Pamiętacie jeszcze IRC? Dzisiaj mało kto już korzysta z tej usługi sieciowej, a przecież ileż to godzin wielu z internautów jeszcze parę lat temu spęd...
Pamiętacie jeszcze IRC? Dzisiaj mało kto już korzysta z tej usługi sieciowej, a przecież ileż to godzin wielu z internautów jeszcze parę lat temu spędzało śledząc i biorąc udział w dyskusjach online. IRC jeszcze „dycha”, ale prawdę mówiąc rozwiązanie to zaliczać już można do wymarłych gatunków internetu. Jaka była jego historia?
Jeżeli interesuje was, jak powstawał IRC, polecam artykuł serwisu Pingdom poświęcony temu zagadnieniu. Przytaczam tylko kilka ciekawszych faktów z tekstu.
1. IRC powstał w ciągu trzech miesięcy w 1988 roku - podczas wakacji. Usługę stworzył Jarkko Oikarinen po zakończeniu sesji na uniwersytecie w Oulu w Finlandii.
2. Początkowo usługa wykorzystywana była przez społeczność fińskiego uniwersytetu (OuluBox), prędko jednak dołączane do niej były osoby spoza kampusu. W ten sposób powoli IRC zdobywał popularność wśród internautów.
3. Największy krach spotkał IRC w 2003 roku, kiedy liczba użytkowników zaczęła lawinowo spadać. Dzisiaj jest ich na świecie o około 60% mniej niż jeszcze osiem lat temu. Spadła również liczba kanałów IRC, których jest obecnie poniżej 200 tys.
4. Zdaniem twórcy IRC upadek usługi związany jest przede wszystkim z komercjalizacją internetu. Podczas gdy z IRC mógł korzystać każdy, obecnie komunikatory, czaty i tego typu rozwiązania są zamknięte i nastawione na przynoszenie dochodów. IRC był otwarty.
Oczywiście to nie jedyne powody upadku IRC. Zdaniem Christiana Lederera, administratora IRC-Junkie.org, sporą rolę odegrały ataki DDoS na początku XXI wieku, a także piractwo czy szybki rozwój serwisów społecznościowych.
Moim zdaniem niebagatelną rolę odegrały przede wszystkim te ostatnie. IRC mimo otwartości okazał się znacznie mniej atrakcyjny dla użytkowników w porównaniu z nowszymi rozwiązaniami. Najpierw komunikatory internetowe (np. Gadu-Gadu), a później Nasza-Klasa czy Facebook przyciągnęły do siebie masy użytkowników.
Co ciekawe, nie wszystkie kanały IRC zostały opuszczone przez użytkowników. Na przykład Freenode.net notuje od 2003 roku stały wzrost użytkowników, których obecnie jest około 70 tys. Polskie kanały z tego, co zauważyłem, nie radzą sobie najlepiej. Wciąż jednak można sporo znaleźć zabawnych tekstów, które publikują użytkownicy IRC.
A jak korzystanie z IRC wspominają czytelnicy Antyweba? Zapraszam do dzielenia się wspominkami z wcale nie tak zamierzchłych czasów.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu