w 1998 roku i z miejsca rozkochała w sobie graczy. Fenomenalna strategia czasu rzeczywistego, w której bierzemy udział w międzygalaktycznym konflikcie. Walki terranów, zergów i protossów od lat dostarczają ogromne ilości frajdy. To przemyślana i dopieszczona produkcja, której tryb sieciowy wciąż żyje i ma się świetnie — warto także wspomnieć, że kilka tygodni temu Blizzard Entertainment udostępnił grę za darmo!

#29 Duke Nukem 3D

Platforma: MS-DOS, Linux, Classic Mac OS, Microsoft Windows, Nintendo 64 i inne

Duke Nukem to jedna z tych gier, których po prostu się nie zapomina. Szalony bohater, najazd obcych, kuriozalne sceny, interaktywne środowisko, bardzo specyficzny humor — prawdziwe szaleństwo w równie odjazdowej oprawie! Mimo wszystko wszystko to nie przyćmiło fenomenalnej rozgrywki, która wciąż daje od groma frajdy.

#28 Football Manager

Platformy: Microsoft Windows, Mac, Linux

Symulacyjne gry piłkarskie, przez wielu żartobliwie nazywane zabawą w Excela. Seria Sports Interactive zadebiutowała w 2004 roku uwielbianym Football Manager 2005 (po utracie nazwy do Championship Manager) i od tego czasu Sega regularnie każdego roku wydaje na rynku jej nowszą, lepszą i bardziej aktualną odsłonę. To bardzo specyficzne gry, ale jak widać — w redakcji siedzi małe grono zapaleńców, którzy wciąż chętnie do nich wracają!

#27 Chrono Trigger

Platformy: Super NES, PlayStation, Nintendo DS, i-mode, iOS, Android

W tej dziesiątce gier RPG nie brakuje, ale nie wyobrażam sobie, aby na liście najlepszych gier wszech czasów zabrakło Chrono Triggera. Można japońskie tytuły lubić, można ich nie lubić — ale to jeden z tych, które znać i szanować co najmniej wypada. Zabawa z czasem w 1995 roku kiedy wydano CT nie była powszechną praktyką — podobnie jak kilka różnych zakończeń, do których docieraliśmy w zależności od tego, co robiliśmy w grze. Do tego dochodzą fantastyczne projekty postaci za które odpowiadał nikt inny, jak sam Akira Toriyama (twórca Dragon Ball), cały zastęp wciągających zadań pobocznych, urzekająca grafika i przemyślany system walki. Zestaw, któremu po prostu trudno się oprzeć!

#26 Baldur's Gate 2: Cienie Amn

Platformy: Microsoft Windows, Mac OS, Linux

W 2000 roku gracze mieli szansę powrócić do Zapomnianych Krain. Druga część gry zadebiutowała na komputerach osobistych i od wejścia rozkochała w sobie publiczność. Nowe intrygi, nowi bohaterowie, nowe możliwości i jeszcze większy świat. Do tego dziesiątki zadań pobocznych oraz decyzji do podjęcia — a każda z nich wpływa na naszą reputację. Jeszcze bardziej rozbudowana i wymagająca. Jedna z tych gier, którą znać... po prostu trzeba!

#25 Quake 3 Arena

Platformy: Microsoft Windows, Linux, Mac OS X, Dreamcast, PlayStation 2, Xbox 360, iOS

id Software w 1999 roku zaserwowało nam tytuł, który od początku do końca został zaprojektowany z myślą o rozgrywce wieloosobowej. Trzeci Quake nie czarował wyglądem — pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że jak na swoje czasy nie prezentował się najlepiej. Mimo wszystko gra nadrabiała przemyślanymi projektami map i wszędobylską dbałością o szczegóły i rozbudowaną mechaniką. Świetny multiplayer, wysoki poziom trudności i niezapomniany zestaw map. Tylko tyle i aż tyle!

#24 Warcraft 3

Platformy: Microsoft Windows, Classic Mac OS, Mac OS X

Kolejna strategia czasu rzeczywistego Blizzarda w tym zestawieniu. Ktoś jest zdziwiony? Nie? To dobrze, bo jak wiadomo — Warcraft to kolejne fenomenalne uniwersum, które firma dopieszcza jak tylko się da. Cztery rasy do wyboru, urzekające na każdym kroku Azeroth, wysoki poziom trudności i rozbudowane tryby zabawy wieloosobowej w mgnieniu oka zapewniły grze miejsce na liście klasyków wszech czasów.

#23 Super Mario Bros

Platformy: Nintendo Entertainment System

Ta gra, to jeden z synonimów terminu gry wideogry platformowe. Wydany w 1985 roku tytuł zupełnie zrewolucjonizował rynek gier. Przypisywana jest mu nawet zasługa przy reanimacji amerykańskiego rynku gier, po wielkim krachu który zaliczył w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Kilka różnorodnych światów, robiąca wówczas wrażenie oprawa i zapadający w ucho soundtrack to dopiero początek. To tytuł idealny w swojej prostocie, który po latach wciąga i frustruje równie mocno. Klasyka, którą znać... po prostu trzeba!

#22 Max Payne

Platformy: Microsoft Windows, PlayStation 2, Xbox, Mac OS, Game Boy Advance, PlayStation 3, Xbox 360

Remedy w 2001 roku wzięli nas z zaskoczenia, serwując skąpanego w noirowym klimacie Maxa Payne'a. Historia policjanta prowadzącego prywatne śledztwo w sprawie zabójstwa swojej rodziny to zakręcona opowieść o chęci zemsty i czyhających wszędzie pułapkach. Nowy Jork nigdy wcześniej nie był taki mroczny. W kwestii rozgrywki to nienagannie zaprojektowana strzelanina, w której akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Pisząc o Maxie Paynie nie można zapomnieć o trybie bullet time — i mimo że nie jest to pierwszy tytuł gdzie użyto tego rozwiązania, to właśnie on pokazał, że to rozwiązanie w grach naprawdę ma sens!

#21 Mortal Kombat 2

Platformy: Arcade, Game Gear, Master System, Genesis, SNES, Game Boy, Amiga, DOS, 32X, Saturn, PlayStation, PlayStation 3, Xbox 360, Windows

Pierwsze Mortal Kombat przebiło ścianę w kwestii brutalności, jaką okraszone są gry wideo. Druga część poszła jeszcze o krok dalej — przedstawiła nieco bardziej skomplikowane mechaniki, zaoferowała więcej ciosów, postaci, kombinacji i wykończeń. Brutalna, pełna kontrowersji, ale też niezwykle grywalna. Po latach powraca się do niej z przyjemnością, a muzyka w jednym z najbardziej, ekmh, dziwnych portów (rzecz jasna — mam na myśli Amigowy, w którym pięć przycisków zastąpił jeden fire) wciąż potrafi zaserwować ciarki!

Zobacz też:

AntyWeb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 100-91

AntyWeb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 90-81

AntyWeb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 80-71

AntyWeb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 70-61

AntyWeb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 60-51

AntyWeb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 50-41

AntyWeb wybiera najlepsze gry wszech czasów: 40-31

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu