Odkąd tylko naukowcy zaczęli badać możliwości naszego mózgu, ludzkość zaczęła interesować się, w jaki sposób można nasze umiejętności zwiększyć, lub z biegiem lat - zachować. Dla niektórych jedyną formą rozwoju umysłowego są krzyżówki, ale warto wskazać, iż urządzenia mobilne mogą nam pomóc w bardzo ciekawy sposób. Tak właśnie jest z polską produkcją - Neurogrą, która oferuje zestaw minigier rozwijających podstawowe umiejętności naszych umysłów.
Twórcy Neurogry chwalą się tym, że zestaw gier obecnych w aplikacji mobilnej został opracowany przez naukowców zajmujących się możliwościami ludzkiego umysłu. Dodatkowo, platforma powiązana z programami dla systemów Android oraz iOS pozwala śledzić nasze postępy, a także rywalizować z innymi użytkownikami. Podczas rejestracji, program ustala nasz profil z podziałem na wykształcenie oraz wiek i dostosowuje do nas aktualny program treningowy. Można trenować kilka sfer umiejętności naszego umysłu: szybkość decydowania, koncentrację, pamięć oraz logiczne myślenie.
Autorzy aplikacji utrzymują, że najlepsze efekty uzyskuje się wtedy, gdy program jest wykorzystywany systematycznie. Dodatkową wartością jest to, że użytkownik otrzymuje informacje na temat jego postępów w porównaniu z innymi użytkownikami, na przykład w danym przedziale wiekowym. Sama Neurogra nazywa samą siebie aplikacją, która bardziej przypomina trenera personalnego, tylko działającego w sferze naszego umysłu.
Dodatkowym atutem platformy jest fakt, iż działa ona na urządzeniach mobilnych, za pomocą których odbędziemy trening w wolnym czasie, na przykład w autobusie. Neurogra może być również pożyteczną formą odpoczynku. Twórcy przebadali 5,5 tysiąca użytkowników aplikacji i ustalili, że w większości przypadków, gdzie systematycznie podchodzono do treningów, wymiernie zwiększały się umiejętności. Największe postępy zanotowano w grupie 40-50 latków.
Aplikacja jest niesamowicie ascetyczna i oferuje zestaw programów treningowych oraz powiązanych z nimi minigier rozwijających określone umiejętności naszego mózgu. Mam jedno, jedyne zastrzeżenie co do aplikacji na iOS - przewijanie gier w programie jest mało płynne i utrudnia to nieco korzystanie z zasobów Neurogry. Niemniej jednak twórców należy pochwalić za porządek w treningach - po kilku kliknięciach wiadomo, do jakiego obszaru się przenieść, by zagrać w żądaną grę.
A tych jest mnóstwo - sam próbowałem sprawdzić, jak wygląda moja koncentracja i już wiem, że ten program przyda mi się w trakcie przerw między moimi obowiązkami. Już sam fakt śledzenia postępów jest niezwykle kuszący i chętnie sprawdzę, czy po dłuższym okresie korzystania z programu lepiej radzę sobie z wyzwaniami stawianymi mi przez program. Trzeba jednak pamiętać, że Neurogra nie jest całkowicie darmowa, ale jeżeli w aplikacji wpiszecie kod promocyjny: "trenujmozg", będziecie mogli korzystać z programu w pełnej krasie przed jeden miesiąc za darmo.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu