Microsoft

Windows 11 zaprezentowany - wszystko, co musisz wiedzieć

KK
Konrad Kozłowski
38

Microsoft oficjalnie zaprezentował Windows 11. Nowa generacja Windowsa będzie dostępna dla Insiderów już w przyszłym tygodniu, ale nie wszystko będzie już gotowe. Oto, co wiemy na temat nowego Windows 11.

Windows 11 oficjalnie

Windows 11 - oto oficjalna nazwa nowej wersji systemu Microsoftu. Zgodnie z tym, co widzieliśmy do tej pory, nowe okienka to znajdujące się w centrum ekranu Menu Start, nowe ikony, nowe motywy, nowy sposób zarządzania oknami, lepsza obsługa wielu ekranów, poprawiona obsługa dotykowa, panel z widżetami, automatyczne aktualizacje i wiele, wiele więcej.

Nowy interfejs, nowe Menu Start i nowy Sklep Microsoft

Choć nieoficjalne wersje ukazały, że nowe Menu Start będzie można umieścić w rogu ekranu, to jednak Microsoft bardzo silnie zaznacza, że teraz będzie bardziej poręczne. Ma też być zasilane chmurą, co prawdopodobnie oznacza, że wyświetlane będą skróty do ostatnio otwieranych i edytowanych plików nie tylko na komputerze, ale i w przeglądarce oraz na innych urządzeniach z OneDrive'a.

Nowy sklep z aplikacjami wygląda całkowicie inaczej, kafelki są o wiele większe, a promowane materiały będą jeszcze bardziej widoczne. W Sklepie będą znajdować się wszystkie rodzaje aplikacji: PWA, Win32 oraz UWP. Aplikacje będą mogły korzystać z własnego systemu płatności i nie będą oddawać części wpływów Microsoftowi (ale policzek dla Apple). W Sklepie pojawią się nawet aplikacje Adobe Creative Cloud!

Nowy eksplorator w Windows 11

Nowy wygląd eksploratora Windows nie był żadnym z kluczowych elementów prezentacji Microsoftu, być może dlatego, że nie został ukończony. Jego skrawek można jednak zauważyć w jednym z klipów promocyjnych, co udało się redakcji Windows Central. Na dwóch obrazkach możemy zauważyć przeorganizowany układ narzędzi w górnej części okna, który oferuje m. in. skrót do tworzenia nowych plików i folderów. Obok znajdują się ikony takich czynności, jak wycinanie, wklejanie, sortowanie i inne. Widoczne zmiany mogą jednak dotyczyć tylko pracy w trybie dotykowym, bo właśnie w takich okolicznościach znajdują się one w klipie i na obrazkach. Czy posługując się myszą będziemy mogli z nich skorzystać? Dopiero się o tym przekonamy.

Windows Updates

Panos Panay zapewnia, że aktualizacje w Windows 11 będą o 40% mniejsze oraz mniej zasobożerne, dzięki czemu praca na komputerze ma być cały czas komfortowa. Windows 11 ma być też najbardziej bezpiecznym systemem.

Lepsze zarządzanie oknami i zewnętrznymi ekranami

Podobnie jak w przedpremierowych wersjach Windows 11, Microsoft zaprezentował nam jak działa nowy system przypinania okien aplikacji, który widoczny jest po najechaniu kursorem na przyciski maksymalizacji. Sześć nowych zestawów rozmiaru i układu okien pozwala za pomocą kilku kliknięć zorganizować sobie środowisko do pracy czy relaksu. Co więcej, Windows 11 zapamięta te ustawienia, gdy będziemy podłączać i odłączać zewnętrzne ekrany, a środowiska będą automatycznie przywracane.

Microsoft Teams wbudowane Windows 11

Microsoft zdecydował się na wbudowanie swojego kluczowego komunikatora w Windows 11. Skrót do Teams znajduje się domyślnie w docku, skąd możemy wywołać szybko połączenie głosowe, wideo albo okno czatu. Komunikator wygląda zupełnie inaczej, jest

Windows 11 jest gotowy na obsługę dotykową

Zamiast tworzenia dwóch różnych środowisk, Microsoft zdecydował się delikatnie podszlifować klasyczny interfejs Windowsa, by stał się wygodniejszy podczas obsługi dotykowej. Zwiększono rozmiar niektórych elementów, przestrzeń pomiędzy przyciskami, dodano obsługę gestów, w orientacji pionowej okna aplikacji układają się jedno nad drugim. Wprowadzenie tekstu może odbywać się za pomocą całkowicie odświeżonej klawiatury ekranowej (która może przyjąć różne rozmiary), rysika, a także dyktowania głosowego.

Windows 11 a gry

Microsoft zdaje sobie sprawę z tego, jak popularny jest Windows wśród graczy, dlatego dokonano wielu zmian, by nowa odsłona systemu służyła im jeszcze bardziej. Windows 11 wprowadza Auto HDR - automatyczny tryb HDR znany z konsol Xbox, a Game Pass został wbudowany w aplikację Xbox dla Windowsa. W aplikacji znajdziemy gry Xbox, Bethesdy, EA Play, a także opcję streamowania z chmury dzięki xCloud.

Aplikacje Android działają na Windows 11!

Na przykładzie TikToka Microsoft zaprezentował działanie aplikacji z Androida na Windows 11. Wszystko dzięki Intel Bridge, ale to oczywiście rodzi wiele pytań o kompatybilności, obsługę powiadomień i inne kwestie typowe dla tego rodzaju aplikacji. Za źródło aplikacji służyć będzie Amazon App Store, więc nie liczcie na typowe apki z Google Play Store. Ale czy na komputerach z Windowsem będzie można wgrać takie tuzy rynku mobilnego jak Instagram czy Messenger? Poczekamy, zobaczymy. Zapewne niedługo pojawią się poradniki podpowiadające, jak sideloadować aplikacje z Androida na Windows 11.

Windows 11 Home wymaga Internetu i konta Microsoft przy pierwszej konfiguracji

Microsoft ogłosił, że Windows 11 Home będzie teraz wymagał połączenia z Internetem oraz konta Microsoft podczas konfiguracji. Wynika to z faktu, że Windows 11 to w głównej mierze jedna, duża aktualizacja dla Windows 10, więc instalacja nowej wersji wymaga dostępu do Sieci. Łączność będzie też potrzebna przy wyłączaniu trybu S w Windows 11.

Kiedy będzie dostępny Windows 11?

Microsoft nie podał żadnej konkretnej daty premiery Windows 11. Testy dla Insiderów rozpoczną się już w przyszłym tygodniu i mogą potrwać kilka miesięcy. To oznaczałoby, że Windows 11 oficjalnie zostanie udostępniony jesienią lub zimą.

Czy Windows 11 będzie darmową aktualizacją Windows 10 Ile będzie kosztować Windows 11?

Windows 11 będzie darmową aktualizacją dla wszystkich użytkowników Windows 10. Do spełnienia są jednak minimalne wymagania sprzętowe: 64-bitowy procesor, 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB pojemności dysku oraz obsługa TPM 2.0.

Źródło części grafik, informacja o darmowej aktualizacji: Verge.

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu