Poradniki

Zakupy w Chinach - najlepsze sklepy, ważne wskazówki

Dawid Pacholczyk
Zakupy w Chinach - najlepsze sklepy, ważne wskazówki
1

Zbliżamy się do końca tego szalonego roku 2020, a to oznacza tylko jedno. Coraz bliżej święta! Szaleństwo zakupowe oficjalnie się rozpoczęło i koronawirus raczej tego nie zmieni. Odchodzimy jednak od tradycyjnego „zwiedzania” sklepów, przenosząc się tym samym do internetu. Dla wielu może to oznaczać pierwsze w życiu zauważenie potęgi zakupów w Chinach.

Oczywiście nie bierzcie zwrotu „zakupy w Chinach” dosłownie! Nie będę tu pisał o organizowaniu wycieczek do kraju Państwa Środka. Mowa jest o coraz popularniejszych zakupach online w chińskich sklepach. Coś, co jeszcze kilka lat wydawało się bez sensu, dzisiaj jest nie tylko sposobem na tanie zakupy, ale nawet na prowadzenie dochodowego biznesu!

Zakupy w Chinach — dlaczego są tak popularne?

Zacznę od powodu mniej popularnego i o którym dużo rzadziej się mówi. Chińskie sklepy online coraz częściej są okazją do stworzenia własnego biznesu w internecie obarczonego stosunkowo niskim ryzykiem. Wszystko dzięki tzw. dropshippingowi.

W dużym skrócie strategia ta zakłada, że nie magazynujemy u siebie towaru, a trzymamy go u dostawcy. My jedynie przyjmujemy i procesujemy zamówienia od naszych klientów, a później przekazujemy je do realizacji przez producenta czy hurtownię i to oni, odpowiadają za logistykę. Dzięki takiemu podejściu wszystko, co związane z najdroższą częścią takiego biznesu, jak zatowarowanie, magazynowanie i logistyka spada z naszych barków. Oczywiście ma to również sporo wad, ale to temat na osobny artykuł.

Integracja z popularnymi chińskimi sklepami internetowymi staje się coraz popularniejsze i wiele platform posiada odpowiednie pluginy, które na to pozwalają. Dzięki niskim cenom w Chinach bez problemu można zarobić trochę grosza, dorzucając odpowiednią marżę.

Drugim powodem ich popularności jest właśnie cena. Nie ma co ukrywać, że zakupy w Chinach mogą być bardzo tanie. Dla przykładu ostatnio zamówiłem wieczne pióro za niecałe 80 zł z kosztami dostawy. Dlaczego? Bo producent, od którego to zakupiłem, jest często polecany, a jakość wykonania jest naprawdę dobra i to nie tylko w ramach tej półki cenowej, ale i ogólnie.

Zakupy w Chinach pozwalają na zaopatrzenie się w naprawdę wartościowe towary w przystępnych cenach, których ze świeczką szukać w zachodnich sklepach. Właśnie ten dreszczyk emocji związany z wyszukiwaniem super ofert zachęca wielu Polaków do rzucenia się wir poszukiwań czegoś dla siebie. No i nie ma co ukrywać, że warto!

Zakupy w Chinach — największe zalety

Największą zaletą zakupów w Chinach to tzw. 3C: Cena, Cena, Cena. Nie oszukujmy się. To główny motywator kierowania się na Wish czy AliExpress.

Inną dużą zaletą chińskich sklepów online jest dostępność egzotycznych towarów. Nie mam tu na myśli tygrysów czy innych zwierzątek, a produktów, które są tak głupie czy dziwne, że aż zabawne i pasjonujące. Jednak różnice kulturowe robią swoje, a my możemy na tym zyskać, kupując dla siebie coś nietuzinkowego lub po prostu…fajnego.

Jakość to równocześnie ogromna zaleta tych sklepów, jak i wielka wada. Zacznę od tego pierwszego. To kłamstwo, że wszystko, co zrobione w Chinach to tandeta i psuje się w rękach. Można znaleźć naprawdę świetne produkty, dobrze wykonane, wytrzymałe i idealnie spełniające swoje zadania, ale trzeba włożyć w to trochę wysiłku. Kiedy połączycie to z ceną, to otrzymujecie świetny produkt!

Zakupy w Chinach — największe wady

No dobra, ale nie wszystko złoto co się świeci, dlatego porozmawiajmy o wadach. Zacznijmy od wspominanej przed chwilą jakości. To prawda, że większość rzeczy, która jest tam dostępna to tandeta. Potrafią się rozpaść w rękach lub być tzw. jednorazówkami.

Po drugie, rzeczywistość często nijak się ma do tego, co widzimy na zdjęciach. Nie winię za to ani sklepów, ani sprzedawców. Ich zadaniem jest sprzedawać i tak szykują swoje oferty, aby nas do tego zachęcić. W końcu z tego żyją. Co więcej, prawie nigdy nie kłamią. Oni są po prostu jak raporty spalania paliwa w samochodach. Przetestowane w idealnych warunkach ;) W sieci jest masa filmików i zdjęć, które pokazują, jak ogromny kontrast potrafi być między tym, jak dana rzecz wygląda w normalnych warunkach, a jak na idealnej fotce w ogłoszeniu.

Dla mnie największą wadą jest czas dostawy, który w skrajnych wypadkach może być liczony w miesiącach. Wszystko powyższe to ryzyko, które akceptuję. W końcu, jeśli szukam na Wishu czegoś kilka razy tańszego niż w pobliskim sklepie, to w pełni rozumiem, że jakość może być inna. Nie mniej jednak zawsze drażni mnie to, jak długo trzeba czekać na te przesyłki.

Co tu dużo mówić, zakupy w Chinach są fajne, ale do szybkich ich zaliczyć nie możemy. Dlatego, jeśli teraz coś zamawiasz w chińskich sklepach online, to nie licz na to, że będzie to prezent pod choinkę.

Najlepsze sklepy, przez które warto kupować chińskie produkty

Kiedy myślę o zakupach w Chinach, od razu przed oczami widzę trzt nazwy: AliExpress, Alibaba i Wish. Wydaje mi się, że to najpopularniejsze w Polsce sklepy online, jeśli chodzi o produkty z Chin.

Pierwszego chyba nikomu przedstawiać nie trzeba, zasadniczo to marka sama w sobie, która jest znana na całym świecie. Asortyment, jaki oferuje, jest absurdalny, można tam kupić zasadniczo wszystko.

Wish.com sklep, który chciał przejąć sam Amazon, wykładając na stół „jedyne” 10 miliardów dolarów, a i tak go nie dostał. Niesamowicie prężnie rozwijająca się marka. Wish posiada bardzo ciekawą aplikację mobilną, która doskonale uczy się naszych preferencji. Dorzućcie do tego elementy codziennych mini-gier i otrzymujecie potężnie uzależniającą aplikację, za której pośrednictwem można robić zakupy w Chinach.

Warto też wspomnieć o mniej popularnym u nas, ale równie dużym sklepie jak wymieniona wcześniej konkurencja, BangGood.com. Sklep działa już od 2004 roku i posiada równie bogaty asortyment co AliExpress. Szczyci się niskimi cenami przy zachowaniu wysokiej jakości produktów.

Zakupy w Chinach to nie spacerek przez las. Są też zagrożenia

Niestety nie da się uniknąć wszystkich zagrożeń związanych z zakupami w Chinach. Przede wszystkim łatwo się naciąć. Fakt, że z reguły różnice między tym, co zamawiamy, a tym, co dostajemy, wynikają po prostu z idealnie przygotowanej oferty, o tyle, nie zmienia tego, że co jakiś czas możemy trafić na oszusta. _Fake’owe_ dyski zewnętrzne czy powerbanki to chyba najpopularniejsze przykłady.

Nie zawsze jesteśmy informowani o kwestiach cła, szczególnie kiedy zamawiamy większe produkty jak elektronikę (np. smartfony). Sprzedawcy wtedy często oferują dodatkowo płatną przesyłkę rejestrowaną lub za pośrednictwem kuriera, a to prawie napewno będzie wiązać się z uiszczeniem opłaty celnej…i tak magia tanich zakupów znika.

Pamiętaj, żeby kupować tylko w dużych, znanych i sprawdzonych chińskich sklepach online. Jest to bardzo ważne w przypadku braku dostawy towaru. Takie sklepy pełnią funkcję swego rodzaju mediatora. Po pierwsze pieniądze, które przelewamy, idą do nich, a nie do sprzedawcy. Sklep następnie zamraża przelaną sumę i przekazuje ją drugiej stronie, dopiero kiedy my otrzymamy zamówiony towar. To zabezpiecza nas przed oszustami. W przypadku jakichkolwiek problemów to platforma transakcyjna rozstrzyga spór. Dlatego tak ważne jest miejsce, w którym zamawiasz swoje produkty.

Na koniec muszę napisać kilka słów o podróbkach. Jakby na to nie patrzeć, Chiny z nich słyną. AliExpress i inni kuszą nas niskimi cenami za markowe rzeczy. Oferty czasami są tak absurdalne, że aż grzechem by było z nich nie skorzystać. Problem w tym, że często w takich sytuacjach otrzymujemy podróbkę, a nie oryginalny towar. Teoretycznie nie byłoby w tym nic złego. W końcu płacimy super niską cenę, więc się z tym liczymy. Problem leży gdzie indziej.

Otóż taki towar, może zostać zarekwirowany przez polski Urząd Celny. Niesie to ze sobą pewne konsekwencje. Po pierwsze należy liczyć się z tym, że nasze pieniądze przepadną. Zwrotu nie dostaniemy i zamówionych rzeczy też nie. Po drugie zostaniemy poproszeni o złożenie oficjalnych wyjaśnień, a to spora dawka stresu dla każdego. Dlatego dokładnie sprawdzajcie ogłoszenia i upewnijcie się, co zamawiacie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu