1

Zobaczcie piękne auta z Muzeum Mercedes-Benz

Miałem niedawno przyjemność odwiedzić znajdujące się w mieście Stuttgart Muzeum Mercedes-Benz. To świetne miejsce, w którym można zobaczyć jak przez dziesiątki lat rozwijała się motoryzacja. Poza tym oczywiście piękne auta.

Muzeum Mercedes-Benz znajduje się w południowo-zachodniej części Niemiec, w mieście Stuttgart. Projekt konstrukcji robi wrażenie – już po wejściu widać windy, przenoszące zwiedzających na najwyższy poziom. W bardzo ciekawy sposób rozwiązano samo zwiedzanie – schodzi się z piętra na piętro po specjalnych spiralach, odwiedzając nie tyle kolejne wystawy z autami, co kolejne etapy rozwoju motoryzacji. Muzeum można zwiedzać od maja 2006 roku, a każdego roku obiekt odwiedzane jest przez około 800 000 turystów.

Pierwszym pojazdem jest biały…koń – symbolizujący „prymitywny” sposób przemieszczania się. Zaraz obok można zobaczyć pierwszy automobil (1885 rok) – skonstruowana przez Carla Benza trzykołowy pojazd z silnikiem spalinowym i elektrycznym zapłonem. Kilka lat wcześniej Benz opracował natomiast konstrukcję dwusuwowego silnika spalinowego, a później lekkiego silnika czterosuwowego.


Twórcy marki tworzyli również silniki do samolotów, co oczywiście zostało w Muzeum pokazane.

Niektórzy twierdzą, że wystawy są stałe i nic się na nich niezmienia. Tymczasem zwiedzaliśmy obiekt z osobą, która bywa tam regularnie co jakiś czas i faktycznie – duża część eksponatów stoi w swoich miejscach od lat, pojawiają się natomiast okazjonalne wystawy specjalne.

Muzeum Mercedes-Benz to nie tylko auta, ale również ciekawostki związane z motoryzacją oraz na przykład systemy bezpieczeństwa stosowane w autach marki na przestrzeni lat.

Swoją własną wystawę mają też auta specjalne – przygotowane z myślą o ważnych osobistościach. Znalazło się też oczywiście miejsce dla Papamobile.


W Muzeum Mercedes-Benz można też znaleźć Mercedesy napędzane alternatywnymi źródłami energii. Dziś to norma i chyba wszyscy przyglądamy się autom elektrycznym – lata temu była to tylko ciekawostka i niewinne próby romansowania z paliwem innego rodzaju.


Swój własny segment ma również AMG i co tu dużo mówić – chyba nikt nie chce opuszczać tego pomieszczenia.
Jest i segment samochodów przeznaczonych tylko do wyścigów, w tym oczywiście nagrody i wyróżnienia zdobywane przez kierowców jeżdżących Mercedesami.

To, co widzicie niżej to srebrna strzała – z czym wiąże się ciekawa historia. Otóż pierwszy z tego typu pojazdów – Mercedes W25 – zadebiutował w czerwcu 1934 roku. Niestety nie został dopuszczony do wyścigu, ważył bowiem 751 kg, czyli o 1 kg za dużo. Główny konstruktor Mercedesa – Hans Nibel wpadł na pomysł, by zedrzeć białą farbę z nadwozi pojazdów, co spowodowało spadek wagi do regulaminowych 750 kg, dzięki czemu auta mogły startować. Od tego czasu wszystkie bolidy nie były malowane, miały jedynie polerowane aluminium – stąd też wzięła się ich nazwa.

Opuszczając ostatni etap wystawy żegna nas kilka przepięknych aut, umieszczonych niejako w środku całej konstrukcji, na przyczepionych do ścian platformach.Na samym końcu czeka natomiast sklep z pamiątkami, gdzie oprócz całej masy małych i większych figurek aut można kupić również między innymi czapki AMG, stylizowane na kluczyk do Mercedesa scyzoryki wielofunkcyjne czy perfumy.