Telekomy

ZCP: Obowiązujące przepisy dot. poziomu pola elektromagnetycznego PEM są z innej epoki

Grzegorz Ułan
ZCP: Obowiązujące przepisy dot. poziomu pola elektromagnetycznego PEM są z innej epoki
38

Zbliżająca się aukcja na częstotliwości 5G wymusza zmiany legislacyjne i podwyższenie norm poziomu pola elektromagnetycznego PEM, co jest niezbędne do wdrożenia nowej technologii. Swój głos w tej sprawie i wyrazy poparcia do działań Ministerstwa Zdrowia w tym zakresie wyraził właśnie Związek Cyfrowa Polska.

Ministerstwo Zdrowia złożyło już stosowny projekt rozporządzenia w tej sprawie, na mocy którego obowiązujące w Polsce normy PEM mają być podwyższone nawet o 100 razy. Z całością uzasadnienia możecie się zapoznać pod tym linkiem (pdf).

Ministerstwo w swoim uzasadnieniu powołuje się między innymi na raport Instytut Łączności, o którym pisaliśmy Wam na początku marca tego roku, a według którego przy obecnych normach PEM nie będzie możliwości budowy w Polsce sieci 5G.

W raporcie tym Instytut ten zwraca uwagę na to, że 5G to już nie tylko kolejny etap rozwoju technologicznego, ale i konieczność z uwagi na kończące się zasoby istniejącego 4G spowodowane gigantycznym wzrostem zużycia transferu danych w naszym kraju.

Problem jest poważny z uwagi na to, że Polska notuje ogromne wzrosty wykorzystania internetu mobilnego, który jest dość znaczący jeśli chodzi o korzystanie z niego przez Polaków na tle innych nacji w Europie. Aktualnie średnie zużycie danych w miesiącu wynosi 3,5 GB na jedną kartę SIM, a w 2025 ma urosnąć do aż 85 GB w miesiącu. Do tego udział internetu mobilnego w Polsce wynosi 14% całego ruchu internetowego, a w Europie zaledwie 6% – do 2022 roku udział ten ma się zwiększyć do 22% w Polsce i dopiero do 10% w Europie.

Związek Cyfrowa Polska z kolei, zwraca szczególną uwagę w swojej opinii (pdf) na to, że obowiązujące normy są jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie, gdyż ustalane były w czasach jeszcze przed erą telefonów komórkowych.

Prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik:

Obowiązujące przepisy są z innej epoki. Blokują możliwość rozwoju szybkiego mobilnego Internetu, rozwoju miast, przemysłu oraz hamują rozwój całej gospodarki, która w coraz większym stopniu uzależniona jest od szybkiego przesyłania danych. Dostosowanie poziomów PEM do powszechnych standardów pomoże w rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej. A to oznacza lepszy zasięg i powszechniejszy dostęp do szerokopasmowego internetu.

To opinia od czysto praktycznej strony płynącej z wdrożenia nowej technologii, ale są też wskazania odnoszące się do potencjalnych zagrożeń, o których często można poczytać w komentarzach pod wpisami o tej tematyce. ZCP wyraźnie zaznacza, że nie ma aktualnie żadnych naukowo potwierdzonych przesłanek o szkodliwości PEM na nasze zdrowie, czy to w obowiązujących normach w Polsce, czy tych zatwierdzonych w większości krajów w Europie.

Osobiście mam nadzieję, że to rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia szybko wejdzie w życie i 2020 rok rozpoczniemy sprawnie przeprowadzoną aukcją częstotliwości i już komercyjnym wdrożeniem nowej technologii 5G w naszym kraju.

Źródło: Związek Cyfrowa Polska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu