40

WordPress 3.0 “Thelonious” już jest!

Pojawiła się oczekiwana przeze mnie nowa wersja WordPressa o numerze 3.0. Thelonious bo tak nazywa się ten release to spory krok w rozwoju tego skryptu. Przede wszystkim dlatego, że od tej wersji wspierane jest coś co nazywa się multi-site czyli możliwość tworzenia wielu blogów mając tylko jedną instalację WP (idealne dla kogoś kto planuje uruchomić […]

Pojawiła się oczekiwana przeze mnie nowa wersja WordPressa o numerze 3.0. Thelonious bo tak nazywa się ten release to spory krok w rozwoju tego skryptu. Przede wszystkim dlatego, że od tej wersji wspierane jest coś co nazywa się multi-site czyli możliwość tworzenia wielu blogów mając tylko jedną instalację WP (idealne dla kogoś kto planuje uruchomić na przykład zestaw tematycznych serwisów itp).

Oprócz MU w nowym WordPressie wprowadzono ponad 1200 poprawek i rozszerzeń. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć min lżejszy interfejs w którym rozbudowano pomoc kontekstową, poprawiono panel do zarządzania aktualizacjami – teraz będziemy updatować wszystko z jednego miejsca.

Bardzo ciężkawymi funkcjonalnościami jest też custom menu i custom post type. To pierwsze pozwoli nam na budowanie własnego menu dla naszego bloga (dość zaawansowane narzędzie). Custom post type pozwoli nam natomiast na stworzenie zupełnie nowych kategorii treści w naszym blogu (na przykład katalog produktów itp) Nowy WP ma też wbudowaną obsługę serwisów skracających link, co ważne będziemy mogli wybrać nasz ulubiony system w którym dla przykładu mamy już konto.
Pytanie tylko czy instalacja 3.0 odbędzie się bezproblemowo? To zawsze mnie niepokoi przy wgrywaniu nowych wersji. Mówiąc o problemach mam tutaj na myśli również kompatybilność wszystkich dodatków i rozszerzeń jakich używam.

Jeśli ktoś z was jest już po aktualizacji poproszę o info czy wszystko poszło ok.