Apple

Zlokalizuj telefon zawsze i wszędzie - radzimy, jak to zrobić

Piotr Kurek
Zlokalizuj telefon zawsze i wszędzie - radzimy, jak to zrobić
0

Chyba nikt nie chciałby zgubić telefonu. Na szczęście w obecnych czasach jego odnalezienie jest możliwe i dużo łatwiejsze niż kiedyś. A to za sprawą możliwości jego zdalnego śledzenia. Podpowiadamy jak sprawdzić lokalizację urządzeń z Androidem, iOS i przed czym się wystrzegać.

Jak działa usługa "zlokalizuj telefon"

Zlokalizuj telefon po numerze, zlokalizuj telefon komórkowy, znajdź telefon po numerze, sprawdź lokalizację telefonu. Wystarczy wpisać te frazy w Google, by szybko przekonać się, że istnieją dziesiątki, jeśli nie setki, firm i aplikacji, które chcą pomóc w namierzeniu telefonu — i to po podaniu numeru jego właściciela. Warto do nich podchodzić z dużą ostrożnością. Tego typu praktyki, choć mocno reklamowane np. w sklepach z aplikacjami, często naciągają nieświadomych użytkowników na dodatkowe koszta. A wynik wcale nie będzie satysfakcjonujący. Istnieją też systemy, które oferują rejestrację danego numeru i telefonu, a po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji na urządzeniu pomogą w jego namierzeniu.

Zobacz też: „Zwrot w kierunku prywatności” to żart. Na telefonach mamy przynajmniej kilka lokalizatorów

Takie śledzenie użytkownika telefonu działać ma w oparciu o nadajniki BTS operatorów GSM, o lokalizację telefonu przez GPS, czy IP. Czy to działa? Pewnie tak — o ile wcześniej zainstalowana będzie aplikacja, jednak i to rozwiązanie może to słono kosztować. A rzeczywistość jest nieco inna niż pokazywana w filmach szpiegowskich. Nie da się zwyczajnie wpisać numeru telefonu, by system znalazł lokalizację urządzenia z kartą SIM z przypisanym do niej numerem. Lepiej więc skupić się na oferowanych przez producentów systemów mobilnych rozwiązaniach, które za zgodą użytkowników pozwolą na lokalizowanie telefonu i nie tylko. Przyda się to wielu sytuacjach i to nie tylko, gdy go zgubisz, został skradziony czy zapodziany. Z rozwiązania skorzystają też rodzice, którzy chcąc być spokojni będą mogli sprawdzić, gdzie znajdują się ich dzieci.

Lokalizacja telefonu z Androidem

System Android pozwala m.in. na lokalizację telefonu, tabletu lub zegarka z Wear OS. Oprócz znalezienia go na mapie, można go zablokować zdalnie, a w ostateczności wykasować z niego dane. W przypadku, gdy na konkretnym urządzeniu dodane jest konto Google, usługa Znajdź moje urządzenie jest automatycznie włączona. Warto jednak pamiętać o kilku warunkach, które należy spełnić, by móc lokalizować telefon z Androidem: telefon musi być włączony, na telefonie musi być zalogowane konto Google, musi mieć włączoną mobilną transmisję danych lub Wi-Fi, musi być widoczny w Google Play oraz posiadać włączoną Lokalizację i usługę Znajdź moje urządzenie. To pozwoli m.in. na odszukanie zagubionego urządzenia, zdalne zablokowanie z wyświetleniem informacji proszącej o kontakt, np. drogą SMS, czy wyzerowanie smartfona do ustawień fabrycznych. Choć w tym ostatnim przypadku nie będzie można go później odnaleźć jeśli zmieni lokalizację.  Do lokalizowania telefonu z Androidem przydaje się oficjalna apka Google Znajdź moje urządzenie dostępna w Google Play.

Z pomocą przychodzi również strona internetowa Znajdź moje urządzenie umożliwiająca zlokalizowanie urządzenia oraz akcesoriów. Niektórzy producenci, jak np. Samsung oferują autorskie rozwiązania. Usługa Znajdź mój telefon pomoże zlokalizować telefon lub tablet i chronić dane. Można też jej użyć do odblokowania telefonu, jeśli zapomnisz wzoru, hasła lub kodu PIN. Warto jednak pamiętać by korzystać ze sprawdzonych i bezpiecznych sposobów odszukiwania telefonu i nie dawać się nabrać na aplikacje, które zachęcają zaawansowanymi możliwościami. W rzeczywistości niewiele potrafią, a są stosunkowo drogie.

Lokalizacja iPhone'a

Find My iPhone — Apple oferowało swoim użytkownikom funkcje umożliwiające sprawdzenie lokalizacji iPhone’a z możliwością udostępnienia jej znajomym, czy członkom rodziny. System ten obecnie nazywa się Lokalizator i daje możliwość lokalizowania wszystkich urządzeń firmy — od iPhone’a, poprzez iPady, komputery Mac, zegarki Apple Watch, a nawet słuchawki AirPods. Działanie Lokalizatora jest bardzo proste, nie wymaga skomplikowanych czynności by z niego korzystać i nie powinno sprawić nikomu problemu. Po skonfigurowaniu aplikacji Lokalizator możesz znaleźć zaginione lub skradzione urządzenie i pomóc znajomym w znalezieniu ich urządzeń. Apka pozwala na udostępnianie swojego położenie znajomym, rodzinie i kontaktom. Daje też możliwość wysłania prośby o obserwowanie położenia znajomych lub uzyskać wskazówki dojazdu do miejsca, w którym się znajdują. Lokalizowanie działa w aplikacji mobilnej, na komputerach Mac lub na stronie iCloud — Znajdź mój iPhone.

Lokalizator pozwala na odnalezienie iPhone’a także wtedy, gdy znajduje się poza zasięgiem. Jeśli opcja Sieć usługi Znajdź mój... w aplikacji została włączona, zobaczysz lokalizację swojego urządzenia nawet wtedy, gdy nie jest połączone z siecią Wi-Fi ani siecią komórkową. Jak podaje Apple, Sieć usługi Znajdź mój… to zaszyfrowana, anonimowa sieć milionów urządzeń Apple, które mogą pomóc w zlokalizowaniu zaginionego urządzenia. Lokalizator pozwala też na ustawienie, by dany iPhone, czy inne urządzenie, wysyłało do Apple ostatnie położenie, gdy poziom baterii będzie na krytycznym poziomie. Oczywiście nie zabrakło narzędzi blokujących dostęp do iPhone’a, wyświetlania komunikatów z prośbą o kontakt, czy zdalnego zerowania urządzenia.

Lokalizacja telefonu dziecka - jak skonfigurować?

Jesteś rodzicem i chciałbyś móc w łatwy sposób namierzyć telefon dziecka? Z pomocą przychodzą „Kontrole rodzicielskie” — funkcje w smartfonach z Androidem i iOS pozwalające na dostosowanie urządzenia do najmłodszych. Oferują możliwość ograniczenia dostępu do aplikacji, czasu spędzonego z telefonem, blokadę dzwonienia, pisania wiadomości, itp. Kontrola rodzicielska umożliwia dodatkowo sprawdzanie lokalizacji telefonu. Na smartfonie z Androidem odbywa się to poprzez aplikację Family Link. Wybierając w niej konto dziecka, należy odnaleźć kartę „Lokalizacja” klinąć Skonfiguruj. Następnym krokiem jest włączenie ustawień potrzebnych do sprawdzania lokalizacji dziecka.

Wyświetlenie lokalizacji dziecka może potrwać do 30 minut. Family Link umożliwia podgląd historii lokalizacji, ale dostępna jest ona tylko w dwóch przypadkach: dla dzieci, które ukończyły 13 lat (lub osiągnęły inny wiek obowiązujący w Twoim kraju) oraz dzieci, których rodzice wyrazili zgodę na dalsze korzystanie przez nie z konta Google. Historię aktywujesz przechodząc do aplikacji Family Link > Zarządzaj ustawieniami > Więcej > Zarządzaj aktywnością w Google > Zarządzaj opcjami aktywności.

Rodzice dzieci posiadający urządzenia z iOS również mogą sprawdzić, gdzie przebywają ich pociechy. W tym przypadku z pomocą przychodzi wspomniana już aplikacja Lokalizator oraz Chmura Rodzinna. Pierwszym krokiem, jeśli wcześniej nie zostało to zrobione, będzie stworzenie konta Apple ID dla dziecka. Można to zrobić z poziomu telefonu iPhone wchodząc w Ustawienia > [Twoje imię i nazwisko] > Chmura rodzinna > Dodaj członka rodziny > Utwórz konto dla dziecka > Dalej. Dzięki Chmurze rodzinnej członkowie rodziny mogą automatycznie udostępniać swoją lokalizację pozostałym członkom rodziny z poziomu aplikacji Lokalizator — na urządzeniach z iOS, iPadOS, macOS lub Znajdź osoby na Apple Watch. Wszystkie urządzenia członków rodziny są widoczne w aplikacji, co pozwala też na znalezienie zaginionego albo ukradzionego telefonu iPhone, iPada, zegarka Apple Watch, a nawet komputera Mac.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu