Polska

TOK FM i Trójka wyprzedziły Radio ZET w stolicy. Raport nt. słuchalności radia w Polsce

Grzegorz Ułan
TOK FM i Trójka wyprzedziły Radio ZET w stolicy. Raport nt. słuchalności radia w Polsce
19

Co jakiś czas staram się Wam publikować wyniki słuchalności rozgłośni radiowych w największych miastach Polski, które dostajemy od Komitetu Badań Radiowych (KBR), zwłaszcza jak są takie ciekawe jak dzisiejszy, prezentujący dane za ostatnie półrocze.

Radio FM, to cały czas popularne medium, które dociera do ponad 70% Polaków, każdego dnia. Nie zmienia się to od wielu lat. Najczęściej radioodbiorniki włączamy w drodze do pracy w samochodzie lub na smartfonie, jeśli przemieszczamy się komunikacją miejską i w pracy, co widać na poniższej grafice.

Najpopularniejszymi ogólnopolskimi rozgłośniami od lat są RMF FM, Radio ZET, Jedynka oraz Trójka, daleko w tyle pozostają VOX FM czy TOK FM. Jednak najciekawiej prezentują się dane słuchalności w poszczególnych miastach, gdzie do wyboru każdy z nas ma więcej pozycji.

Słuchalność stacji radiowych w największych miastach Polski

Słuchalność stacji radiowych – Warszawa

Od lat najpopularniejszą stacją radiową w Warszawie, było Radio Zet z jednym drobnym potknięciem dwa lata temu, kiedy na chwilę stracili fotel lidera na rzecz Trójki.

W ostatnim półroczy natomiast mamy dość niecodzienną sytuacje, nie dość, że stracili pierwsze miejsce to spadli na trzecie. W fali marzec - sierpień 2017 najchętniej wybieraną stacją była Trójka, zaraz za nią wskoczyło Radio TOK FM, to też spore zaskoczenie.

Słuchalność stacji radiowych – Kraków

Analogicznie zerknijmy do Krakowa, gdzie od lat niepodzielnie rządzi RMF FM. Jak widać, silna pozycja tej rozgłośni jest nie do podważenia - 18% przewagi nad Trójką i TOK FM.

Słuchalność stacji radiowych – Aglomeracja śląska

Jeszcze większą przewagę ma RMF FM na Śląsku, do tego na drugim miejscu RMF MAXXX, a trzecie miejsce przypadło Trójce.

Słuchalność stacji radiowych – Wrocław

Z kolei we Wrocławiu Trojka straciła miejsce pierwsze na rzecz RMF FM, a na dalszych miejscach jest już bardzo ciasno. Podobne wyniki notuje Radio ESKA, ZET czy TOK FM.

Słuchalność stacji radiowych – Poznań

Niewielkie różnice są też w Poznaniu, gdzie prowadzi RMF FM, ale Radio Złote Przeboje ma już niewiele starty, a tuż za nimi Radio TOK FM i VOX.

Słuchalność stacji radiowych – Trójmiasto

A co słychać w Trójmieście? Tu ze sporą przewagą prowadzi RMF FM nad Trójką i Radio ZET.

Słuchalność stacji radiowych – Łódź

W Łodzi również wygrywa RMF FM, na drugim miejscu Radio ESKA i na trzecim Radio Zet.

Słuchalność stacji radiowych w pozostałych miastach Polski

Słuchalność stacji radiowych – Częstochowa

Częstochowa to jedyne obecnie miasto (powyżej 200 tys. mieszkańców) w Polce, gdzie liderem jest Radio ZET, wyprzedza tu o kilka procent RMF FM i Trójkę.

Słuchalność stacji radiowych – Toruń

Toruń z kolei, to pierwsze miasto z zestawienia, gdzie prowadzi rozgłośnia lokalna - Radio Gra. Dalsze miejsce Radio ZET Gold (które od września zamienione zostało zupełnie nową stacją Melo Radio) i RMF FM.

Słuchalność stacji radiowych – Szczecin

Podobna sytuacja jest w Szczecinie, gdzie niepodzielnie od lat najpopularniejszą rozgłośnią jest lokalna stacja Polskiego Radia - Radio Szczecin.

Słuchalność stacji radiowych – Radom

W Radomiu również lokalna stacja jest najchętniej słuchana, a mowa o Radio Rekord FM i to z ponad 20% przewagą nad RMF FM i ZET.

Słuchalność stacji radiowych – Rzeszów

Słuchalność stacji radiowych – Olsztyn

Słuchalność stacji radiowych – Lublin

Słuchalność stacji radiowych – Kielce

Słuchalność stacji radiowych – Bydgoszcz

Słuchalność stacji radiowych – Białystok

Jak powyższe wyniki mają się do raportu słuchalności na koniec 2016 roku? Wtedy RMF FM było liderem w 9 lokalizacjach – w Krakowie, Aglomeracji śląskiej, Poznaniu, Olsztynie, Łodzi, Kielcach, Trójmieście, Bydgoszczy i Białymstoku. Teraz wskoczyli na fotel lidera dodatkowo we Wrocławiu, Rzeszowie i Lublinie, co daje łącznie 12 miast, gdzie są najpopularniejszą rozgłośnią.

W przypadku Trojki, na koniec 2016 roku była na pierwszym miejscu we Wrocławiu, Toruniu i w Lublinie - straciła obecnie te miasta, ale zyskała Warszawę. Podobnie Radio ZET, które było liderem w Warszawie, Rzeszowie oraz w Częstochowie, teraz już tylko w Częstochowie.

Dlaczego takie straty notuje Radio ZET? Osobiście mogę powiedzieć, to co mnie odstrasza od włączania tego radia, to reklamy. Ale nie same reklamy, tylko to, co reklamują. Myślę, że nie jestem odosobniony w tych odczuciach, patrząc po powyższych danych. Może przyszedł czas, aby coś z tym zrobić? RMF FM dwa lata temu wycofało się z takich reklam i dobrze na tym wychodzi. A co do Trójki, to pokłosie różnego rodzaju zmian w Polskim Radiu czy Telewizji, których nie chciałbym tu już poruszać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu