Po tym, jak pokazano Windows 10, przedmiotem spekulacji były edycje tego systemu. Wiadomo było tylko, że nowe „okienka” mają być obecne na każdym urządzeniu – od tych otwierających świat Internetu rzeczy, aż do ogromnych, naściennych tabletów przeznaczonych dla biznesu. Zgodnie z tym, na jakie urządzenie trafi nowa platforma Windows, będzie ona dostępna w 6 edycjach.
Windows 10 Home
Ta edycja będzie przeznaczona głównie dla zastosowań konsumenckich. Będzie ona dostępna na zwykłych pecetach, większych tabletach oraz rozwiązaniach hybrydowych. Zawierać ona będzie w sobie między innymi Cortanę, Microsoft Edge, tryb tabletowy w ramach mechanizmu Continuum, Windows Hello (usługę rozpoznawania twarzy), i logowanie za pomocą odcisku palca, także i Iris. Użytkownik korzystający z tej edycji będzie mógł skorzystać z takich aplikacji jak Zdjęcia, Mapy, Poczta, Kalendarz, Muzyka oraz Wideo.
Ponadto, w edycji Home znajdzie się aplikacja do przeglądania zasobów sieci graczy Xbox Live – możliwe będzie także granie w gry z konsoli na dowolnym komputerze (o ile oczywiście mamy konsolę).
Windows 10 Mobile
Zmiana nazwy platformy mobilnej to wcale nie powrót do korzeni, lecz wyprawa w zupełnie nową podróż. Mobilny Windows 10 będzie obejmować mniejsze tablety oraz telefony komórkowe – czyli wszędzie tam, gdzie najlepiej sprawdza się dotykowy scenariusz korzystania z urządzenia. W urządzeniach opartych na tej platformie można skorzystać z nowych aplikacji uniwersalnych zawartych w Windows 10 Home. Nie bez znaczenia jest też obsługa Continuum, a zatem mechanizmu adaptacji interfejsu do podłączonych peryferiów. I tak oto, gdy do telefonu z Windows Mobile podłączymy klawiaturę, mysz i zewnętrzny monitor, mechanizm przebuduje nieco wygląd systemu tak, aby jego obsługa była prosta – również w scenariuszu wykluczającym dotyk. Niestety, obecne telefony z Windows Phone na pokładzie nie będą mogły obsłużyć zewnętrznego monitora – to będą w stanie zrobić dopiero nowe Lumie.
Windows 10 Pro
Desktopowe wydanie wersji Pro dla komputerów osobistych, tabletów oraz hybryd jest skierowane do małych biznesów, gdzie mogą nie wystarczyć funkcje systemu z wersji Home. W tej edycji szczególny nacisk zostanie położone na zabezpieczenia oraz rozwiązania chmurowe. Dzięki temu, wersja Pro będzie świetnym wyborem dla firm, które promują model CYOD (Choose Your Own Device). Wraz z nią zadebiutuje Windows Update for Business, który ułatwi zarządzanie aktualizacjami w firmie oraz obniży koszty opieki nad wieloma stacjami roboczymi. Co więcej, dla tej edycji systemu aktualizacje będą wydawane częściej.
Windows 10 Mobile Enterprise i Windows 10 Enterprise
Dla średnich oraz dużych biznesów rozwiązaniem będzie Windows Enterprise, który jeszcze bardziej będzie nastawiony na zapewnienie wysokiego bezpieczeństwa. Klienci będą musieli wybrać między dwiema opcji dystrybucji – pierwszą z nich jest Long Term Servicing Branch, a drugą Current Branch. Pierwsza będzie oznaczać to, że użytkownicy szybciej otrzymają poprawki – jedynie z zakresu bezpieczeństwa i takich opcji, które nie będą powodować problemów z kompatybilnością. Current Branch zapewni już wszystkie poprawki, jednak dopiero wtedy, gdy zostaną one gruntownie przetestowane, a zatem trzeba będzie na nie poczekać trochę dłużej.
Podobnie będzie z mobilnym wydaniem Windows 10 w wersji Enterprise – ono otrzyma poprawki znacznie wcześniej, niż konsumencka wersja platformy.
Windows 10 Education
Oparta na Enterprise platforma przeznaczona do korzystania z niej w szkole będzie przeznaczona nie tylko dla nauczycieli, obsługi oraz zarządców – z niej skorzystają również uczniowie. Podobnie jak w przypadku wersji Enterprise, będzie ona dostępna za pośrednictwem licencjonowania grupowego. Co więcej, będzie możliwość łatwego zaktualizowania urządzeń z edycjami Pro oraz Home do Education – także urządzenia należące do uczniów.
Windows 10 Core
Specjalnie wydanie dla wyspecjalizowanych urządzeń będzie oparte na Windows 10 Enterprise oraz Windows 10 Mobile Enterprise. Znajdzie się ono w takich urządzeniach, jak bankomaty, bramki wstępu, czy komputery obsługujące maszyny w halach produkcyjnych. Microsoft nie zdradza, czy zostanie wydana wersja dla smartwatchy, z którą kojarzono dotychczas edycję Core.
Źródło: Microsoft
Więcej z kategorii Microsoft:
- Polska premiera w Xbox Game Pass i styczniowe nowości w usłudze
- Funkcja Instant-on w Xbox Series X/S może was kosztować 50 PLN rocznie
- Uwaga - ten skrót na pulpicie psuje system Windows
- Microsoft znów podnosi limit wielkości plików przesyłanych w ramach Teams, OneDrive i SharePoint
- Wyciekł prawie gotowy Windows 10X. Wygląda zupełnie bez sensu...