Chmura

AWS ogłosił 5 technologicznych trendów na 2022 rok

Błażej Wojciechowski
AWS ogłosił 5 technologicznych trendów na 2022 rok
4

Amazon Web Services (AWS), lider wśród dostawców usług chmurowych, ogłosił listę pięciu najważniejszych trendów technologicznych na ten rok – wśród nich inteligentne domy dla seniorów, programowanie bez znajomości kodu, wszechobecny internet z kosmosu.

Technologia rozwija się szybciej niż kiedykolwiek. Rozwiązania, które jeszcze rok temu mogły się wydawać nierealne do wdrożenia, dziś stają się codziennością.AWS przygotował listę pięciu trendów, które w 2022 roku odegrają największą rolę i w dalszej perspektywie – dosłownie – odmienią nasze życie.

Inteligentne domy dla seniorów

Technologia pełni ważną rolę w rozwiązywaniu ludzkich problemów. W 2022 roku domy i budynki staną się lepszymi asystentami i pomogą zaspokoić potrzeby swoich mieszkańców.

- Jednym z inspirujących przykładów jest japońska firma Z-Works, która koncentruje się na poprawie opieki nad osobami starszymi za pomocą technologii – powiedział dr Werner Vogles, CTO Amazon. – Firma rozmieściła czujniki w łóżkach i pokojach w domach seniora i podłączyła je wszystkie do chmury w celu ciągłej analizy danych. Macierze czujników nie tylko monitorują parametry życiowe. Z racji tego, że uruchamiają modele uczenia maszynowego wytrenowane w chmurze, czujniki mogą również stwierdzić, czy dana osoba idzie do łazienki i po prostu nie wraca. W takim przypadku system może powiadomić kogoś dyżurnego, aby sprawdził samopoczucie mieszkańca.

Technologia ma docelowo łączyć proste zadania, jak: ściemnianie światła, zamykanie drzwi i wyłączanie piekarnika, z tymi bardziej kontekstowymi i proaktywnymi, tworząc nową klasę domów, odpowiadających na potrzeby starzejącej się populacji.

Chmura obecna wszędzie, nawet w restauracji

W ciągu 15 lat AWS zbudował imponującą globalną infrastrukturę, obejmującą ponad 25 regionów geograficznych z 81 strefami dostępności. W ostatnim czasie ogłosił także uruchomienie tzw. AWS Local Zones w 30 nowych lokalizacjach, w tym w Polsce. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że siła i możliwości rozwiązań chmurowych wychodzą poza obszar dotychczasowych zastosowań oraz tradycyjny model scentralizowanej infrastruktury.

W 2022 roku wysoce wyspecjalizowana chmura zacznie przekształcać działanie handlu elektronicznego oraz magazynów, restauracji i sklepów detalicznych. Można ją będzie znaleźć w domowych sprzętach – czajniku i telewizorze – ale też we flocie przewożącej towary (samochodach, ciężarówkach, statkach i samolotach). Chmura będzie dystrybuowana na całym świecie i połączona z dowolnym urządzeniem lub systemem cyfrowym na ziemi, a nawet w kosmosie.

Internet dotrze do nas z kosmosu

- W ciągu następnych pięciu lat ponad 20 tysięcy satelitów znajdzie się w LEO (satelita o niskiej orbicie okołoziemskiej) nad naszą planetą. Wśród nich około 1,5 tys. z Projektu Kuiper firmy Amazon, sieci satelitów, której celem jest dostarczanie szybkich i niedrogich łączy szerokopasmowych do nieobsługiwanych i niedostatecznie obsługiwanych społeczności na całym świecie. Pierwsze mają trafić na orbitę jesienią 2022 r. – mówi dr Werner Vogels. – Wraz z tym szerokopasmowym łączem widzę zupełnie nową klasę aplikacji, które na tym skorzystają.

Większość aplikacji cyfrowych jest ograniczona przez istniejącą sieć, zaprojektowaną z myślą o niskich przepustowościach lub przerywanej łączności. Aby uniknąć zakłóceń, niektóre z nich, jak tradycyjny nawigator GPS, zostały zaprojektowane do pracy w trybie offline. Skutkuje to tym, że dane szybko się dezaktualizują, a samo urządzenie ma ograniczoną funkcjonalność w porównaniu z podłączonymi do sieci odpowiednikami. Co by się stało, gdyby łączność, przepustowość oraz duże opóźnienie, przestały stanowić problem?

W szkołach każde dziecko mogłoby korzystać z tych samych narzędzi edukacyjnych – również podczas zajęć zdalnych. Podejmowalibyśmy szybsze działania w sytuacjach katastrof. Małe i średnie firmy miałyby możliwość tworzenia miejsc pracy w społecznościach wiejskich na całym świecie. Słowem, wszechobecna łączność pozwoliłaby zniwelować przypadki cyfrowego wykluczenia i wpłynęłaby na każdy aspekt naszego życia oraz funkcjonowanie firm. Więcej o przewidywaniach na 2022 i najbliższe lata przeczytacie tutaj.

Programowanie bez znajomości kodu

Odkąd 15 lat temu pojawiła się chmura, firmy dostarczają klientom nowe pomysły i produkty szybciej i na większą skalę niż kiedykolwiek. Jednak nawet przy takim przyspieszeniu, ludzie nadal spędzają nieproporcjonalnie dużo czasu w jednym obszarze technologii: tworzeniu oprogramowania. W 2022 roku coraz większą rolę odegra uczenie maszynowe (machine learning, ML), które wesprze programistów w tworzeniu bezpieczniejszego i bardziej niezawodnego kodu. ML uwolni programistów od przyziemnych części ich pracy, jak przeglądy kodu i poprawki błędów, i pozwoli im skoncentrować się na projektowaniu. Technologia może również sprawdzać błędy i na bieżąco weryfikować funkcjonalność oprogramowania.

Zmieni to całkowicie zasady gry, dając możliwość tworzenia oprogramowania (oraz produktów na nim opartych) szerszej liczbie osób w organizacji – także tym, którzy dotychczas z programowaniem mieli niewiele wspólnego. Te same techniki sztucznej inteligencji będą wykorzystywane we wszelkiego rodzaju obszarach medialnych: tworzeniu filmów, muzyki i literatury, a także w wykrywaniu fałszywych treści i oszustw.

Jak aplikacja może mieć wpływ na ślad węglowy

Programiści są przeszkoleni, aby optymalizować architektury pod kątem bezpieczeństwa, wydajności, niezawodności i kosztów. Od 2022 roku na liście priorytetów pojawi się też zrównoważony rozwój. Konsumenci, którzy do niedawna chcieli, aby filmy i muzyka były przesyłane strumieniowo w wyższej jakości, a strony internetowe ładowały się szybciej, zaczynają zauważać negatywny wpływ, jaki ta wygoda ma na środowisko. Aktywną rolę w zmniejszaniu śladu węglowego będą odgrywali deweloperzy biorący pod uwagę energię potrzebną do uruchomienia ich aplikacji.

- Postawmy sprawę jasno: technologia zużywa energię, a w AWS jesteśmy zaangażowani w dokonywanie inteligentnych wyborów w zakresie infrastruktury. Jesteśmy na dobrej drodze, aby do 2025 r. korzystać w 100 proc. ze źródeł odnawialnych – mówi dr Werner Vogels. – Jednak stworzenie chmury opartej na energii wiatrowej, słonecznej lub wodnej to tylko część odpowiedzialności za zrównoważony rozwój, którą my, deweloperzy i naprawdę każdy zaangażowany w prowadzenie firmy, musi podejmować. Jest to wspólna odpowiedzialność i autentyczny wysiłek, którego klienci, pracownicy i potencjalni pracownicy będą coraz częściej wymagać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu