Sony

Xperia Z Ultra zaprezentowana. Co proponuje Sony?

Maciej Sikorski
Xperia Z Ultra zaprezentowana. Co proponuje Sony?
20

Jeszcze wczoraj czytałem plotki na temat tego produktu i oglądałem zdjęcia, na których porównywano go do urządzeń konkurencji, a dzisiaj sprzęt oficjalnie ujrzał światło dzienne. O czym mowa? O Sony Xperia Z Ultra, czyli modelu, który dwa lata temu mógłby się wydawać szalonym pomysłem. Trendy w bran...

Jeszcze wczoraj czytałem plotki na temat tego produktu i oglądałem zdjęcia, na których porównywano go do urządzeń konkurencji, a dzisiaj sprzęt oficjalnie ujrzał światło dzienne. O czym mowa? O Sony Xperia Z Ultra, czyli modelu, który dwa lata temu mógłby się wydawać szalonym pomysłem. Trendy w branży szybko się jednak zmieniają i obecnie smartfon o tak dużym ekranie ma szansę stać się hitem.

Niedawno pisałem, że Sony prawdopodobnie zaprezentuje ten sprzęt 4 lipca. Trudno teraz stwierdzić, czy firma zderzyła się z tym samym problemem co Samsung (wyciek informacji) i nie zamierzała czekać z ową nowinką czy też przygotowała na początek przyszłego miesiąca coś jeszcze? Zeszłotygodniowa premiera Samsunga spotkała się ze słowami krytyki, ponieważ firma zaprezentowała sporo produktów, które pokazała już wcześniej. Widowisko uznano więc za zbędne. Być może Sony zmierza w podobnym kierunku? Przekonamy się za 10 dni, a póki co przejdźmy do samego smartfonu.

Urządzenie wyposażono m.in. w 6,4-calowy wyświetlacz Full HD, czterordzeniowy procesor o taktowaniu 2,2 GHz (Qualcomm Snapdragon 800), 2 GB pamięci operacyjnej oraz 16 GB pamięci wbudowanej (plus czytnik kart formatu microSD). Na pokładzie znalazły się także dwa aparaty (główny 8 Mpix oraz przedni 2 Mpix), moduł LTE oraz bateria o pojemności 3000 mAh (całkiem sporo jak na smartfon, ale jeśli weźmiemy pod uwagę podzespoły użyte w tym sprzęcie, to może się okazać, że produkt trzeba będzie dość często ładować). Sony kolejny już raz zdecydowało się na zapewnienie swojemu urządzeniu odporności na kurz oraz wodę. Można je zatem wrzucić do wanny (o ile ktoś poczuję taką potrzebę) lub zrobić zdjęcie w morzu.

Model Xperia Z Ultra jest całkiem spory, ale nie można go określić mianem "kloca" czy "cegły" – grubość smartfonu (właśnie tak pozycjonuje urządzenie Sony) wynosi 6,5 mm, co stanowi atrakcyjny wynik. Pozostałe wymiary to 179,4 x 92,2 mm przy wadze 212 g. Urządzenie trafi na rynek z platformą Android 4.2.2. Kidy to nastąpi? Jeszcze w trzecim kwartale, więc można się go spodziewać niebawem. Produkt ma być dostępny w trzech kolorach (czarny, biały, purpurowy). Niestety, brakuje informacji na temat ceny sprzętu, a to stosunkowo istotna kwestia. Można się jednak spodziewać, że cenowego hitu nie będzie.

Warto wspomnieć, że japońska firma zaprezentowała także Sony SmartWatch 2, czyli "inteligentny zegarek", który zdaniem producenta, może się okazać bardzo pomocny w obsłudze smartfonów (zwłaszcza tabfonów). Xperia Z Ultra doczekała się również obsługi za pomocą rysika i odpowiedniego zestawu aplikacji dla tego gadżetu, co z pewnością zainteresuje część klientów. Czy będzie to model cieszący się sporym powodzeniem? To zależy m.in. od tego, jak szybko uda się Sony wprowadzić go do sprzedaży i czy ubiegną Samsunga z ich kolejną odsłoną Note’a. Początkowo cena Xperii Z Ultra może się okazać zaporowa, ale jeśli szybko spadnie i firma zagwarantuje urządzeniu odpowiedni marketing, to efekty mogą być bardzo ciekawe.

Źródło informacji oraz grafik: Sony

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileSonySmartfonTabfon