11

Sony pokazuje trzy nowe smartfony Xperia. XA2 ma być królem średniej półki cenowej w Polsce

xperia xa2, x2 ultra, l2
Sony startuje ze średnią półką w tym roku wcześniej niż konkurencja. Na trwających właśnie w Las Vegas targach CES Japończycy przestawili właśnie nowe modele, a dzięki polskiemu oddziałowi firmy miałem szansę sprawdzić jak wyglądają Xperia XA2, Xperia XA2 Ultra i Xperia L2.

Polacy kochają smartfony ze średniej półki. I choć to flagowce przecierają szlaki, to właśnie te tańsze urządzenia cieszą się lojalnie największym powodzeniem. Oczywiście sporo w tym zasługi ceny i korzystnych ofert operatorów. W nowy rok Sony wchodzi z trzema nowymi modelami, z czego rodzimy oddział nie ukrywa, że najbardziej skupia się na Sony Xperia XA2, który jest bezpośrednim następcą XA1.

Sony Xperia XA2

Średnia półka w najlepszym wydaniu. Smartfon Sony Xperia XA2 czerpie wszystko co najlepsze z zeszłorocznych urządzeń z najwyższej półki, co nieco podrasowuje, a co najważniejsze — cenowo jest dużo bardziej przystępna dla wszystkich. Sprzęt będzie wyposażony w główny aparat fotograficzny 23 MP, ale firma bardzo mocno stawia także na selfie. Dlatego z przodu możemy liczyć na kamerę 8MP z superszerokokątnym obiektywem 120°. Ramki w smartfonie zostały zmniejszone, zaś czytnik linii papilarnych przeniesiono z przycisku power na tył urządzenia. Xperia XA2 napędza zaś Android Oreo i Snapdragon 630. W środku czeka na nas 3GB pamięci RAM i akumulator o pojemności 3300 mAh. Wpatrywać się zaś będziemy w 5,2″ ekran FHD. Nie zabrakło także przedstawionej jakiś czas temu funkcji Smart Stamina Mode oraz oraz Quick Charge 3.0. Telefon sprzedawany będzie w wersji 32GB, jednak można go rozbudować o kolejnych 256 GB za pomocą karty micro SD (wejście hybrydowe). W kwestii ładowania postawiono na wejście USB-C. Nie zabraknie tam również Bluetooth 5.0. oraz NFC. Sony Xperia XA2 dostępny będzie w czterech kolorach: srebrnym, czarnym, różowym oraz błękitnym.

Sony Xperia XA2
Sony Xperia XA2
Sony Xperia XA2
Sony Xperia XA2
Sony Xperia XA2
Sony Xperia XA2
Sony Xperia XA2
Sony Xperia XA2
Sony Xperia XA2
Sony Xperia XA2

Sony Xperia XA2 — cena i premiera

Oficjalna cena Sony Xperia XA2 wynosić będzie 1499 zł — i już jutro w sieci Play oraz wśród partnerów startuje przedsprzedaż. Od 15 stycznia będzie można nabyć smartfon także w sieciach Plus oraz T-mobile. Sony Xperia XA2 trafi na półki na początku lutego!

Sony Xperia XA2 Ultra

Obok Sony Xperia XA2 znalazło się także miejsce dla odrobinę podrasowanego wariantu — XA2 Ultra. Właściwie większość elementów z porównaniem do XA2 pozostała bez zmian, w tym modelu inżynierowie jeszcze bardziej skupili się na przednim aparacie. Znalazło się w nim miejsce nie tylko dla superszerokokątnego 120° z matrycą 8MP, ale także 16MP z optyczną stabilizacją obrazu. Ten model jest też nieco większy — mówimy tutaj o 6″ smartfonie, w którym znalazło się miejsce dla akumulatora o pojemności 3580 mAh.  Cała reszta pozostała jednak identyczna!

Specyfikacja nowego Sony Xperia XA2

Sony Xperia XA2 — cena i premiera

Sony Xperia XA2 Ultra, podobnie jak mniejszy wariant, zadebiutuje na początku lutego. Jego oficjalna cena wynosić będzie 1899 zł.

Sony Xperia XA2 Ultra
Sony Xperia XA2 Ultra
Sony Xperia XA2 Ultra

Sony Xperia L2

Ostatnim z zaprezentowanych dzisiaj smartfonów jest Sony Xperia L2. Zdecydowanie najsłabszy zawodnik a zestawu. 5,5″ ekran HD, 3 GB ramu, procesor MT6737T Quad Core 1,5 GHz. Główny aparat to matryca 13MP, z przodu zaś postawiono na te same rozwiązania co w dwóch powyższych modelach. Tutaj znalazło się także miejsce dla akumulatora 3300 mAh, ale co ciekawe — jak na taki budżetowy model — twórcy nie zapomnieli także o NFC. Dzięki temu nawet w stosunkowo tanim modelu będzie można cieszyć się m.in. wygodą płatności Android Pay. Sprzedawany będzie w trzech kolorach: czarnym, złotym, a także różowym.

Sony Xperia L2 — cena i premiera

Podobnie jak Sony Xperia XA2 i Sony Xperia XA2 Ultra sprzęt będzie dostępny w sklepach na początku lutego. Jego oficjalna cena wynosić będzie 999 zł, co czyni go najtańszym z całej trójki — jednak z tym wiąże się także zestaw kompromisów, na które musieli pójść twórcy.

Sony Xperia L2
Sony Xperia L2
Sony Xperia L2
Sony Xperia L2

Średnia półka od Sony w tym roku wygląda dość kusząco

Jeżeli chodzi o nowe smartfony i zastosowane w nich rozwiązania — Sony naprawdę chce pokazać, że stać ich na wiele. Fajnie że stawiają na wysokiej jakości aparaty fotograficzne, to w końcu dla wielu jedne z najważniejszych modułów w smartfonach. Cieszy też obecność łączności NFC. Ramki są sukcesywnie zmniejszane w każdym kolejnym wariancie ich telefonu, niestety — ogólny design wciąż pozostaje dość konserwatywny. Coś co jedni określą mianem klasyki, dla innych będzie po prostu przestarzałe. Pod tym względem większych nowości nie uświadczymy, ale kto wie — może japońska firma zaskoczy nas w tym roku zmianami w swoich flagowcach?