Android

Ta aplikacja od Google'a to spełnienie marzeń każdego małego (i dużego) nerda

Tomasz Popielarczyk
Ta aplikacja od Google'a to spełnienie marzeń każdego małego (i dużego) nerda
17

Okazuje się, że nasze smartfony mogą być wspaniałymi narzędziami do przeprowadzania eksperymentów naukowych. Szczególnie teraz, gdy Google udostępnił aplikację Science Journal.

Science Journal to aplikacja dla małych i dużych miłośników nauki. Za jej pomocą możemy gromadzić dane rejestrowane przez czujniki w naszym urządzeniu. A tych nie brakuje. Przeciętny smartfon ma akcelerometr, żyroskop, czujnik światła, a często również barometr, kompas i wysokościomierz (a mikrofon czy GPS też się liczą!). To dostatecznie dużo, a jakby ktokolwiek poczuł niedosyt, Science Journal pozwala też na podłączanie innych sensorów. Pełną listę zgodnych urządzeń znajdziecie na oficjalnej stronie projektu. Są tam nawet płytki Arduino!

Czym jednak tak naprawdę jest ta aplikacja?  Z poziomu interfejsu tworzymy projekty (badawcze). Każdy z nich to szereg wykresów, notatek, zdjęć - słowem, wszystko co w czasie eksperymentu czy badania zanotuje nasze urządzenie. Chcemy sprawdzić zachowanie kotów w zamkniętym pomieszczeniu? Proszę bardzo. A może wolimy przez 365 dni mierzyć natężenie hałasu na ulicy, którą idziemy do szkoły lub pracy? Te możliwości są tak naprawdę nieskończone i ogranicza je wyłącznie wyobraźnia badającego. Sam się zastanawiam, do czego ludzie będą mocować smartfony, aby wykorzystać dane z akcelerometru czy żyroskopu...

Sam Google opisuje swoją aplikację jako po prostu dziennik laboratoryjny - tylko tyle i aż tyle. Gromadzone informacje nie są nigdzie udostępniane, więc nie jest to projekt, który ma w jakikolwiek sposób wspierać instytucje związane ze światem nauko. To raczej projekt edukacyjny, który w szczególności ma inspirować młodych naukowców i badaczy. Być może dzięki temu, nasze dzieci w końcu zaczną wykorzystywać swoje smartfony w sposób bardziej wartościowy dla ich samorozwoju i poziomu wiedzy.

Twórcy sami inspirują i na dobry początek podsuwają kilka pomysłów na wykorzystanie aplikacji. Wszystkie znajdziecie na oficjalnej stronie. Mamy tutaj fantastyczny poradnik dotyczący stworzenia narzędzia do mierzenia siły wiatru. Więcej takich konceptów oraz wskazówek można znaleźć na forum, które Google uruchomił specjalnie z myślą o aplikacji. Sam program pobierzecie natomiast całkowicie bezpłatnie ze sklepu Google Play.

Nie zapomnijcie dać znać, jeżeli uda się Wam go wykorzystać w jakiś nietuzinkowy (niesamowity?) sposób.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu