9

Korzystasz JESZCZE z Windows Phone? No, to masz „mały” problem

windows phone
Nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek pracował w tym momencie na systemie Windows Phone. Choć mówi się o nim, że jest to już "wymarły" mobilny OS, tak mimo wszystko jeszcze znajdują się na tym świecie "niedobitki", które w dalszym ciągu korzystają z tych urządzeń.

Być może trzyma ich jeszcze przy tym systemie fakt, że… Sklep Windows dla starszej wersji mobilnego OS-u Microsoftu dalej funkcjonuje, choć już właściwie bez wsparcia deweloperów (ta i tak zawsze była co najmniej słaba). Wiele jednak zmieniło się w ostatnim czasie: użytkownicy narzekają na to, że nie mogą instalować / aktualizować programów z pomocą centralnego repozytorium. Tutaj uspokajam: to tylko błąd, co do którego Microsoft niekoniecznie się spieszy, aby go naprawić.

Od kilku dni (naprawdę szybko zauważono ten fakt…) użytkownicy po każdej próbie zainstalowania aplikacji lub jej zaktualizowania w sklepie Windows (wersje 8.0, 8.1) otrzymują błąd 805a0193. Dalsze czynności związane z paczkami instalacyjnymi są niemożliwe. Posiadacze smartfonów z tym systemem masowo zgłaszają do Microsoftu swoje pretensje i wygląda na to, że… poczekają jeszcze kilka dni. Ci z Was, którzy mają telefony z Windows 10 Mobile na pokładzie mogą być spokojni: Was błąd nie dotyczy.

Błąd ma charakter globalny – zasadniczo więc wszyscy użytkownicy są nim objęci. Ale to i tak niekoniecznie zła wiadomość: złośliwi powiedzą przecież, że co najwyżej pięciu korzystających z tej platformy „niedobitków” to żadna liczba. Ale, bądźmy poważni. Skoro znajdą się jeszcze tacy, którzy „śmigają” na Windows XP, z Windows Phone również nie będzie problemu.

Microsoft odniósł się do tych narzekań i obiecuję poprawkę. Przy okazji potwierdza tym samym, że nie jest to planowane wyłączenie dostępności Sklepu Windows, takie domniemania już się pojawiały w środowisku:

Ale jeżeli chodzi o wyłączenie Sklepu Windows, kwestia w dalszym ciągu jest otwarta. Microsoft nie planuje rozwijania swojego mobilnego systemu i nie zdziwię się, jeżeli w ciągu dwóch najbliższych lat nie nastąpi zamknięcie tego projektu: również po stronie repozytoriów. Już od dawna niedostępne są aktualizacje rozwojowe, co do bezpieczeństwa: jeszcze Windows 10 Mobile jakoś się broni. Ale i on przestanie i marzenie giganta o podboju świata mobilnego ostatecznie zostanie zakopane w ziemi.