Android

Problemy YouTube na Androidzie - HDR bywa kłopotliwy nawet dla flagowców

Albert Lewandowski
Problemy YouTube na Androidzie - HDR bywa kłopotliwy nawet dla flagowców
4

HDR to jeden z najważniejszy terminów w świecie technologicznym. Posługują się nim aktualnie wszyscy producenci, szczególnie jeżeli czytamy cokolwiek na temat telewizorów, konsol czy monitorów. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że stało się ono jednym z najchętniej używanych słówek w celach reklamowych. Co ciekawsze, technologia ta zawitała również do smartfony, ale YouTube udowodnił, że na pełne jej wprowadzenie nieco za wcześnie.

Ograniczenia HDR

Na początku wypada w ogóle napisać, o co z tym chodzi i o co jest tyle szumu. HDR ma za zadanie dostosować wyświetlany obraz tak, aby dało się komfortowo zobaczyć więcej szczegółów w cieniach oraz jasno oświetlonych miejscach. Treści są wówczas wyświetlane w zakresie jasności porównywalnej do tej widzianej przez człowieka.

Z uwagi na wyjątkowo ciepły odbiór, możemy liczyć, że w najbliższym czasie stanie obowiązującym standardem, także wśród smartfonów. Już teraz wiele modeli jest wyposażonych w ekrany wspierające HDR. Mogę tu wspomnieć o np. Samsungach Galaxy Note 8, S8, LG V30, Google Pixel 2 XL czy Sony Xperia XZ Premium.

Nowość na YouTube

Od września YouTube stopniowo zaczął wprowadzać wsparcie dla treści HDR, dzięki którym można w ogóle wykorzystać potencjał takich wyświetlaczy. Opcja ta była dostępna przy odtwarzaniu materiału w dowolnej jakości. Niestety z uwagi na niewielką liczbę wspierających ją urządzeń, stosunkowo mała część użytkowników Androida mogła tego spróbować. Mimo że na liście kompatybilnych modeli znajdziemy same flagowce, to i one miały odczuwalne problemy.

Kłopotliwe dla nich okazały się być filmy HDR w jakości 1440p / 60fps. Otóż w trakcie ich odtwarzania dochodziło do utraty kilku klatek na sekundę, obraz daleki był od płynnego. Z tego względu Google zdecydowało się na usunięcie takiej możliwości. Od teraz Full HD to maksimum, przy którym możemy liczyć na tą popularną technologię. Jestem jednak ciekaw, czy problem tkwi po stronie oprogramowanie, np. nieodpowiedniego kodeku, czy też hardware’u w telefonach.

źródło: Android Police

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu