4

Zamierzasz pobrać te programy? Uważaj, to może być pułapka

programy do pobrania
Cyberprzestępcy imają się przeróżnych metod infekowania kolejnych komputerów. Czasami najlepszymi rozwiązaniami są te zdecydowanie najprostsze - co gdyby udało się przekonać użytkownika, że pobiera popularny, akurat potrzebny mu program, a tak naprawdę właśnie zsyła na siebie plagę niebezpiecznych programów?

Francuski ekspert ds. cyberbezpieczeństwa pochwalił się w internecie własnym opracowaniem, które dotyka problematyki stron oferujących przeróżne programy – a obok nich także paczki pełne złośliwego kodu. Działa to bardzo podobnie jak w przypadku „bibliotek” aplikacji – owszem, pobieramy aplikację, która jest nam potrzebna. Ale oprócz tego toolbar, kilka dziwnych śmieci i adware’a. Bo dlaczego nie?

Bodaj najciekawszym przypadkiem tego typu zidentyfikowanym przez Ivana Kwiatkowskiego jest Keepass.fr – na tej domenie umieszczono stronę, która mogłaby zmylić niejednego fana tego programu. Ta zwyczajnie udaje oficjalną witrynę aplikacji i jak wynika z analiz eksperta – oprócz samego programu w komputerze instalowane są przeróżne śmieci, także złośliwe oprogramowanie. Niewprawny użytkownik może nawet tego nie zauważyć i będzie żył w poczuciu, że pozyskał potrzebny mu, oryginalny program. To błąd – w takich „paczkach” mogą znajdować się także niezwykle niebezpieczne ransomware – blokujące dostęp do danych aż do czasu zapłacenia okupu. Jak pokazała historia NotPetya, niektóre z nich to najzwyklejsze w świecie wipery, które wcale nie oddają nam danych w zamian za zapłacenie okupu.

 

Tego typu ataków jest więcej. Co ciekawe, spreparowane witryny znajdują się na jednym serwerze

Kwiatkowski skonstruował listę domen, w których znajduje / znajdowało się oprogramowanie, które udaje oficjalną wersję dostarczaną przez producenta. Obok nich najczęściej można znaleźć stosy niebezpiecznych treści:

 • keepass.fr
  7zip.fr
  inkscape.fr
  gparted.fr
  clonezilla.fr
  paintnet.fr
  greenshot.fr
  scribus.fr
  audacity.es
  stellarium.fr
  celestia.fr
  celestia.es
  azureus.es
  clonezilla.es
  inkscape.es
  paintnet.es
  handbrake.es
  gimp.es
  thunderbird.es
  unetbootin.org
  unetbootin.net
  notepad2.com
  keepass.com
  audacity.fr
  filezilla.fr
  truecrypt.fr
  blender3d.fr
  grooveshark.fr
  adblock.fr
  qbittorrent.com

Jak można wyczytać z listy, na serwerze znajduje się pełno witryn, które odnoszą się do bardzo popularnych w sieci programów użytkowych. Internauta, który na nie trafi może być absolutnie przekonany o tym, że znajduje się na stronie producenta konkretnego narzędzia – dlatego też może wyłączyć się czujność, nawet u nieco bardziej rozgarniętych osób.

Jak wynika z analiz eksperta – wszystkie te strony znajdują się na jednym serwerze. To już oznacza, że wszystkie te próby ataków pochodzą od jednej osoby / grupy. Co więcej, gdyby ktokolwiek chciał się z nimi rozprawić, będzie to znacznie prostsze niż poszukiwanie rozproszonych po różnych serwerach specjalnie przygotowanych witryn.

Nawet, jeżeli szukacie programu w oficjalnej stronie producenta, miejcie się na baczności. Kilka razy zdarzyło się, że strony należące do wytwórców oprogramowania były przejmowane, a w miejsce bezpiecznych, zweryfikowanych programów umieszczano takie, które doinstalowywały złośliwe śmieci.