Windows 10 oferuje standardowo niedostępny raport dot. wydajności baterii. Jak go wywołać?
Najpierw musicie uruchomić wiersz polecenia z uprawnieniami administratora – z menu kontekstowego wywoływanego prawym klawiszem myszy na przycisku start:
Wybieramy opcję „Wiersz polecenia (administrator)”
W wierszu polecenia z uprawnieniami administratora w Windows 10 należy wpisać:
„powercfg /batteryreport /output „C:\battery_report.html„” (bez początkowego i końcowego cudzysłowu) – przy czym ścieżkę i nazwę pliku możecie zmienić dowolnie, np. „D:\Maciek\Dokumenty\raport_bateria.html”
Po tej prostej czynności we wskazanym przez nas w wierszu polecenia folderze znajdziemy plik o zdefiniowanej wcześniej nazwie. Należy go wyszukać i można rozpocząć analizę.
Wynikowy plik HTML oferuje szczegółowe informacje nie tylko na temat ostatnich raportów zużycia bateri, cyklów ładowania, danych na temat samej baterii zainstalowanej w systemie, ale także zawiera w sobie estymowane czasy pracy z ostatnich kilku okresów. Aby mieć dokładny pogląd na to, jak radzi sobie bateria w naszym komputerze, warto generować okresowo takie raporty i śledzić zużycie zainstalowanego w laptopie akumulatora. Jeżeli wydaje się Wam, że Wasz sprzęt znacząco krócej zachowuje żywotność, warto sprawdzić, czy przewidywane czasy pracy nie są odrobinę za niskie – z doświadczenia wiem, że pewnych różnic nie sposób dostrzec „na oko”. Zdarza się bowiem często tak, że laptopa doładowujemy w „locie” i przez to tracimy możliwość dostrzeżenia bardzo subtelnych różnic.
Bardzo ważnym wskaźnikiem dla Was będzie z pewnością średnia długość czasu pracy obliczana na podstawie wszystkich cyklów zużycia oraz modelu pracy na komputerze z zainstalowanym Windows 10. Jeżeli z raportu na raport te wartości spadają zbyt szybko, można rozglądać się za nową baterią. W przypadku urządzeń z wbudowanymi akumulatorami, jeśli według Was średni czas pracy jest zbyt niski w stosunku do tego, co powinien oferować sprzęt, można zapytać producenta o możliwość reklamowania produktu.
Co jaki czas warto przeprowadzać takie raporty?
Raz na miesiąc powinno spokojnie wystarczyć, aby mieć odpowiedni pogląd na czas pracy naszego komputera. Z moich obserwacji wynika, iż już po roku, w przypadku niektórych komputerów obserwuje się znaczny ubytek wydajności akumulatora, co może być bardzo nieprzyjemne. W najlepszej sytuacji są osoby, które posiadają możliwość jego wymiany – sprzęty, które mają utrudniony dostęp do baterii są oczywiście w dużo gorszym położeniu.
Grafika: 1