Google

Co mówią deweloperzy o Androidzie? "Zaprojektowany dla piratów"

Michał Majchrzycki
Co mówią deweloperzy o Androidzie? "Zaprojektowany dla piratów"
51

Ostatnio mamy wysyp krytycznych opinii na temat e-sklepu Google’a. Po udostępnieniu za darmo gry „Dead Trigger” w Google Play – z powodu piractwa – przyszła pora na gorzkie słowa od innego, wkurzonego dewelopera. Twórca aplikacji na Androida stwierdza bez ogródek: „Android został zaprojektowany na p...

Ostatnio mamy wysyp krytycznych opinii na temat e-sklepu Google’a. Po udostępnieniu za darmo gry „Dead Trigger” w Google Play – z powodu piractwa – przyszła pora na gorzkie słowa od innego, wkurzonego dewelopera. Twórca aplikacji na Androida stwierdza bez ogródek: „Android został zaprojektowany na potrzeby piratów”. Czy niedługo będziemy świadkami buntu deweloperów?

Prawdę mówiąc, mam cichą nadzieję, że Google w końcu weźmie pod uwagę kolejne głosy krytyki pojawiające się w internecie. Android potrzebuje zmian, przy czym wcale nie muszą one polegać na zamknięciu Google Play na wzór App Store. Przeciwnie, jestem zdania, że znaczną poprawę bezpieczeństwa aplikacji, a także spokojny sen dla deweloperów można zapewnić innymi środkami.

Pytanie tylko, czy firmie Google naprawdę zależy na zmianie stanu rzeczy?

Obecnie trudno nie zgodzić się z opinią Matta Gemmella, który narzeka, że Android jest wręcz stworzony na potrzeby piratów. Nie mają oni, można przeczytać w tekście Closed for Business, żadnych problemów z nielegalnym rozpowszechnianiem aplikacji na Androida. Efekt? Większość programów i gier jest w Google Play dostępna za grosze, albo – jak np. w przypadku „Dead Trigger” – wydawana wręcz za darmo.

Oczywiście, może cieszyć to klientów Google Play, ale na dłuższą metę jest fatalnym trendem. Coraz więcej deweloperów zamyka bowiem interes, albo przenosi się do App Store’u – twierdzi Gemmell. Winą za taką sytuację obarcza Google’a:

Piractwo nie jest przejawem choroby społecznej. [...] Piractwo jest przejawem niemożności znalezienia efektywnego modelu biznesowego.

Matt Gemmell
Nie ze wszystkimi tezami Gemmella się zgadzam. Nie uważam bowiem, że zamknięty system – jak w przypadku Apple’a – jest najlepszym rozwiązaniem. Z punktu widzenia dewelopera nakierowanego na zyski, być może tak. Myślę wszakże, iż możliwe jest osiągnięcie złotego środka, w którym Google Play nadal pozostaje otwarty, zaś wprowadzone przez jego twórcę mechanizmy skutecznie zniechęcają piratów przed kradzieżą i rozpowszechnianiem efektów czyjejś pracy.

Lepiej żeby Google pośpieszył się ze zmianami. Właśnie naraził się kolejnemu deweloperowi.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu