Apple

Wnioski patentowe Apple wskazują nowy kierunek rozwoju - słuchawki z czujnikami biometrycznymi i akcesoria magnetyczne

Jan Rybczyński
Wnioski patentowe Apple wskazują nowy kierunek rozwoju - słuchawki z czujnikami biometrycznymi i akcesoria magnetyczne
7

Urządzenia mobilne mają najbardziej burzliwy okres rozwoju za sobą, przynajmniej pod względem ciągłego poprawiania wydajności i rozdzielczości ekranów. Wydajnościowo smartfony potrafią odtwarzać nawet filmy 4K, a ekrany mają większą rozdzielczość niż ludzkie oko jest w stanie rozróżnić. Oczywiście r...

Urządzenia mobilne mają najbardziej burzliwy okres rozwoju za sobą, przynajmniej pod względem ciągłego poprawiania wydajności i rozdzielczości ekranów. Wydajnościowo smartfony potrafią odtwarzać nawet filmy 4K, a ekrany mają większą rozdzielczość niż ludzkie oko jest w stanie rozróżnić. Oczywiście rozwój się nie zatrzymał, ale spowolnił na tyle, że ciężko co roku prezentować całkowicie nowe, rewolucyjne rozwiązanie. Dlatego producenci szukają nowych możliwości rozwoju. Jedną z nich są inteligentne akcesoria.

Głównych wskazówek dostarczają wnioski patentowe. Jeden z nich dotyczy słuchawek, które zostaną wyposażone w czujniki biometryczne i te bardziej standardowe, znane ze smartfonów czyli np. żyroskop i akcelerometr. Po co to wszystko? Tego rodzaju słuchawki miałby zastąpić innego rodzaju monitory sportowe w postaci zegarków czy innych bransoletek. Jakby nie patrzeć, słuchawki zwykle i tak mamy przy sobie i często z nich korzystamy podczas uprawiania sportu, np. biegania. Takie podejście pozwala połączyć kilka funkcji w jednym gadżecie.

Mowa jest także o rozpoznawaniu gestów głowy, które mógłby służyć do sterowania smartfonem i odtwarzaną muzyką. Apple stoi tutaj przed nie lada wyzwaniem, jak jednocześnie ignorować naturalne ruchy głowy i rozróżniać te gesty, które mają zmienić odtwarzaną piosenkę, bez zmuszania użytkownika do wykonywania dziwacznych gestów, które będą zwracały uwagę otoczenia.

Sama koncepcja jest dla Apple o tyle korzystna, że zapewne do działania będzie wymagała iPhona i słuchawek. Sprzedaż jednego będzie napędzać sprzedaż drugiego i odwrotnie. Sama koncepcja umieszczania dodatkowych czujników ruchu jest już wstępnie eksploatowana, również przez Apple - dodatkowy koprocesor zajmujący się tylko przetwarzaniem danych z czujników ruchu znajduje się w iPhonie 5S, podobnie jak czytnik linii papilarnych.

Z resztą pomysł z czujnikami w słuchawkach nie dotyczy tylko Apple. Jakiś czas temu pisałem o koncepcyjnych słuchawkach Inetla, które również zawierają czujniki biometryczne, jednak oprócz monitorowania użytkownika podczas treningu, pozwalają automatycznie dobrać muzykę dostosowaną do naszego tętna, czyli bardziej dynamiczną w momencie wzmożonego wysiłku.

Drugim kierunkiem rozwoju, zwłaszcza w przypadku iPada, są wszelkiego rodzaju magnesy i ich zastosowanie w rozmaitych akcesoriach, na wszystkie możliwe sposoby. Coś na kształt znanych dobrze okładek Smart Cover, jednak dalece bardziej rozwinięte. Wniosek patentowy przytacza takie możliwości, jak łączenie dwóch tabletów ze sobą, co pozwala dodatkowo na bezpośrednią wymianę danych pomiędzy nimi i współpracę. Dwie różne funkcje tej samej aplikacji mogłyby być wówczas wykorzystane jednocześnie na obu tabletach.

I tym razem pojawia się szereg zewnętrznych akcesoriów, w tym np. pamięć zewnętrzna, która byłaby dostępna dla tabletu, po magnetycznym połączeniu jej z urządzeniem. Różnego rodzaju zewnętrzne akcesoria, np. czytnik kart. Jest również mowa o możliwości dowolnego pozycjonowania akcesoriów na obudowie tabletu jak i o elektromagnesach, które mogłyby być sterowane programowo. Pojawia się nawet magnetyczny pierścień, zakładany na palec, który mógłby wywoływać różne funkcje, poz zbliżeniu go w określone miejsca tabletu. Jak widać, w przypadku magnesów jest znacznie mniej konkretów niż w przypadku słuchawek, to bardziej nakreślenie ewentualnych i prawdopodobnych zastosowań.

Abstrahując od pomysłów Apple, rozwój inteligentnych akcesoriów, to jedna z najbardziej prawdopodobnych ścieżek rozwoju urządzeń mobilnych. Widzieliśmy już pierwsze próby z inteligentnymi zegarkami i bransoletkami. Rok 2014 ma być rokiem technologi noszonej, czy ubieralnej. A ta w większości przypadków będzie się łączyła ze smartfonem czy tabletem w celu wygodniejszej obsługi i gromadzenia danych. Producenci smartfonów z pewnością będą chcieli wykorzystać ten trend na swoją korzyść, a Apple jest szczególnie znane z troskliwego rozbudowywania swojego ekosystemu, kiedy to produkty tej firmy dobrze współpracują ze sobą nawzajem, niekoniecznie z produktami innych marek.

Informacja o biometrycznych słuchawkach pochodzi z serwisu Venture Beat, a więcej o magnetycznych akcesoriach przeczytacie w serwisie Apple Insider.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Applesportsłuchawkiczujniki