Telekomy

UKE będzie certyfikował aplikację SpeedTest do monitorowania jakości dostępu do internetu

Grzegorz Ułan
UKE będzie certyfikował aplikację SpeedTest do monitorowania jakości dostępu do internetu
55

To duże wyróżnienie i przewaga w konkurowaniu z RFBenchmark. UKE podał właśnie, że wybrał ofertę spółki V-Speed sp. z o.o., twórcy popularnego SpeedTest do stworzenia mechanizmu do badania jakości internetu u polskich operatorów stacjonarnych.

Rankingi SpeedTest i RFBenchmark publikujemy Wam regularnie, ale zdobycie certyfikatu UKE może sprawić, że rozwiązanie SpeedTest będzie częściej wybierane przez internautów.

Tak jak informowaliśmy Was pod koniec marca tylko twórcy tych dwóch narzędzi do badania jakości internetu złożyli swoje oferty. Komisja konkursowa po pierwszym etapie, w której oceniano spełnienie warunków formalnych, w drugim etapie oceniła oferty według następujących kryteriów:

  1. doświadczenia;
  2. wyglądu i funkcjonalności serwisu internetowego;
  3. wyglądu i funkcjonalności aplikacji;
  4. funkcjonalności dodatkowych;
  5. zakresu danych udostępnianych Prezesowi UKE.

Ostatecznie oferta SpeedTest zdobyła 178,71 punktów na 220 możliwych, a twórcy RFBenchmark dostali 111,56 punktów.

Po podpisaniu porozumienia ze spółką V-Speed, ta będzie mogła przystąpić do prac. Cały system pomiarowy ma składać się z serwisu internetowego i aplikacji komputerowej, dostępny ma być nieodpłatnie. Długotrwałe i powtarzające się wyniki pomiarów niezgodne z zapisami w umowie mają być podstawą do wypowiedzenia umowy przez konsumenta.

Zgodnie z unijnym prawem dostawcy internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania w umowach minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec dostawców. Na tym polega przewaga mechanizmu certyfikowanego przez Prezesa UKE nad dostępnymi w sieci narzędziami pomiarowymi.

Niestety w początkowej fazie narzędzie ma być dostępne tylko do badania ofert internetu stacjonarnego. Pomiary internetu mobilnego nadal będą miały tylko charakter poglądowy i nie będą stanowiły podstawy do stawiania roszczeń przeciwko operatorom. Wydany certyfikat Prezesa UKE ma być ważny przez dwa lata.

 

https://4.newseria.pl/video/148749433_uke_QoS_22.mp4

 

Źródło: UKE/BIP.

Photo: Sashkin7/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu