Hulu najwyraźniej pozazdrościło sukcesu House of Cards Netfliksa, ponieważ druga z najpopularniejszych platform VOD całkiem serio zaczyna traktować kw...
Hulu, J.J. Abrams i Stephen King współpracują - powstaje serial o zabójstwie JFK
Hulu najwyraźniej pozazdrościło sukcesu House of Cards Netfliksa, ponieważ druga z najpopularniejszych platform VOD całkiem serio zaczyna traktować kwestię produkcji własnych seriali. Wczoraj oficjalnie ogłoszona została nowa seria, która będzie ekranizacją książki Stephena Kinga 11/22/63, wydanej u nas pod tytułem Dallas '63.
Będę z Wami szczery - zabójstwo 35-ego prezydenta Stanów Zjednoczonych to jedna z najbardziej intrygujących mnie spraw. Podobnie jak lądowanie na Księżycu i wydarzenia z 11 września. Nie będę dzielił się z Wami swoimi opiniami na ten temat, zdradzę jedynie, że w momencie gdy dowiedziałem się o wydaniu w Polsce książki opowiadającej o mordzie na prezydencie Kennedym bez zastanowienia kliknąłem "Kup teraz". Byłem niezwykle ciekaw tego jak ten makabryczny dzień z historii USA został opowiedziany przez autora Zielonej Mili i Lśnienia. Moje spostrzeżenia po zapoznaniu się z treścią książki byłyby bezpośrednio związane z przedstawieniem kluczowych momentów, dlatego nie będę psuł zabawy tym, którzy zdecydują się ją przeczytać lub za pewien czas obejrzeć serial od Hulu.
Co ważne, nie będzie to pierwsza seria oparta o książkę Kinga, ponieważ mieliśmy już okazje obejrzeć na ekranie wydarzenia opisane w Pod Kopułą i Colorado Kid (serial Haven). Obydwie produkcje nie okazały się hitami, ale prezentują niezły poziom, więc z czystym sumieniem mogę zachęcić Was do ich sprawdzenia. Czy tym razem będzie inaczej? Czy wydarzenia związane ze śmiercią JFK staną się na tyle dobrym napędem marketingowym, że serial oparty o książkę Kinga odniesie pradziwy sukces? Ja liczę przede wszystkim na to, że J.J. Abrams będzie w stanie pokazać całą tę historię w taki sposób, że tragiczny dzień 22 listopada z Dallas będzie tylko jednym z wielu smaczków produkcji. Informacja o współpracy z Warner Bros. również napawa mnie optymizmem. Nie będzie to jednak pierwsza próba zekranizowania tej książki - już w okolicach jej wydania mówiło się o powstaniu scenariusza na jej podstawie i planowanej premierze kinowej, jednak kością niezgody pomiędzy Kingiem i Jonathanem Demmem okazała się kwestia tego, co powinno znaleźć się w samym scenariuszu.
Nie da się ukryć, że Netflix i Amazon zaczynają wypracowywać sobie solidne pozycje w gronie producentów seriali. Próbuje za nimi nadążyć także Hulu, które doskonale zdaje sobie sprawę, że własne treści mogą tylko pomóc w zdobywaniu popularności usługi i liczby subskrybentów. Oczywiście dla polskich widzów nie ma to wielkiego znaczenia, ponieważ mało kto zdecyduje się na wykupienie miesięcznego dostępu, lecz w krajach gdzie usługi te oficjalnie działają na pewno w momentach głośnych premier liczba abonentów wzrasta. Część z nich pozostaje płacącymi użytkownikami jeszcze dłużej i cel zostaje osiągnięty. Warto także nadmienić o modelu produkcji seriali, który stosuje np. Amazon - na początku sezonu (okolice września) udostępnione zostają odcinki pilotażowe, które oceniają widzowie i na podstawie ich opinii zamówione zostają kolejne epizody. Nie jest to pierwszy rok, gdy Amazon decyduje się na coś takiego, więc najwyraźniej to po prostu działa.
P.S. Warto również zajrzeć na ciekawie przygotowaną oficjalną stronę książki 11/22/63. Na zachętę zamieszczam także fragment książki czytany przez Marka Bukowskiego.
Zdjecia: StephenKing8.blogspot.com, okładka książki.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu