Ciekawe strony

Czy Twoja strona jest zablokowana w Iranie? Teraz możesz to sprawdzić

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Czy Twoja strona jest zablokowana w Iranie? Teraz możesz to sprawdzić
20

Cenzura internetu to jeden z tych tematów, które budzą duże emocje wśród ludzi związanych z siecią. Sam pomysł kontroli sieci wydaje się niedorzeczny, nie tylko z powodów politycznych, ale również technicznych. Automatyczna cenzura treści nie jest jeszcze możliwa, dlatego też powstają inne rozwiązan...

Cenzura internetu to jeden z tych tematów, które budzą duże emocje wśród ludzi związanych z siecią. Sam pomysł kontroli sieci wydaje się niedorzeczny, nie tylko z powodów politycznych, ale również technicznych. Automatyczna cenzura treści nie jest jeszcze możliwa, dlatego też powstają inne rozwiązania, takie jak rejestr stron niedozwolonych, swego czasu dość głośny temat w Polsce. Na szczęście pomysł nie został dotychczas zrealizowany. Na świecie istnieją jednak kraje, w których cenzura sieci działa na szeroką skalę. Jednym z nich jest Iran.

Za pomocą strony www.blockediniran.com każdy z nas może sprawdzić czy jego strona jest blokowana przez irański reżim.

Na początku nie byłem pewny czy wspomniana wyszukiwarka jest autentyczna. Sprawdziłem kilkanaście polskich blogów i serwisów internetowych. Każdy z nich określony był mianem ogólnodostępnego w Iranie. Dopiero Twitter został oznaczony jako zablokowany. Facebook i Google+ są także zablokowane.

Po wpisaniu interesującego nas adresu i wysłaniu zapytania wyszukiwarka zaczyna „pracować”. Podejrzewam, że zapytanie trafia do jakiegoś komputera w Iranie, który sprawdza adres interesującej nas strony za pośrednictwem tamtejszego dostawcy internetu.

Na koniec w ramach ciekawostki wspomnę, że Iran blokuje Naszą Klasę. Polski serwis społecznościowy został najwyraźniej zweryfikowany jako potencjalnie groźny. Z kolei Grono.net pozostaje dostępne w irańskim internecie. Ciekawy jestem jakie są kryteria stosowanych w Iranie blokad?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Internetcenzurairan