Machinarium nie trzeba chyba nikomu przedstawiać? To jedna z najlepszych, a na pewno najbardziej oryginalna przygodówka point & click ostatnich ki...
Takiej premiery jeszcze nie było! Botanicula - kup nową grę twórców Machinarium za ile chcesz!
Machinarium nie trzeba chyba nikomu przedstawiać? To jedna z najlepszych, a na pewno najbardziej oryginalna przygodówka point & click ostatnich kilku lat. Na taki tytuł zasłużyła sobie niepowtarzalną oprawą graficzną i muzyczną, ciekawymi zagadkami i łamigłówkami. Niecałe 12 godzin temu miała miejsce premiera nowego tytułu od Amanita Design, twórców Machinarium. Mowa oczywiście o zapowiadanej od jakiegoś czasu Botaniculi. Co szczególnie godne uwagi, gra debiutuje jako część Humble Indie Bundle, co oznacza, że kupimy ją za dowolna, wybraną przez nas kwotę i dostaniemy wersje na Windows, Mac i Linux, oraz ścieżkę dźwiękową z gry. Takiej okazji nie można przegapić!
Z niecierpliwością czekałem na nową grę Amanita Design. Znając ich poprzednie produkcje, oraz zapowiedzi dotyczące Botaniculi, wiedziałem, że dla mnie to absolutny must have. Jednak całkowicie nie spodziewałem się, że już w dniu premiery trafi ona do Humble Botanicula Debut. Wystarczy sobie przypomnieć, że Machinarium na początku było dostępne za 20$, do Humble Bundle trafiło dopiero po ponad roku od premiery i wciąż było wielką atrakcją. W zasadzie nadal jest, jeśli jakimś cudem ktoś w nią jeszcze nie grał. Nie ma co ukrywać, że to właśnie Botanicula jest głównym gwoździem programu w tym pakiecie, tym bardziej, że nawet nie trzeba przebić średniej wpłaty, aby dostać grę, chociaż zachęcam aby to zrobić.
Oprócz tego w zestawie znajdziemy inne gry Amanita Design, wspomniane Machinarium i Samorost 2, sądzę jednak, że większość z nas miała już okazje zapoznać się z tymi pozycjami. Jeśli nie, polecam tą zaległość szybko nadrobić :) I tym razem dostaniemy bonusy, jeśli przebijemy średnią wpłatę, która obecnie wynosi niecałe 8$. Są to: gra łamigłówka typu point & click Windosill, oraz film Kooky.
Film Kooky
Prawdę mówiąc z dodatków najbardziej zaskoczył mnie film. W pierwszej chwili spodziewałem się jakiejś krótkometrażowej, amatorskiej produkcji. Szybko okazało się, że bardzo się pomyliłem. Film trwa godzinę i trzydzieści sześć minut i jest wykonany między innymi techniką animacji poklatkowej. Najważniejsze jednak, że kierownikiem artystycznym podczas produkcji był Jakub Dvorský, założyciel Amanita Design. Jeśli lubicie Machinarium i Samorost za wrażenia estetyczne i jesteście ciekawi pełnometrażowego filmu w tym stylu, musicie go zobaczyć. Co prawda nie miałem jeszcze szansy obejrzeć go całego, ale to co zobaczyłem od razu bardzo mi się spodobało. Film jest w jakości 720p.
Botanicula - pierwsze wrażenia
Czas na najważniejsze - pierwsze wrażenia z gry Botanicula. Powiem krótko - nie zawiodłem się. Pod względem niesamowitej, klimatycznej grafiki i ścieżki dźwiękowej, Amanita Design jeszcze podniosła poprzeczkę. Doznania wizualno-dźwiękowe są na bardzo wysokim poziomie, również abstrakcji :) Gra jest niejako połączeniem rozgrywki Samorost i Machinarium. To znaczy, że nie ma typowych dla Machinarium łamigłówek o charakterze matematyczno geometrycznym, przynajmniej w początkowej fazie gry. Z drugiej strony, rozgrywka nie jest aż tak abstrakcyjna jak w Samorost. Można domyślić się specjalnych zdolności konkretnych bohaterów gry i odpowiednio je wykorzystać, można uniknąć klikania we wszystko dookoła, chociaż jest to częścią odkrywania otoczenia, jego nietypowych właściwości i dźwięków. Mamy więc tą nietypową i charakterystyczną mieszankę abstrakcyjnej logiki i odkrywania magicznego, nietypowego świata, który reaguje na nasz kursor i wydaje magiczne dźwięki.
Gra została wykonana w tej samej technologii, co Machinarium, czyli coś na kształt gry Flash, chociaż wygląda zauważalnie lepiej. Do działania na Windows gra wymaga co najmniej Win XP, procesora 1,8 GHz i 1 GB RAM, w przypadku Mac'a to samo i system Snow Leopard 10.6 lub nowszy. Jeśli chcemy odpalić Botanicule na Linux musimy zainstalować Adobe Air.
Specjalnie dla czytelników Antyweb nagrałem pierwsze czternaście minut gry. Polecam obejrzeć, jeśli jeszcze macie jakiekolwiek wątpliwości czy dokonać zakupu.
Jedynie dla porządku przypomnę, że wszystkie gry, na wszystkie trzy systemy nie zawierają żadnych zabezpieczeń DRM, więc możemy je instalować dowolną ilość razy, bez konieczności rejestracji czy aktywacji. Możemy je również bez problemu zainstalować na wszystkich posiadanych komputerach. Co więcej, decydując się na zakup, wspieramy organizacje charytatywne. Sami możemy określić jaka część kwoty zostanie przekazana twórcom gry, organizatorom akcji i organizacji charytatywnej, którą tym razem jest działający od 1989 roku World Land Trust, który chroni najważniejsze z biologicznego punktu widzenia habitaty. Dlatego kupując Botaniculaę, nie tylko sprawiacie sobie przyjemność, ale pomagacie kilku istotnym sprawom: krosplatformowym grom, dobrom cyfrowym pozbawionym DRM i organizacji WLT. Można się więc oddać graniu bez wyrzutów sumienia :)
Podzielcie się swoimi wrażeniami z gry w komentarzach. Jeśli uważacie inicjatywę za ciekawą, polećcie swoim znajomym, wrzućcie na ścianę na Facebooku czy zróbcie prezent z Humble Botanicula Debut. Życzę udanej zabawy przez nadchodzący weekend.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu