Ciekawostki technologiczne

Ten sprzęt sprawi, że przestępcy już nie ukryją się w tłumie

Maciej Sikorski
Ten sprzęt sprawi, że przestępcy już nie ukryją się w tłumie
Reklama

Kamera przyczepiona do policyjnego munduru wydaje się całkiem dobrym rozwiązaniem, skorzystać mogą na tym zarówno funkcjonariusze, jak i obywatele - łatwiej będzie udowodnić, jak np. przebiegała interwencja. Kolejne miasta czy nawet całe kraje decydują się na testy takich pomysłów, a samo zastosowanie kamer jest poszerzane. Nie chodzi już "tylko" o nagrywanie zajść, lecz także o wykorzystywanie sprzętu do inteligentnego monitorowania ulic. Pojawią się głosy sprzeciwu, ale ewentualne sukcesy mogą przypieczętować wdrażanie takich projektów.

Policjanci "uzbrajani" w kamery - ten pomysł stał się głośny po którejś z interwencji w USA, gdy funkcjonariuszy oskarżono o nadużycie siły, stosowanie przemocy.

Reklama

Kamera byłaby urządzeniem dyscyplinującym obie strony: policjant wie, że nie może bezpodstawnie użyć siły, przekroczyć swoich uprawnień, obywatel zdaje sobie sprawę z tego, iż nie powie przed sądem, że był nieuzbrojony, jeżeli nagrywany jest z nożem w ręku.[źródło]


Ma sens? Czytałem, że ma, tamten projekt był wdrażany kilka lat temu, było dość czasu, by udowodnić, że rozwiązania tego typu pomagają. Może nie rozwiązują problemów w 100%, ale niosą pewne korzyści.

Do sprawy wracam, ponieważ z USA płyną kolejne ciekawe wieści. Otóż mają tam być stosowane inteligentne kamery przypinane do mundurów. Sprzęt chicagowskiej policji dostarcza już Motorola, teraz jego funkcjonalność ma być rozszerzona za sprawą współpracy z firmą Neurala tworzącą rozwiązania z zakresu uczenia maszynowego. Kamery mają ze sobą kooperować, wymieniać informacjami. Jeżeli zatem jeden z jej użytkowników sfotografuje zdjęcie poszukiwanego dziecka, to pozostałe urządzenia będą szukać tej twarzy w tłumie. To ma olbrzymi potencjał, może pomóc znajdować osoby zaginione, ofiary handlu ludźmi, ale też przestępców poszukiwanych przez organy ścigania. W teorii brzmi fajnie, w praktyce trudno będzie to osiągnąć? Niekoniecznie - przypomnę, że Jakub pisał już o sukcesie zastosowania podobnych technologii:

Detekcja twarzy to nic nadzwyczaj nowego, ale w dalszym ciągu nie jest to bardzo szeroko wykorzystywana technologia. Jej automatyczny odpowiednik pozwolił w Południowej Walii aresztować poszukiwanego mężczyznę, prawdopodobnie w trakcie szeroko zakrojonej akcji służb przed finałem Ligi Mistrzów. [źródło]

Wyobraźmy sobie teraz, że w takich celach wykorzystywane są nie tylko kamery uliczne czy stadionowe, ale też urządzenia przemieszczające się wraz z policjantami. Każdy patrol może przefiltrować rzeszę ludzi. Jedni przyklasną, inni stwierdzą, że to wielki brat w czystej postaci. Może i uda się złapać kilku bandytów, odnaleźć zaginione dziecko i starszą osobę cierpiącą na demencję, lecz bilans zysków i strat nie będzie korzystny, bo każdy z nas może być śledzony, państwo przy współudziale firm będzie zbierać kolejne informacje na nasz temat.


Reklama

W samej Polsce można się spodziewać opinii w stylu: przecież tu o Amerykę chodzi, nim u nas pojawią się takie rzeczy... Możliwe, że szybko stanie się to nieaktualne, bo polscy policjanci zaczynają być wyposażani w kamery, wpływ miały na to m.in. wydarzenia z wrocławskiego komisariatu, gdzie zginął młody człowiek.

- Na początek kamerki będą testowane w kilku województwach - podkreśla mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji. - Potem zbierzemy opinie policjantów. Chcemy dowiedzieć się, jak sprawdza się ten sprzęt, czy spełnia wymagania techniczne. Czy kamerki są za duże, czy też za małe? Jaka jest jakość nagrań? Tak samo testowaliśmy nowe mundury, by nie wydać później pieniędzy na coś, co może być po prostu kiepskiej jakości.[źródło]

Reklama

Kilka dni później media informowały, że funkcjonariusze w Katowicach są wyposażani w kamery GoPro. Na razie jest ich niewiele, są używane głównie podczas imprez masowych, ale to może się przecież szybko zmienić. A skoro testowane jest to rozwiązanie, dlaczego policjanci w naszym kraju nie mieliby za jakiś czas spróbować z bardziej zaawansowanym sprzętem? Przeciwny nie jestem - intryguje mnie, jak skuteczne może być takie urządzenie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama