Apple

Apple M3 zadebiutowało w Macbookach Pro i nowym iMacu

Kamil Pieczonka
Apple M3 zadebiutowało w Macbookach Pro i nowym iMacu
36

Podczas dzisiejszej nocnej konferencji Scary Fast, Apple zaprezentowało przede wszystkim nowym procesor - M3 w wariancie standardowym, Pro oraz Max, a także kilka komputerów, które będą z tych układów korzystać.

Apple Macbook Pro 14 i 16 z procesorem M3

Największe zainteresowanie wywołają z pewnością nowe Macbooki Pro wyposażone w ekrany o przekątnej 14 i 16 cali. Układ M3 korzystający z nowej architektury GPU oraz szybszego CPU zapewnia MacBookom Pro jeszcze większą wydajność i niezwykłe nowe możliwości. Podstawowy model MacBook Pro 14 z czipem M3 zastępuje model 13 cali i rezygnuje z dotykowego touchbara. Dzięki temu jest nieco tańszy, choć nawet za bazową wersję z 8 GB pamięci RAM, dyskiem 512 GB trzeba zapłacić solidne 8999 zł. Podstawowa wersja procesora M3 posiada 8 rdzeni CPU i 10 rdzeni GPU, które powinny być o kilkanaście procent wydajniejsze niż modele z rodziny M2.

Macbook Pro 14 będzie również dostępny z procesorami M3 Pro i M3 Max, które Apple zdecydowało się podzielić na kilka wersji. W zasadzie pojawia się nieco zamieszenia, bo model Pro może być wyposażony w 11 rdzeni CPU i 14 rdzeni GPU lub 12 rdzeni CPU i 18 rdzeni GPU, a topowym M3 Max ma 14 rdzeni CPU i 30 rdzeni GPU.  W przypadku modelu z ekranem o przekątnej 16‑cali, M3 Pro ma już zawsze 12 rdzeni CPU i 18 rdzeni GPU, a wersja M3 Max dostępna jest w dwóch wariantach wyposażonych w 14 rdzeni CPU i 30 rdzeni GPU lub nawet 16 rdzeni CPU i 40 rdzeni GPU. Jest zatem sporo zamieszania i trzeba się pilnować, szczególnie kupując w przyszłości model z drugiej ręki.

Co ciekawe Macbook Pro z czipem M3 Pro ma minimum 18 GB zunifikowanej pamięci (RAM), zamiast standardowych zazwyczaj 16 GB. Podobnie nietypowe wartości ma też wersja Max, które w bazowej odmianie oferuje aż 36 GB zunifikowanej pamięci, a w topowym modelu Macbooka Pro 16 nawet 48 GB. Macbooki Pro z czipem M3 Max zapewniają wydajność i możliwości, które przesuwają granice technologii obliczeniowych. Ilości zunifikowanej pamięci RAM w przypadku M3 Max może wynosić nawet 128 GB co sprawdzi się szczególnie w wielozadaniowej pracy w profesjonalnych aplikacjach, z których korzystają na przykład programiści systemów uczenia maszynowego, graficy 3D czy montażyści wideo. Maksymalnie dopakowany Macbook Pro 16 z procesorem M3 Max, 128 GB pamięci zunifikowanej i 8 TB pamięci na dane kosztuje bagatela 42 199 złotych.

Modele z czipem M3 Pro i M3 Max dostępne są teraz w kolorze gwiezdnej czerni podkreślającej piękne wykończenie z ciemnego aluminium, które ma się przy tym mniej palcować. W nowych Macbookach Pro zastosowano wyświetlacz Liquid Retina XDR o 20 procent większej jasności (600 nitów), posiadają wbudowaną kamerę 1080p, system sześciu głośników generujący realistyczny dźwięk oraz przyzwoity zestaw portów. Bateria powinna wystarczyć nawet na 22 godziny pracy (M3 Pro w modelu Macbook Pro 16) oferując tę samą wydajność bez względu na to, czy jesteśmy podłączeni do gniazdka czy nie. Zamówienia można już składać, a pierwsze dostawy planowane są na 7 listopada.

Apple iMac 24 z procesorem M3

Apple pokazało też dzisiaj nowego 24‑calowego iMaca z podstawowym czipem M3. Najbardziej znany na świecie komputer all‑in‑one jest teraz jeszcze bardziej wydajny. Dzięki zastosowaniu oszczędnego procesora M3, całość mieści się w ultrasmukłej konstrukcji dostępnej w siedmiu najświeższych kolorach, które z pewnością spodobają się użytkownikom. Według zapewnień Apple iMac z czipem M3 wuposażony w 8 rdzeni CPU i 8 lub 10 rdzeni GPU działa nawet 2x szybciej niż model poprzedniej generacji z czipem M1. Co ciekawe w porównaniu do iMaców z procesorem Intel, nowy model oferuje nawet 2,5x lepszą wydajność niż najpopularniejsze modele 27‑calowe i 4x lepszą wydajność niż model 21,5 cala.

Nabywcom z pewnością spodoba się 24‑calowy wyświetlacz Retina 4,5K o jasności 500 nitów, a także wysokiej klasy kamera, głośniki i mikrofony, czy zaawansowane technologie układu scalonego Apple, jak na przykład system Neural Engine oraz opcję zamówienia sprzętu z Touch ID. Nowy iMac 24 ma też teraz Wi‑Fi 6E, które osiąga szybkości pobierania nawet dwukrotnie większe niż standard poprzedniej generacji. Bluetooth 5.3 i wyposażony jest w maksymalnie cztery porty USB‑C, w tym dwa porty Thunderbolt do ultraszybkiego przesyłania danych. Ceny zaczynają się od 7499 złotych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu