8

Wykop wykop.pl – bo warto.

Technicznie są braki, idea pożyczona od kogoś, graficznie nie zachwyca – a jednak moim zdaniem warto „wykopać” tę stronę i czasem ją odwiedzić. Dlaczego ? – pewnie dlatego że jest pierwszym polskim naśladowcą serwisów takich jak www.digg.com. Dlaczego jeszcze- dlatego bo jeśli autor i użytkownicy będą starali się utrzymać poziom to może to być ciekawe […]

Technicznie są braki, idea pożyczona od kogoś, graficznie nie zachwyca – a jednak moim zdaniem warto „wykopać” tę stronę i czasem ją odwiedzić. Dlaczego ? – pewnie dlatego że jest pierwszym polskim naśladowcą serwisów takich jak www.digg.com. Dlaczego jeszcze- dlatego bo jeśli autor i użytkownicy będą starali się utrzymać poziom to może to być ciekawe miejsce w którym będzie można znaleźć ciekawe linki do ciekawych artykułów. No i będzie można podyskutować i wymieniać się opiniami na temat tych artykułów.

Czym jest wykop.pl – jeśli jeszcze nie wiesz to w dwóch słowach postaram się przybliżyć tę ideę (ostrzegam iż będzie to moja wizja i moje rozumienie tego typu serwisów).

W współczesnym Internecie mamy praktycznie wysypisko, które składa się z spamu, reklamy i „rodzynków”. Jeśli chcielibyśmy wydzielić „rodzynki” od reszty musimy je gdzieś umieścić – no i mamy wykop. Miejsce, w którym każdy użytkownik może podać linka do ciekawego miejsca lub artykułu znalezionego w Internecie.

Linki podane przez użytkowników nie są jednak od razu publikowane na głównej stronie – czekają na ocenę innych – jeśli osiąganą wystarczającą liczbę głosów przechodzą z przechowalni na stronę główną. Ten sposób pozwala na to aby to właśnie użytkownicy kreowali poziom serwisu. Idea ta jest jak najbardziej zgodna z ideą web 2.0.

Pytanie jakie można sobie postawić – jak reagować w przypadku kiedy okazuje się iż poziom serwisu spada a użytkownikami stają się coraz młodsi ludzie?.

Mam nadzieje, iż twórcy wykopu nigdy nie staną przed takim pytaniem – z drugiej jednak strony było by to bardzo pouczające doświadczenie obserwowanie, jaką strategię w takim przypadku obiorą.

Nie pisałem tutaj o wadach serwisu www.wykop.pl – nie pisałem o nich nie dlatego że ich nie ma (bo są i to czasem nawet bardzo denerwujące) ale dlatego że wiele serwisów już je „wykopało” na światło dzienne.

Serwis w mojej ocenie dostaje 3 punkty na 5 możliwych – ocena moim zdaniem w mojej skali dobra – aczkolwiek jest jeszcze wiele do zrobienia.