6

Łatwiejszego sposobu na odnajdywanie gier w Xbox Game Pass nie widziałem. Microsoft powinien się uczyć

xbox game pass
Czujecie się zagubieni przeglądając abonament Xbox Game Pass? Ta niepozorna platforma ma szansę rozwiązać wasze problemy!

Xbox Game Pass, przynajmniej na ten moment, jest jednym z największych wabików jakie ma do zaoferowania graczom Microsoft. Abonament oferuje dostęp do kilkuset gier — większość pojawia się i znika, ale wszystkie od wewnętrznych studiów Microsoftu pozostają tam na zawsze. I, co istotne, trafiają tam już w dniu swojej premiery. Wyszukiwanie tam treści dla siebie… nie jest jednak tak proste, jak być powinno. Ale i tutaj z pomocą przychodzi nam proste narzędzie: Xbox Game Pass library browser, czyli serwis pozwalający w mig przefiltrować zawartość całej biblioteki abonamentowej.

Xbox Game Pass library browser pokazuje, jak powinno wyglądać przeglądanie produkcji w abonamencie

Nie określiłbym sklepu Microsoftu jako nieczytelny — jest podział na kategorie, są trailery, wszystko działa sprawnie… ale mimo wszystko tych informacji i sposobów filtrowania treści jest mniej, niż być powinno. Szkoda, ale twórcy Xbox Game Pass library browser udowadniają, że zrobienie tego jest jak możliwe, a wszystko może działać w mig nawet w przeglądarce. Wystarczy odpowiednia baza danych i zestaw filtrów, którymi użytkownicy mogą żonglować.

A jest w czym wybierać. Bowiem wspomniany serwis pozwala nie tylko wybierać platformę i gatunek. Do dyspozycji użytkowników oddaje także kolekcję (EA Play, ostatnio dodane, wkrótce opuszczające usługę), bazującą na serwisie MetaCritic ocenę (zarówno krytyków, jak i użytkowników), czas potrzebny do ukończenia, data wydania, opcje (zarówno graficzne — z VRR, 120 fps, HDR10 czy 4K UHD; gameplayowe – dla pojedynczego gracza, online, z podzielonym ekranem itd.; jak i korzystające ze specjalnych opcji typu Smart Delivery, Xbox Play Anywhere). Tak naprawdę wystarczy że wiemy czego szukamy, a później to już raptem kilka wyborów – i wiemy, czy znajdziemy to w obecnej bibliotece Xbox Game Pass, czy jednak czas udać się na większe poszukiwania i… zakupy.

Z jednej strony – to absolutnie nic skomplikowanego. Rzekłbym nawet, że to rzecz zachwycająca swoim pomysłem i prostotą obsługi. Z drugiej jednak – dla wszystkich zagubionych w abonamentowej usłudze, którzy nie do końca wiedzą jaką z gier zainteresować się dalej, ma szansę ono okazać się dodatkiem na wagę złota. Ja szczególnie polecam uwadze kolekcję „Leaving soon” — bo chyba nic tak nie motywuje do szybkiego nadrabiania zaległości, jak właśnie ona. Patrząc jednak na to jak użyteczne i przydatne to narzędzie, dziwię się, że gigant z Redmond nie pomyślał o takich rozwiązaniach samodzielnie. Podobne opcje filtrowania w sklepiku (czy to na konsoli, czy w przeglądarce, czy nawet w aplikacji mobilnej) byłyby ogromnym ułatwieniem dla wszystkich. Zarówno abonentów Xbox Game Pass, jak i chętnych po prostu na cyfrowe zakupy — bo przecież nie trzeba by się było ograniczać!

Serwis dostępny jest pod adresem https://gamepassport.net/