Komputery i laptopy

Szukasz laptopa na lata? Unikaj tych modeli

Krzysztof Rojek
Szukasz laptopa na lata? Unikaj tych modeli
12

Oto marki laptopów, które najtrudniej jest naprawić. Lider tego niechlubnego zestawienia nikogo nie zaskoczy.

Laptopy zawładnęły rynkiem PC i dziś to właśnie te maszyny są najczęściej wybierane, jeżeli chodzi o komputery osobiste. I nie mówimy tu tylko o laptopach z kategorii thin&light cenionych za swoją mobilność. Dziś segment notebooków to także maszyny do grania czy edycji wideo, wyposażone w najmocniejsze podzespoły, dorównujące wydajnością tradycyjnym konstrukcjom.

Co więcej — ze względu na to, jak mocne są dzisiejsze komputery, współczesne maszyny to sprzęty na długie lata. Dlatego, kiedy je kupujemy, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich parametry, ale też - na to, czy w przyszłości będziemy mogli łatwo je serwisować, aby posłużyły nam jak najdłużej. Niestety, w tym obszarze nie wszystkie marki są sobie równe i na niektóre urządzenia zdecydowanie warto uważać.

Oto marki laptopów, które najgorzej jest naprawiać

W Stanach Zjednoczonych grupa znana jako "US Public Interest Research Group" opublikowała właśnie raport "Failing the Fix", który, bazując na dostępnych danych, opisuje najpopularniejsze marki elektroniki użytkowej - laptopów i smartfonów - i kataloguje je pod kątem łatwości naprawy ich sprzętów.

Raport bierze pod uwagę takie elementy jak łatwość rozebrania urządzenia, obecność dokumentacji, dostępność części i ich koszt. Wszystkie kategorie były odpowiednio punktowane i na tej podstawie obliczono ocenę końcową. Jeżeli jesteście ciekawi, to finalne rezultaty dla poszczególnych marek prezentują się w ten sposób:

W tym wypadku urządzenia Apple najbardziej straciły na tym, jak łatwo jest je rozebrać. Mowa tu nie tylko o przyklejonych bateriach, ale też o fakcie, że w tych komputerach sam użytkownik nie może już wymienić nawet jednego komponentu. Z resztą - o tym, co się dzieje, kiedy Macbook się zepsuje, pisaliśmy już nie raz.

Drugą kategorią produktową, która również nie wypadła w testach najlepiej są Chroomebooki. Tutaj, ze względu na niską cenę samych urządzeń, największym problemem była dostępność części zamiennych. Trzeba jednak pamiętać, że niższa cena urządzeń z czegoś wynika. Chromebooki mają jednak inny problem, a mianowicie - ich funkcjonowanie zależy od wsparcia Google, co jest problemem dla szkół, o czym pisałem tutaj.

Oczywiście - każdy może mieć do komputerów inne podejście i komuś może nie przeszkadzać to, że ich naprawa jest utrudniona, nieopłacalna, bądź w niektórych wypadkach — niemożliwa. Niestety, raport nie ma też dobrych wieści na przyszłość. Jeżeli bowiem porównamy to, jakie oceny otrzymali poszczególni producenci względem poprzedniego roku, zobaczymy, że prawie wszyscy (o ironio - poza Apple) otrzymali gorsze wyniki w tegorocznym teście.

To oznacza, że zamiast poprawy, która mogłaby się przyczynić chociażby do tego, że te komputery będą wykorzystywane dłużej (a więc - będą mniejszym obciążeniem dla środowiska naturalnego), producenci idą w dokładnie przeciwną stronę, sprawiając, że ich sprzęt ciężej się naprawia. Warto o tym pamiętać, kiedy będziemy wybierać sprzęt dla siebie w sklepie.

Żródło: Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu