Seriale

Polski akcent w nowym programie National Geographic. "Wyprawa na dno" pokaże wam najciekawsze podwodne odkrycia

Konrad Kozłowski
Polski akcent w nowym programie National Geographic. "Wyprawa na dno" pokaże wam najciekawsze podwodne odkrycia
6

Zatopiony lotniskowiec III Rzeszy w Bałtyku, zaginione skarby Egiptu, cmentarzysko wraków oraz zakrojone na przeogromną skalę poszukiwania zaginionego samolotu z lotu MH370 - to tylko kilka z poruszanych tematów w nowym programie "Wyprawa na dno" od National Geographic.

Na National Geographic regularnie debiutują nowe programy dokumentalne - spektrum poruszanej w nich tematyki jest ogromny, a eksplorowane przez producentów obszary stają się coraz ciekawsze i intrygujące. "Wyprawa na dno" zabiera nas w te bardziej i mniej znane miejsca na Ziemi, ale poznajemy je z zupełnie innej perspektywy. Nurkujemy w poszukiwaniu wraków i skarbów, ale jeśli spodziewacie się klasycznych ujęć spod powierzchni wody, to z przyjemnością donoszę, że otrzymacie coś znacznie lepszego.

Mam za sobą przedpremierowy seans pierwszego odcinka, który wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wcale nie omówi tylko jednej wyprawy. Materiały promocyjne skupiają się na polskim wątku, czyli znajdującym się na dnie Bałtyku lotniskowca III Rzeszy o nazwie Graf Zeppelin, ale już pierwszy epizod dostarcza znacznie więcej. Nie chciałbym zdradzać zbyt dużo, bo ci mniej zaznajomieni ze sprawą, będą na pewno odczuwać nie małą frajdę odkrywając kolejne fakty wraz z każdą minutą programu, ale jeśli w grę wchodzą też wątki bomby atomowej przygotowywanej przez Nazistów, ich tajnych operacji w Norwegii i zatopienia największego okrętu australijskiego, to nie ma szans na to, by przez 40 minut się nudzić.

Oczywiście "Wyprawa na dno" to program tworzony pod emisję w telewizji, więc struktura odcinków odpowiada takiej, by jak najlepiej wyważyć narrację na części odcinka oddzielone od siebie reklamami. Wprowadza to też potrzebę powtarzania niektórych informacji, na wypadek, gdyby widz przełączył dekoder na kanał właśnie w trakcie jednej z takich przerw. W dobie serwisów VOD takie zagrywki mogą się wydawać niektórym nawet obce, mnie delikatnie irytowały, ale nic na to nie poradzimy. Można sobie tylko życzyć tego, że wkrótce ta oraz inne serie National Geographic znajdą dla siebie miejsce w sieci i będzie je można wygodnie, w dobrej jakości obejrzeć online.

Poza tymi kwestiami, dokument National Geographic, to jak zawsze najwyższa półka pod względem realizacyjnym. Rozmaite kadry, właściwie wybrani eksperci i specjaliści, świetny montaż i bardzo dobra muzyka. Pod tymi względami trudno cokolwiek "Wyprawie na dno" zarzucić - oglądanie materiału to zawsze czysta przyjemność.

"Wyprawa na dno" - polski wątek w serii National Geographic

A będzie na co popatrzeć, ponieważ przy użyciu specjalistycznego sprzętu i najnowocześniejszych sonarów tworzone są modele 3D, które po obróbce komputerowej pozwalają nam popatrzeć na znaleziska zupełnie tak, jakby ze zbiorników całkowicie usunięto wodę. Porzucony na Odrze wrak lotniskowca Graf Zeppelin o długości 260 m znaleziono później na dnie Bałtyku - odnaleźli go tam polscy hydrologowie, w tym dr hab. inż. Adam Olejnik, który wystąpił w programie National Geographic, dostarczając cennych informacji na temat kulis tajemnicy niemieckiego okrętu.

W innych odcinkach skupimy się między innymi na Zatoce Meksykańskiej, której symulacja komputerowa odsłoni ciekawostki dotyczące historii Ameryki Północnej. Na dnie Morza Północnego leżą rozwiązania zagadek związanych z najkrwawszą morską batalią I wojny światowej z 1916 roku - obydwie strony konfliktu ogłosiły wtedy zwycięstwo i nadal nie wiadomo, która z nich miała rację. Cofniemy się też do czasów Imperium Rzymskiego, które tajemnice skrywa Morze Śródziemne, a jednym z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie odcinków będzie ten dotyczący zaginionego samolotu lotu MH370, który w 2014 zniknął z radarów, a którego po dziś dzień nie znaleziono. Jak wygląda organizacja poszukiwań ewentualnego wraku w odmętach oceanu, jakiego sprzętu powinno się użyć i dlaczego pomimo posiadania tak zaawansowanych technologii nie potrafimy zajrzeć w każdy zakątek oceanu? Równie niecierpliwie wypatruję epizodu poświęconego Atlantydzie.

Pierwszy odcinek o tytule "Sekrety Nazistów" zostanie wyemitowany w niedzielę 26 sierpnia o 21:00, co będzie skoordynowane z premierą światową serii w 172 krajach wokół globu. Rozpiskę i opisy wszystkich odcinków znajdziecie poniżej, ale National Geographic zaznacza, że kolejność emisji może ulec zmianie.

Spis odcinków "Wyprawa na dno"

  • Odc. Tajemnice Hitlera

    Uważamy, że wiemy wszystko o opracowanych przez Hitlera planach podboju świata, ale niewielu z nas słyszało o tym, że naziści prowadzili tajemną wojnę, której teatrem były oceany. Specjaliści od podwodnej archeologii i historycy wyruszają na poszukiwania sekretów Hitlera, ukrytych głęboko w morskiej toni. Naukowe dane i zaawansowane symulacje komputerowe pomogą im szczegółowo zbadać zaginione wraki II wojny światowej. Jednym z nich jest Graf Zeppelin spoczywający na dnie Bałtyku, odnaleziony w 2006 roku przez polską ekipę hydrologów. Skąd na pełnym morzu wziął się jedyny lotniskowiec w historii III Rzeszy, skoro nigdy nie wziął udziału w walce?

  • Odc. Zatopiony skarb

    Przez stulecia statki pełne skarbów pływały po oceanach, przewożąc w swoich ładowniach skrzynie pełne srebra, złota i kamieni szlachetnych. Wiele z nich nigdy nie zostało odnalezionych i nadal spoczywa na morskim dnie. Archeolodzy morscy i łowcy skarbów wykorzystują najnowszą technologię mapowania dna morza, aby odnaleźć zatopione kosztowności. Symulacja dna oceanów odsłoni przez nami miejsca, w których znaleziono wraki statków przewożących bezcenne ładunki.

  • Odc. Zaginione skarby Egiptu 

    Starożytne państwo egipskie, jedna z najwspanialszych cywilizacji na ziemi, rozwijało się w dolinie Nilu. Naukowe dane oraz symulacje komputerowe dna tej gigantycznej rzeki i otaczających ją piaskowych wydm, tworzą obraz zaginionych cudów starożytnej cywilizacji, monumentalnych twierdz i wyjaśniają nam źródła obsesji starożytnych Egipcjan na punkcie życia pozagrobowego.

  • Odc. Zatoka Meksykańska 

    Symulacja komputerowa dna Zatoki Meksykańskiej odsłania przed nami zabójcze tajemnice, które pokazują w nowym świetle historię Ameryki Północnej. Okazuje się, że klucz do poznania sekretów morskiego handlu, niewolnictwa, toczonych na przestrzeni stuleci wojen, branży naftowej, a nawet zagłady dinozaurów jest schowany głęboko pod wodą.

  • Odc. Cmentarzysko wraków

    Bitwa jutlandzka była najkrwawszą morską batalią w historii. Została stoczona w 1916 roku przez flotę brytyjską i niemiecką. Dzień po zakończeniu krwawej potyczki, obie strony ogłosiły zwycięstwo. Ale kto faktycznie wygrał to starcie? Archeolodzy morscy i historycy badają dno Morza Północnego, aby przyjrzeć się jednemu z największych krążowników I wojny światowej i dowiedzieć się, co wydarzyło się, kiedy wszelkie ślady bitwy pochłonęła woda.

  • Odc. Zabójczy Pacyfik 

    Pacyficzny pierścień ognia to podwodne pasmo wulkanów, często nawiedzane przez gigantyczne trzęsienia ziemi i tsunami. W jego bezpośrednim sąsiedztwie mieszka pół miliarda ludzi, którzy żyją na tykającej bombie. Twórcy programu wykorzystują animacje komputerowe oraz najnowsze technologie mapowania dna morskiego, aby osłonić dno Pacyfiku, wyjaśnić mechanizmy procesów geologicznych odpowiedzialnych za najbardziej katastrofalne w skutkach kataklizmy na Ziemi i przestrzec nas przed zagrożeniem ukrytym w pobliżu wybrzeży Ameryki Północnej, Japonii i Nowej Zelandii.

  • Odc. Zaginione światy Morza Śródziemnego 

    W starożytności w basenie Morza Śródziemnego rozwijały się jedne z najwspanialszych cywilizacji świata. Twórcy programu wykorzystują wyniki najnowszych badań naukowych i grafikę komputerową, aby odsłonić dno oceanu, rozwiązać zagadki powstania i upadku kultury minojskiej i hellenistycznej, a także Kartaginy i Imperium Rzymskiego. Opowiedzą nam też o potężnych siłach natury, które są aktywne w tym regionie.

  • Odc. Lot 370 Malaysia Airlines 

    Co stało się z samolotem Malaysia  Airlines, który wykonywał lot MH370? Komputerowa rekonstrukcja i  komentarze specjalistów ds. badania dna morza wyjaśniają, dlaczego  namierzenie maszyny, która zniknęła w odmętach oceanu jest prawdziwym  wyzwaniem. Jak to możliwe, że malezyjski samolot nagle zniknął bez śladu  z radarów i dlaczego najnowsze technologie nie są w stanie pomóc nam w  odnalezieniu jego wraku? Twórcy serii „Wyprawa na dno” przedstawiają  kulisy najdłuższych poszukiwań w historii lotnictwa cywilnego.

  • Odc.  Tajemnice Morza Chińskiego

    Morze Chińskie – miejsce największej bitwy morskiej w historii. Najbardziej zaawansowane sonary i grafika   komputerowa pozwalają twórcom programu odtworzyć na ekranie największy   statek wojenny w historii świata, zabójczą, starożytną broń i w sugestywny sposób przedstawić podmorskie zagrożenie, które mogłoby w   ułamku sekundy zniszczyć całą sieć internetową.

  • Odc. Legendy o Atlantydzie 

    Spod wody wyłaniają się niezwykłe dowody na istnienie zaginionych cywilizacji. W programie po raz pierwszy  zobaczymy podwodne   piramidy w pobliżu wybrzeży Japonii oraz mityczną  Atlantydę. Czy są to faktycznie miejsca, w których rozwijały się kiedyś starożytne   cywilizacje czy ukształtowane na ich podobieństwo formacje geologiczne? Twórcy programu „Wyprawa na dno” wykorzystują  najnowsze techniki   symulacji komputerowej, aby dowiedzieć się, co naprawdę skrywa morskie   dno. W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie  pomagają im specjaliści od podwodnej archeologii.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu