Przeglądarki internetowe

Ta przeglądarka na nowo nauczy Cię, jak używać Internetu i nie tylko

Konrad Kozłowski
Ta przeglądarka na nowo nauczy Cię, jak używać Internetu i nie tylko
20

Rynek przeglądarek nie lubi stagnacji, a Opera to jedna z najbardziej dynamicznych propozycji. Dziś już wiemy, że standardowa Opera nie doczeka się aktualizacji - zastąpi ją Opera One już dostępna do pobrania.

Pod koniec kwietnia Opera pokazała pomysł na zupełnie nowy interfejs i zasady działania przeglądarki. Modułowy wygląd, integracja funkcji opartych na AI i sprawdzone rozwiązania, jak konteksty, VPN, pasek boczny i inne. To wszystko wspólnie będzie walczyć o uwagę i przekonanie użytkowników, którzy już dziś mogą sprawdzić stabilną wersję zupełnie nowej Opery One. Zupełnie nowa wersja ukazuje się zamiast setnego wydania klasycznej wersji przeglądarki.

Opera One - co nowego?

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to oczywiście całkowicie odmieniony interfejs. Opera One bazuje na modułach, co od początku było widać na przykładzie sekcji z kartami. Zamiast klasycznego paska i ułożonych obok siebie kart, powstały tzw. wyspy, które potrafią się łączyć i grupować w zależności od potrzeb i ustawień. W efekcie korzystanie z Sieci może szybko stać się bardzo intuicyjne i wygodne, ponieważ karty będą dobierane te.  automatycznie. Użytkownicy mają też możliwość dowolnego zarządzania kartami poprzez grupowanie i oddzielanie ich w zależności od kontekstu. Mogą także przenosić, zwijać, zmniejszać oraz zapisywać karty w zakładkach lub na Pinboards.

Mimo, że Opera One prezentuje całkowicie nowy interfejs, to część funkcji i układ elementów nie uległ zmianie. Po lewej stronie nadal do dyspozycji są konteksty i web-aplikacje, które otwierane są w dodatkowych (opcjonalnie przypinanych) panelach. W ten sposób można szybko zajrzeć na Instagrama, odpisać na WhatsAppie czy zmienić piosenkę w Spotify. Poza zmienionym wyglądem, Opera przeprojektowała również swoje wnętrze, wprowadzając nowy sposób wykorzystywania wielowątkowego komponentu do renderowania grafiki (Multithreaded Compositor).

Ale nowym dużym elementem jest bliska integracja Opery One z nowościami z zakresu AI. Pojawienie się wbudowanego ChataGPT w boczny pasek to jedno, ale wprowadzenie własnego rozwiązania o nazwie Aria, to zupełnie inna para kaloszy.

Aria, ChatGPT i AI wbudowane w Opera One

Aria to SI wbudowana w przeglądarkę bazuje na GPT od OpenAI, ale różni ją możliwość korzystania z informacji z sieci w czasie rzeczywistym. Aria to usługa, która wykorzystuje autorski silnik sztucznej inteligencji o nazwie Composer, który opiera się na technologii GPT opracowanej przez OpenAI. Aria korzysta z zasobów internetu w czasie rzeczywistym i pomaga użytkownikom w wyszukiwaniu informacji, generowaniu tekstów, kodów oraz odpowiadaniu na trudne pytania.

Aria posiada wiedzę na temat przeglądarek i internetu oraz bazę dokumentacji pomocy technicznej Opery, co pozwala jej na udzielanie odpowiedzi na pytania użytkowników. Jeśli nie będziecie wiedzieli, jak włączyć pewną funkcję lub skorzystać z poszukiwanej opcji, to Aria powinna bez problemu odpowiedzieć na Wasze pytania. Dostęp do Arii możliwy jest, poza bocznym paskiem, także za pomocą skrótu Ctrl+/. W ten sposób wywołujemy okno do wpisywania, które pokaże się w centralnej części okna, a my będziemy mogli od razu zadać pytanie i zostaniemy przekierowani do okienka z rozmową z Arią.

Opera One - skąd pobrać? Kiedy aktualizacja zastąpi klasyczną wersję?

Opera One jest dostępna do pobrania z oficjalnej i instalacji już dziś, a ostatecznie zastąpi ona klasyczną Operę na komputerach z Windowsem, Linuksem i macOS w ramach aktualizacji. Udostępnienie zmian będzie jednak rozłożone w czasie - u nikogo Opera One nie zastąpi poprzedniej wersji z dnia na dzień. Można się spodziewać, że będzie to proces dość powolny, ze względu na daleko idące zmiany, więc Opera będzie starała się reagować na ewentualne zgłoszenia lub problemy.

 

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu