Google

Programiści, Google ma dla Was wyzwanie. Chce rozprawić się z przestarzałą kompresją zdjęć

Jakub Szczęsny
Programiści, Google ma dla Was wyzwanie. Chce rozprawić się z przestarzałą kompresją zdjęć
Reklama

Dzięki kompresji zdjęć możliwe jest oglądanie pełnowartościowych (z punktu widzenia większości konsumentów treści) grafik przy zachowaniu ich małego rozmiaru. Problem polega na tym, że z powodu cały czas rosnących potrzeb internautów, dotychczasowe formy kompresji przestają być wystarczające i wypadałoby zastanowić się nad zupełnie nowym standardem. Google wzywa więc programistów z całego świata do wyzwania, które ma na celu wyłonić następcę dotychczas wykorzystywanych technik.

W ciągu ostatnich lat i tak już sporo osiągnięto na tym polu - nowoczesne kodeki takie jak BPG oraz WebP spowodowały, że strony obfitujące w grafiki ważą stosunkowo mało. Jednak osobnym problemem jest fakt, iż bardzo często chcemy się dzielić obrazami w większych rozdzielczościach, które w dalszym ciągu są zbyt duże, jeżeli dbamy o optymalizację stron internetowych. Jako, że w ostatnim czasie wiele kręci się wokół machine learningu, Google postanowiło stworzyć wyzwanie dla programistów specjalizujących się właśnie w uczeniu maszynowym - wszystko po to, aby stworzyć kolejny standard pozwalający na uzyskanie znacznie lepszych wyników.

Reklama

Google we współpracy z ETH oraz Twitterem kieruje do programistów wyzwanie: "Workshop and Challenge on Learned Image Compression" w trakcie konferencji "Computer Vision and Pattern Recognition 2018). W trakcie workshopów, programiści będą mogli skorzystać z rad ekspertów takich jak Jim Bankoski z Google oraz Jens Ohm z Uniwersytetu w Aachen. Pojawią się także osoby, które specjalizują się w kompresji zdjęć oraz materiałów wideo - Oren Rippel z WaveOne oraz Ramin Zabih z Google.


Uczestnicy wyzwania otrzymają materiał treningowy złożony z 1633 nieskompresowanych zdjęć (dostępnych na compression.cc) - baza grafik nie jest objęta prawami autorskimi i co więcej, składa się z treści o bardzo wysokiej jakości - za ich pomocą programiści będą w stanie trenować sieci neuronowe - możliwe jest także wprowadzenie własnych materiałów. W ostatnich edycjach workshopów udało się przynajmniej wyrównać wynik wydajnościowy formatu JPEG - teraz, gdy machine learning jest już naprawdę zaawansowany, Google oraz jego partnerzy chcą w ten sposób uzyskać rozwiązanie znacznie lepsze od obecnie wykorzystywanych technik.

Materiały testowe będą dostępne 15 lutego na stronie compression.cc, natomiast programiści mają czas do 22 lutego na to, aby zgłosić swoje propozycje oparte na własnych technikach kompresji.

Potrzebujemy nowych metod kompresji - konsumujemy coraz więcej treści w sieci i optymalizacja jest zwyczajnie niezbędna

Wysyłamy sporo zdjęć do sieci - czy to w serwisach społecznościowych, czy też w takich usługach jak np. Zdjęcia Google. Z powodu ogromnego zainteresowania użytkowników internetu dotychczasowe metody kompresji po prostu zaczynają nam nie wystarczać, a nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się odwrócić. Miejmy nadzieję, że tegoroczne wyzwanie wyłoni rozwiązanie, które zrewolucjonizuje kwestię kompresji zdjęć - jeżeli macie na to swój pomysł, nie bójcie się z nim wystartować!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama