Pomysł

Wydrukuj sobie 250 metrowy dom

Filip Żyro
Wydrukuj sobie 250 metrowy dom
61

Chciałbyś zamieszkać w domu, jednak ceny nieruchomości są dla Ciebie zaporowe? Branie kredytu na 50 lat Ci się nie uśmiecha? Niestety obecnie nie ma alternatywy, gdy chcemy kupić dom. Wszystko jednak może zmienić się za sprawą profesora Behrokha Khoshnevisa, który pracuje nad technologią, która pozw...

Chciałbyś zamieszkać w domu, jednak ceny nieruchomości są dla Ciebie zaporowe? Branie kredytu na 50 lat Ci się nie uśmiecha? Niestety obecnie nie ma alternatywy, gdy chcemy kupić dom. Wszystko jednak może zmienić się za sprawą profesora Behrokha Khoshnevisa, który pracuje nad technologią, która pozwalałby wydrukować dom, na podobnej zasadzie co drukowanie przedmiotów w 3d.

Wiele osób wskazuje, że drukowanie 3d może być jednym z najważniejszych wynalazków początków XXI w. Nie trzeba się długo zastanawiać, aby znaleźć praktyczne zastosowania dla tego rozwiązania. Dzięki drukarce 3d jesteśmy w stanie wyprodukować niemal każdy element wykonany z plastiku. Technologia druku 3d wciąż jest rozwijana i przekłada się na coraz większą ilość materiałów, którymi można drukować. Dzisiaj możemy drukować przy użyciu metalu czy materiałów organicznych. A co gdyby powiększyć taką drukarkę i dać jej możliwość drukowania cementem? Wówczas możemy kawałek po kawałku wydrukować dom. Na tym właśnie ma polegać wynalazek amerykańskiego naukowca.

Profesor Behrokh Khoshnevis z Uniwersytetu Południowej Karoliny pracuje nad rozwiązaniem nazwanym Contour Crafting, które pozwoli zrewolucjonizować współczesne budownictwo. Khoshnevis twierdzi, że dzięki jego wynalazkowi będzie można postawić 250 m dom w ciągu zaledwie doby. Dzięki specjalnie zaprojektowanej maszynie, składającej się z dyszy do pompowania cementu i specjalnie zaprojektowanej suwnicy, krok po kroku będzie można wykonać poszczególne elementy domu z betonu. Kawałek po kawałaeczku, w ciągu zaledwie 24 godzin, ma powstać konstrukcja gotowa do zamieszkania. Specjalnie zaprojektowany „robot” będzie nawet w stanie położyć dach i zamontować okna.

Naukowiec po raz kolejny udowadnia, że nie ma wyzwania, zbyt skomplikowanego dla ludzkiego umysłu. Wynalazek Khoshnevis trafia idealnie w czasy, gdy wzrost populacji, a co za tym idzie potrzeby mieszkaniowe, stają się prawdziwym wyzwaniem. Od jego rozwiązania zależy los wielu osób. Dzisiaj wielu z spośród nas nie może pozwolić sobie na własne mieszkanie, choć bardzo by tego chciało. Contour Crafting pomoże przyśpieszyć rozwój krajów drugiego i trzeciego świata, a także odpowie na zapotrzebowanie rozrastających się państw azjatyckich. Co ciekawe, robot może również przyśpieszyć kolonizację innych planet. Transport takiego urządzenia byłby znacznie łatwiejszy, niż przewożenie wszystkich materiałów, narzędzi i ludzi na obcą planetę.

Początek XXI w. przynosi wynalazki, których nawet najwybitniejsi futurolodzy nie byli w stanie przewidzieć. Niemal każda dziedzina naszego życia ulega przemianom. Jeżeli projekt profesora z Północnej Karoliny zostanie zrealizowany zgodnie z założeniami, będzie to jeden z najważniejszych wynalazków początku tego wieku.

W kontekście tej informacji może warto wstrzymać się z kredytem w banku lub dobrze zastanowić się zanim skorzystamy z programu rodzina na swoim, bowiem rewolucja może być tuż za rogiem.

Grafika: Contourcrafting
Źródło: Buisness Insider, Truthseekerdaily.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

3D printing