Google

Rusza Google Campus w Warszawie! Relacja z uroczystości otwarcia

Tomasz Popielarczyk
Rusza Google Campus w Warszawie! Relacja z uroczystości otwarcia
Reklama

Google Campus na warszawskiej Pradze oficjalnie rozpoczyna swoją działalność. W uroczystym otwarciu placówki udział wzięli m.in. prezydent miasta Hann...

Google Campus na warszawskiej Pradze oficjalnie rozpoczyna swoją działalność. W uroczystym otwarciu placówki udział wzięli m.in. prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz, a także Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki. Tym samym stolica polski stała się piątym miastem na świecie, gdzie uruchomiono tego typu placówkę.

Reklama

Jak już informowaliśmy wcześniej Google Campus zlokalizowano w Centrum Praskim Koneser przy ulicy Ząbkowskiej 27/31. Miejsce to ma być miejsce, gdzie młodzi przedsiębiorcy, startupowcy oraz innowatorzy będą mogli znaleźć miejsce na rozwój swojej firmy, a także uzyskać wsparcie ze strony Google'a i jego partnerów. Za przedsięwzięciem stoi TechHub, który w skali globalnej współpracuje z Google przy organizacji tego typu placówek.

Obecność wielu polityków i celebrytów świadczy o tym, jak bardzo ważne jest to wydarzenie. Patronat honorowy nad Campusem objął natomiast prezydent Polski, Andrzej Duda, który jednak nie był obecny na otwarciu. W liście przeczytanym przez Wojciecha Kolarskiego, Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta napisał:

Chciałbym by polskie startupy coraz skuteczniej konkurowały na globalnym rynku i były reprezentantami polskiej przedsiębiorczości (...). Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi uważam za niezbędne nie tylko w administracji, ale też w świecie kultury i nauki.

Prezydent otrzymał swój własny identyfikator dający dostęp do Campusu, co ma być symbolicznym uhonorowaniem tego patronatu. Głos zabrał również Mateusz Marowiecki, Minister Rozwoju, wyrażając nadzieję, że Google Campus nie będzie miejscem "wysysającym z polski wielkie talenty" lecz wspierającym rozwój całego kraju.


Campusem pokieruje Rafał Plutecki, dotąd związany głównie z funduszem InnoFund. To właśnie on pojawił się na scenie jako pierwszy, podkreślając w swoim wystąpieniu potrzebę budowania kontaktów oraz uzyskiwania wsparcia przez małe firmy. Rola Google'a w rozwoju działających na terenie Campusu firm ma być znacząca. Gigant będzie stale monitorował ich działalność i szanse, a także wspierał w staraniach o dodatkowe środki oraz udzielał wsparcia merytorycznego.

Rola Campusów nie sprowadza się jedynie do udostępnienia przestrzeni co-workingowej. W ramach ich działalności budowana ma być bowiem społeczność wzajemnie wymieniająca się myślami, pomysłami i ideami, a także napędzająca do pracy. Wsparcie amerykańskiego giganta oraz idea przyświecająca placówce mają dawać wymierne efekty i przyczyniać się do powstawania innowacyjnych firm oraz przełomowych rozwiązań.

Reklama




Sercem warszawskiego Campusu ma być... kawiarnia, gdzie odbywać się będzie większość spotkań z partnerami, inwestorami oraz współpracownikami. Tuż obok znajdzie się akcelerator, a więc miejsce, nad którym piecze będzie trzymał fundusz Innovation Nest. Przestrzeń coworkingowa będzie sprzyjała wspólnej pracy, a sala konferencyjna będzie udostępniona startupom oraz młodym firmom całkowicie za darmo. Jak zapewniał Plutecki wystarczy zadzwonić w celu rezerwacji.

Reklama

Startupowcy w działający w Campusie będą mogli liczyć na wsparcie mentorów - m.in. pracowników Google, którzy 20 proc. swojego czasu pracy mogą poświęcić na zewnętrzne projekty. Mając swoje biurko tutaj każdy będzie mógł również liczyć na wsparcie innych placówek -  W Londynie, Tel Avivie czy nawet São Paulo, gdzie niebawem powstanie kolejny Campus. W ramach Campusu mają być również organizowane warsztaty merytoryczne. Startupy będą mogły się nauczyć współpracować z innymi firmami oraz zagranicznymi startupami. W ramach programu Campus Exchange Google wyłonił kilka firm z Polski, Litwy, Czech oraz Bułgarii, które będą mogły w Warszawie zaprezentować swoje pomysły oraz wziąć udział w szkoleniu, jak globalizować firmę.



Mimo, że Campus Warszawa dopiero rusza, ma już społeczność liczącą ponad 1,4 tys. członków. W skali globalnej wszystkie Campusy skupiają 70 tys. osób. Campusy na całym świecie stworzyły ponad 2,8 tys. miejsc pracy, a wspierane przez nie startupy zebrały ponad 100 mln dolarów dofinansowania. Przestrzeń co-workingowa rusza od najbliższego poniedziałku. Zapisało się tutaj już 150 chętnych osób (z czego 50 osób stałych). Ceny zaczynają się od 2 tys. złotych rocznie za pakiet Flex (20 godzin w tygodniu od 9:00 do 18:00 bez na stałe przypisanego biurka). Istnieje też możliwosć wykupienia pakietu Resident z przypisanym biurkiem i dostępem 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Łącznie przestrzeń co-workingowa może pomieścić 200 osób.

Campus Warsaw to niewątpliwa szansa dla polskich startupów, by zaistnieć na arenie międzynarodowej. Wsparcie dla młodych firm, ale też zwykłych ludzi z fajnymi pomysłami, którzy szukają inspiracji, społeczności podobnie myślących osób oraz wsparcia znacznie większych podmiotów z pewnością odegra kluczową rolę w rozwoju i stanie się swego rodzaju motorem napędzającym innowacyjność nad Wisłą. Jestem przekonany, że otwarcie tego typu placówki w Polsce jest dla nas ogromną szansą i zamierzam bacznie obserwować dalsze działania placówki, by za kilka(naście) miesięcy przekonać się, czy tę szansę wykorzystano.

Reklama

Jeszcze dziś spodziewajcie się na łamach Antyweb fotorelacji z Campus Warsaw. Pokażemy Wam, jak wygląda to miejsce, co można tutaj znaleźć i jakie atrakcje przygotowano dla uczestników.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama