Mobile

Zaskakująco krótka lista smartfonów, które najlepiej nadają się do oglądania YouTube!

Kamil Świtalski
Zaskakująco krótka lista smartfonów, które najlepiej nadają się do oglądania YouTube!
9

YouTube działa bez większego problemu nawet na starych smartfonach — Google jednak pokusiło się o listę po brzegi wypełnioną urządzeniami, które zapewnią najwyższą jakość obrazu. Co to za modele?

Do konsumpcji multimediów na ekranie smartfona i tabletu wielu wciąż podchodzi z dużą rezerwą. Traktują je jednak jako urządzenia, na których co najwyżej można coś sprawdzić na szybko, przez chwilę -- a nie sprzęty, za pośrednictwem których oglądamy filmy, seriale i całą resztę. Świat się jednak zmienia: tempo jest coraz szybsze, więc każdy moment jest dobry, by zabrać się za nadrabianie zaległości. Jeżeli nie jesteście pewni które ze smartfonów zapewnią wam najlepsze wrażenia przy korzystaniu z mobilnego YouTube, to mam dla was doskonałą wiadomość. Google stworzyło specjalną stronę z pakietem rekomendowanych urządzeń, które pozwolą wycisnąć z serwisu najwięcej w wariancie mobilnym!

Najlepsze smartfony do oglądania YouTube

Projekt to dość niecodzienny i odważny, ale biorąc pod uwagę nasycenie rynku — może faktycznie nie jest to głupi pomysł. Dzięki YouTube Device Report — każdy zainteresowany będzie mógł w mgnieniu oka sprawdzić, na którym z urządzeń będzie mógł cieszyć się najlepszą jakością. Urządzenia które polecane są w ramach programu, muszą spełniać cały szereg wymogów jakościowych. Oferować muszą: odtwarzanie wideo 360 stopni, HDR, wsparcie dla materiałów 4K (nawet jeżeli nie mają tak wysokiej rozdzielczości ekranu), najnowszych kodeków oraz wysokiego frame rate'u, a także opcję korzystania z DRM — dla wygody korzystania z płatnych opcji YouTube (wypożyczanie czy niedostępny lokalnie YouTube TV).

Według tych wytycznych powstała na lista, na której znalazło się... raptem 19 urządzeń — biorąc pod uwagę to ile ich pojawia się kwartalnie na rynku, uważam wynik ten za zaskakująco biedny. Najwyraźniej wysoko postawioną przez Google poprzeczkę obecnie spełniają wyłącznie flagowce -- znalazły się tam urządzenia takie jak: Samsung Galaxy Note 9, HTC U12+, OnePlus 6, czy Pixel 2. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby kolejni twórcy zgłaszali swoje smartfony i tym samym rozpoczęli starania o to, aby i ich propozycje trafiły na listę polecanych obsługi serwisu — więcej na ten temat przeczytacie tutaj. Znalazł się tam również stosowny formularz, by zgłosić swój sprzęt do testów.

Same flagowce, a wśród nich... brak, który trudno przeoczyć

Przeglądając tę niespecjalnie długą listę w oczy rzuca się brak choćby jednego urządzenia od Apple — czego najbardziej prawdopodobnym powodem wydaje się być tamtejszy brak wsparcia dla kodeka VP9. Pod tym względem to niewątpliwie jedna z list jedynych w swoim rodzaju -- ale prawdopodobnie lwia część użytkowników ich urządzeń zgodzi się z tym, że... w kwestii jakości i tak nie bardzo jest tam na co narzekać. Wierzę też, że wielu właścicieli smartfonów ze znacznie niższej półki niż te uwzględnione na liście  YouTube Device Report jest w pełni usatysfakcjonowana serwisem także na swoich sprzętach. Tym bardziej, że w ruchu: czy to tramwaju, czy autobusie, czy kolejce do lekarza — i tak trudno skupić się na szczegółach takich jak... chociażby czarujący HDR, prawda?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu