10

Zanim Apple dobije iPoda czyli Microsoft ogłasza koniec Zune HD

Choć faktyczny koniec Zune HD miał miejsce już jakiś czas temu, to dopiero dzisiaj Microsoft zdobył się na publiczne oświadczenie w tej sprawie. Próby konkurowania z iPodem (szczególnie na rynku amerykańskim) rozpoczęły się jeszcze w 2006 roku. Koncern miał w tej materii kilka sukcesów, ale jednocześnie zaliczył również kilka wpadek. Odtwarzacze Microsoftu, szczególnie późniejsze modele […]

Choć faktyczny koniec Zune HD miał miejsce już jakiś czas temu, to dopiero dzisiaj Microsoft zdobył się na publiczne oświadczenie w tej sprawie. Próby konkurowania z iPodem (szczególnie na rynku amerykańskim) rozpoczęły się jeszcze w 2006 roku. Koncern miał w tej materii kilka sukcesów, ale jednocześnie zaliczył również kilka wpadek. Odtwarzacze Microsoftu, szczególnie późniejsze modele zdobyły uznanie wśród grupy odbiorców. Recenzje ostatniego modelu – Zune HD były raczej pochlebne i wskazywały na duży potencjał produktu. Wszystko to jednak nie wystarczyło, aby utrzymać linię Zune na rynku.

Oficjalne stanowisko Microsoftu, w sprawie zakończenia produkcji i wsparcia Zune HD, opublikowane zostało na stronach serwisu dedykowanego linii Zune. Jego treść możecie znaleźć tutaj.

Według Microsoftu, głównym elementem ich strategii w dystrybucji cyfrowej muzyki i wideo będą urządzenia z Windows Phone 7. Wydaje się to oczywisty kierunek działania z punktu widzenia koncernu. Promocja WP7 wymaga od Microsoftu dostarczenia platformie treści, takich jak wspomniana już muzyka. W końcu nie samymi aplikacjami człowiek żyje.

W związku z tym, Microsoft rezygnuje z linii Zune na rzecz Windows Phone 7. Wątpię również, aby w przyszłości Microsoft powrócił do segmentu odtwarzaczy audio. Wydaje się, że ta kategoria elektroniki użytkowej będzie powoli ustępować miejsca urządzeniom połączonym z internetem, takim jak smartphone’y, tablety itp.

Wiele wskazuje, że podczas dzisiejszej konferencji Apple nie zobaczymy już iPodów Classic i Shuffle, które w naturalny sposób pozbawione są możliwości streamowania muzyki z sieci. Microsoft najwyraźniej również widzi ten trend. Jedyną różnicą jest fakt, że MS chce go wykorzystać jako jeden z elementów promocji Windows Phone 7.