Nauka

Dlaczego niektórzy z nas są leworęczni? Badacze znają odpowiedź

Jakub Szczęsny
Dlaczego niektórzy z nas są leworęczni? Badacze znają odpowiedź
4

Leworęczność od lat intryguje naukowców. Kiedyś, w niechlubnych czasach dla postaw naukowych była nawet powodem dyskryminacji osób używających częściej lewej strony ciała. W Polsce mieliśmy z tym do czynienia np. w szkołach — i to jeszcze całkiem niedawno. Dziś wiemy na temat leworęczności już dużo więcej, a bardzo niedawno dotarliśmy do całkiem nowych faktów. Co tym razem ustalili badacze?

Większość ludzi jest praworęczna — skąd więc w naszej populacji pewien odsetek osób leworęcznych? Pytanie proste, ale odpowiedź na nie już taka nie jest. Na szczęście genetyka i neurobiologia dostarczają nam niemało satysfakcjonujących odpowiedzi: kluczem jest połączenie poszczególnych genów ze sposobem funkcjonowania ludzkiego mózgu

Naukowcy zidentyfikowali rzadkie warianty genu, które wydają się odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu się leworęczności u niektórych osób. Gen TUBB4B jest znany z tego, że kontroluje kształt komórek poprzez struktury zwane mikrotubulami — okazuje się jednak, że jest on istotny także w kontekście leworęczności. Niektóre mutacje tego konkretnego genu znacznie częstsze u osób leworęcznych, co prowadzi nas do wniosku, że właśnie mikrotubule mogą odgrywać istotną rolę w kształtowaniu asymetrii mózgu — to z kolei może decydować o tym, która ręka okaże się dominująca u konkretnego człowieka.

Od dawna wiadomo, że ludzkie mózgi (szczególnie na wczesnym etapie rozwoju) wykazują pewną asymetrię funkcjonalną — lewa półkula często kontroluje dominującą rękę, podczas gdy prawa półkula odpowiada za inne funkcje, takie jak język czy skupianie wzroku na konkretnym punkcie. Genetyczne podstawy asymetrii i jej skutków stają się więc coraz bardziej zrozumiałe dzięki powyższym ustaleniom naukowców.

Badania na ponad 350 000 osobach dorosłych w Wielkiej Brytanii pokazały, że leworęczność występuje u około 11% populacji. Naukowcy uważają, że większość przypadków leworęczności może być spowodowana przypadkowymi zmianami podczas rozwoju embrionalnego mózgu, bez konkretnego wpływu ze strony genetyki lub środowiska.

Leworęczni mieli kiedyś los nie do pozazdroszczenia

Leworęczni przez wieki spotykali się z różnymi reakcjami: od przymuszania do używania "prawidłowej" ręki, aż po stygmatyzację, czy nawet kary cielesne w szkole. Dzisiaj, w cywilizowanych krajach do takich rzeczy już na szczęście nie dochodzi, a leworęczność uznaje się zwyczajnie za jeden z wariantów prawidłowego rozwoju mózgu. Leworęczność często przypisuje się szczególnym uzdolnieniom w kontekście nauk technicznych, czy sztuki.

Jak wskazują niektóre badania, osoby leworęczne mogą być bardziej narażone na niektóre choroby i zaburzenia — m.in. autyzm. Może być tak, że niektóre geny zaangażowane w lateralizację mózgu mogą również wpływać na ryzyko wystąpienia tych przypadłości. Leworęczność nie jest więc jedynie ciekawostką anatomiczną — jest naprawdę ciekawym zjawiskiem, które angażuje naprawdę wiele dyscyplin naukowych w zakresie wyjaśnienia jego przyczyn, rządzących nim mechanizmów i implikacji dla osób, które "wolą" używać lewej strony ciała w roli tej dominującej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu