2

Ograniczanie czasu przy grach nareszcie stanie się… przyjemniejsze

xbox pad
Microsoft nareszcie zaprezentował łatwą i bezproblemową opcję do sprawowania kontroli rodzicielskiej i ograniczania czasu przed ekranem. Oto aplikacja Xbox Family Settings!

Każdemu graczowi prawdopodobnie zdarzyło się czasem trochę przesadzić i spędzić w wirtualnych światach więcej, niż początkowo planował. Wiecie jak jest, historia się rozkręca, gra wciąga — a kolejne godziny mijają. Dlatego też warto korzystać z rozmaitych przypomnień i starać się kontrolować — w nadmiarze wszystko szkodzi. W zeszłym roku Microsoft zaserwował pierwsze narzędzia pozwalające sprawować kontrolę rodzicielską i ograniczać czas spędzany przy grach. Działały zarówno na konsoli Xbox One jak i systemie Windows 10. Daleko im jednak było do ideału — wszystko można było robić wyłącznie z poziomu strony internetowej Microsoft Family. Kilka miesięcy później gigant z Redmond wziął się jednak za udoskonalanie swoich pomysłów — i limity te nareszcie możemy serwować z poziomu dedykowanej aplikacji: Xbox Family Settings.

xbox family settings aplikacja

Xbox Family Settings pozwoli łatwo ustalić limit czasu spędzanego przy grach wideo

Nowa aplikacja ma koncentrować się właśnie na sprawowaniu kontroli i ustalaniu limitów. Administratorze, w domyśle rodzice, otrzymają możliwość odgórnego ustalania zasad — w tym czasu spędzanego przed ekranem, osobno dla każdego dnia. Ponadto można z poziomu aplikacji wybierać limity wiekowe (użytkownicy nie będą mogli uruchomić produktów spoza ich kategorii wiekowej), a także typ komunikacji online. W ten sposób rodzice mają chociaż namiastkę kontroli nad tym z kim kontaktują się ich pociechy za pośrednictwem Xboksa. Limity są sztywne, ale wszyscy użytkownicy mogą poprosić o dłuższą chwilę — i te prośby rozważyć można będzie przed administratorów jednym stuknięciem w ekran. Oni również mogą zarządzać listą znajomych.

Aplikacja prezentuje się świetnie i pytaniem które automatycznie ciśnie mi się na usta jest… dlaczego tak długo musieliśmy na nią czekać? Przecież ona powinna była trafić w ręce użytkowników rok temu — wraz z wprowadzeniem takich limitów. Najwyraźniej jednak Microsoft miał swoją wizję, czy słuszną… cóż…

Aplikacja Xbox Family Settings dostępna jest w wariancie wczesnego dostępu / TestFlight zarówno na Androida oraz iOS.