59

Windows 9 coraz bardziej mi się podoba – nowe screeny potwierdzają zmiany

Październik zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim prawdopodobnie pierwsze oficjalne informacje na temat Windows 9 – o ile rzeczywiście tak Microsoft zdecyduje się nazwać nowy system. Dwadzieścia zrzutów ekranu, które pojawiły się w Sieci, prezentuje wiele zapowiadanych nowości, ale i kilka takich, których się nie spodziewaliśmy. Windows 9 lub po prostu Windows – […]

Październik zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim prawdopodobnie pierwsze oficjalne informacje na temat Windows 9 – o ile rzeczywiście tak Microsoft zdecyduje się nazwać nowy system. Dwadzieścia zrzutów ekranu, które pojawiły się w Sieci, prezentuje wiele zapowiadanych nowości, ale i kilka takich, których się nie spodziewaliśmy.

Windows 9 lub po prostu Windows – jedną z tych opcji wybierze Microsoft prezentując swój nowy produkt. Zanim to jednak nastąpi, przed nami jeszcze kilkadziesiąt dni spekulacji i podsumowywania tego co wiemy już o następcy Windows 8. A wiemy już całkiem sporo, z czego część informacji Microsoft potwierdził podczas konferencji BUILD 2014.

Clipboard1

Mowa naturalnie o powrocie Menu Start, które zawierać będzie aktywne kafelki oraz o możliwości uruchamiania aplikacji ze Sklepu Windows w trybie okienkowym. Okazuje się, że to tylko wierzchołek góry lodowej – Microsoft szykuje także funkcję wirtualnych pulpitów, którą można zobaczyć na jednym ze zrzutów, ale o tym wiemy już od jakiegoś miesiąca. Zupełną nowością jest obecna na pasku zadań ikona lupy, naturalnie odnosząca się do funkcji wyszukiwania. Panel Charms Bar ma zniknąć w nowej wersji Windows dla zwykłych komputerów, stąd zapewne przeniesienie skrótu.

Clipboard2

Clipboard3

W ustawieniach paska mozna jednak dojrzeć opcję uaktywniania interkatywnych rogów, za pomocą których wywołuje się aktualnie Charms Bar. Jest to jednak tak zwany „Technical Preview” nowego Windowsa, co krótko mówiąc określa produkt jeszcze nie w pełni gotowy. Zaraz obok lupy znajduje się kolejna nowa ikona, najprawdopodobniej będąca skrótem do wspomnianych wirtualnych pulpitów.

Clipboard4

Zasobnik systemowy zawiera teraz skrót do centrum powiadomień, które jest niewielkim panelem, ale zapewne działać będzie bardzo podobnie do tego co znajdziemy na Windows Phone. Ciekawie prezentują się okna, które nie posiadają krawędzi oraz dodatkowe menu w aplikacjach ze Sklepu Windows zawierające skróty do funkcji niegdyś obecnych tylko w Charms Bar – Udostępnianie, Wyszukiwanie, Ustawienia i Urządzenia. Dodatkowo jest także pozycja odpowiadająca za przełączenie aplikacji do trybu pełnoekranowego. Widać też pierwsze kroki ku większemu „spłaszczeniu” interfejsu – ikony Pulpitu i Eksplorera wyglądają nieco inaczej od tych w Windows 8.

Jak Wam się podoba kierunek, w którym zmierza Windows?

Wszystkie zrzuty ekranu obejrzycie na Computerbase.de.